Постанова від 09.03.2010 по справі 2а-689/10/0370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2010 рокуСправа № 2а-689/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради до відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради звернулося з адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції про визнання дій головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Мартинюка Б.Н. протиправними та скасування постанови від 9.02.2010р. про накладення штрафу у розмірі 340,00 грн., обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що даною постановою за порушення вимог статей 5, 87 Закону України “Про виконавче провадження”, тобто, за невиконання рішення суду на позивача накладений штраф. Позивач вважає дану постанову неправомірною, оскільки вчинив вичерпний перелік дій на виконання виданого Ковельським міськрайонним судом виконавчого листа № 2а-371/08 від 16.12.2009р., зокрема, здійснив перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку стягувачу ОСОБА_1 згідно з рішенням суду, надіслав відповідні листи, в порядку підпорядкованості до Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків аварії Чорнобильської катастрофи та фінансового управління виконавчого комітету Ковельської міської ради про потребу в коштах для виконання рішення суду, проте кошти не надійшли, в зв'язку з чим рішення суду в частині виплати допомоги по догляду за дитиною стягувачу ОСОБА_1 не виконано з незалежних від позивача причин. Просить поновити строк звернення до суду, визнати дії головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Мартинюка Б.Н. щодо накладення на позивача штрафу у розмірі 340,00 грн. протиправними та скасувати постанову від 9.02.2010р.

Представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі, адміністративний позов підтримує з підстав, зазначених у позовній заяві, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача заявив клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги не визнає.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково з таких підстав.

Статтею 1 Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що виконавче провадження -це сукупність дій органів і посадових осіб державної виконавчої служби, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів, які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених чинним законодавством України, а також рішеннями, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню.

Судом встановлено, що 22.01.2010р. відділом державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по виконанню виконавчого листа Ковельського міськрайонного суду по справі № 2а-371/08 про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради зробити перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 і виплатити її у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” за період з 1.08.2007р. по грудень 2007р. включно.

З матеріалів справи вбачається, що 8.02.2010р. головним державним виконавцем Мартинюк Б.М. було складено акт про невиконання рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області постановленого в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про зобов'язання проведення перерахунку та виплату недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, через відсутність фінансування з Державного бюджету України 2009 року.

Постановою державного виконавця від 9.02.2010р. на Управління накладено штраф в сумі 340,00 грн.

Судом встановлено, що позивач здійснив перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку стягувачу ОСОБА_1 згідно з рішенням суду, надіслав відповідні листи, в порядку підпорядкованості до Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків аварії Чорнобильської катастрофи та фінансового управління виконавчого комітету Ковельської міської ради про потребу в коштах для виконання рішення суду, проте кошти не надійшли, в зв'язку з чим рішення суду в частині виплати допомоги по догляду за дитиною стягувачу ОСОБА_1 не виконано з незалежних від позивача причин.

Відповідно до частини 1 статті 87 Закону України “Про виконавче провадження”, пункту 10.2 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999р. № 74/5 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.12.1999р. за № 865/4158), у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника -юридичну особу в розмірі від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.

Постанова державного виконавця про накладення штрафу може бути оскаржена до начальника відповідного органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець або до суду в 10-денний строк.

Згідно із частинами 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, постанова головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Мартинюка Б.М. від 9.02.2010р. про накладення на управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради штрафу у розмірі 340,00грн. винесена з порушенням вимог статті 87 Закону України “Про виконавче провадження”, тобто рішення невиконане з незалежних від позивача причин, а тому з цих підстав вона підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи рішення у даній справі, суд виходить із повноважень, визначених частиною другою статті 162 КАС України, де передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про скасування рішення, попередньо визнавши його протиправним. Тому адміністративний позов слід задовольнити частково шляхом визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Мартинюка Б.М. від 9.02.2010р. про накладення на управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради штрафу у розмірі 340,00 грн.

При цьому, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Мартинюка Б.М. щодо винесення постанови про накладення штрафу від 9.02.2010р. до задоволення не підлягають, оскільки публічно-правовий спір між сторонами фактично виник з приводу винесення постанови про накладення штрафу від 9.02.2010р., якій суд дав правову оцінку, а визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень не потребує визнання протиправними дій щодо його прийняття.

З матеріалів справи вбачається, що позивач отримав копію постанови про накладення штрафу 22.02.2010 року, а звернувся в суд з адміністративним позовом про її скасування 26.02.2010 року, відповідно строку для звернення до суду не пропустив і не потребує поновлення строку звернення.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163, 181 КАС України, на підставі статті 87 Закону України “Про виконавче провадження”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Мартинюка Б.М. від 9.02.2010р. про накладення на правління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради штрафу у розмірі 340 ( триста сорок) грн. 00 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий В.Д.Ковальчук