04 березня 2010 рокуСправа № 2а-152/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Годунок Т.О.,
з участю представника позивача Мандзика П.І.,
представника відповідача Кузьменко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Торговий дім «Укр-Петроль» до Державної податкової адміністрації у Волинській області про визнання відсутності повноважень, визнання дій неправомірними та акту перевірки недійсним,
ПП «Торговий дім «Укр-Петроль» звернувся з позовом до Державної податкової адміністрації у Волинській області про визнання відсутності повноважень та дій щодо здійснення планової перевірки 15.07.2009р. з контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу неправомірними, визнання акту перевірки від 15.07.2009р. № 200881 недійсним.
04.03.2010р. в судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про закриття провадження у справі в частині визнання недійсним акту перевірки №200881 від 15.07.2009р. в зв'язку з тим, що такий спір не належить до розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки не містить ознак публічно-правового спору.
Представник позивача проти задоволення вказаного клопотання заперечив, мотивуючи тим, що саме недійсність акту перевірки і має стати результатом визнання відсутності повноважень у податкового органу на проведення перевірки та визнання неправомірними дій при проведенні перевірки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Акт державного або іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Підставами для визнання акту недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Умовою визнання акту недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Вимоги позивача щодо визнання недійсним акту перевірки суд вважає безпідставними, оскільки, по-перше, акт перевірки це фактично службовий документ, який стверджує факт проведення перевірки додержання вимог за здійсненням розрахункових операцій у сфері безготівкового обігу підприємства і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства зазначеним суб'єктом, по-друге, акт перевірки лише фіксує обставини встановлені під час проведення перевірки, факти виявлених порушень законодавства та не є остаточним документом зобов'язуючим до вчинення будь-яких дій. Права та обов'язки для суб'єкта господарювання перевірку якого проведено породжує саме рішення, прийняте на підставі складеного за результатами перевірки акту.
За таких обставин суд вважає, що законодавством не передбачено можливості для оскарження в судовому порядку та відповідно для визнання недійсними актів, складених за результатами перевірок.
Обов'язковим для виконання та відповідно рішенням органу владних повноважень є рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, винесене за результатами проведеної перевірки.
Акт перевірки від 15.07.2009р. №200881, складений працівниками відповідача, не породжує для позивача певних правових наслідків, а висновки цього акту не мають обов'язкового характеру для ПП «Торговий дім «Укр-Петроль».
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, провадження у справі в частині позовних вимог про визнання недійсним акту перевірки підлягає закриттю.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання недійсним акту перевірки від 15.07.2009р. №200881 закрити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги на ухвалу одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В.Дмитрук
04.03.2010