01 березня 2010 рокуСправа № 2а-270/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
в складі головуючого-судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Кузику Р.В.,
з участю прокурора Загоруйка С.С.,
з участю представника позивача Стащук Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора Рожищенського району в інтересах держави в особі Рожищенського районного центру зайнятості до відкритого акціонерного товариства виробничого об'єднання "Рожищесільмаш" про стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та пені,
Прокурор Рожищенського району в інтересах держави в особі Рожищенського районного центру зайнятості звернувся в суд з позовом до відкритого акціонерного товариства виробничого об'єднання "Рожищесільмаш" про стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та пені.
Даний позов мотивовано тим, що ВАТ ВО «Рожищесільмаш» зареєстроване як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття 07.05.1998 року за № 31000107, використовує найману працю і відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зобов'язане своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Відповідно до ст.. 38 Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
25 листопада 2009 року Рожищенським районним центром зайнятості проведено планову перевірку правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01 липня 2007 року по 25 листопада 2009 року, за результатами якої виявлено несвоєчасну та не в повному обсязі сплату страхових внесків. Заборгованість становить 755,60 грн., з них недоїмка за платником зі сплати страхових внесків становить 716,24 грн., пеня 39,36 грн.
Відповідачу вручалося рішення від 03.12.2009 року № 4 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, котре станом на 28.12.2009 року не виконане та не оскаржене в порядку, зазначеному в п. 7.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття. Просять позов задовольнити та стягнути з ВАТ ВО «Рожищесільмаш» 755,60 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та пені.
Прокурор та представник позивача позов підтримали із підстав у ньому вкладених.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце слухання справи був належно повідомлений, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на поданий позов не подав.
Суд постановив ухвалу про розгляд даної справи без участі відповідача по наявних у матеріалах справи доказах.
Суд, заслухавши пояснення, прокурора, представника позивача, дослідивши письмові докази по справі вважає, що позов є підставним та підлягає до повного задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.6 ч. 1 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Згідно ст.17 ч. 1 КАС України компетенція адміністративних судів поширюються на: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Частиною 1 статті 2 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в обов'язковому порядку фінансує витрати пов'язані з наданням матеріального забезпечення у випадку безробіття та соціальних послуг в обсягах передбачених законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.16 Закону, джерелами формування коштів Фонду є страхові внески страхувальників-роботодавців, застрахованих осіб, що сплачують на умовах і в порядку передбачених законодавством.
Частина 2 ст.4 Закону визначає, що роботодавець набуває статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня реєстрації.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 391890 від 22.01.1996 року відкрите акціонерне товариство виробниче об'єднання "Рожищесільмаш" зареєстроване як юридична особа.
Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство виробниче об'єднання "Рожищесільмаш" перебуває на обліку в Рожищенському районному центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Як вбачається з розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду за 2009 рік залишок заборгованості становив 716,24 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону, роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески. Роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків до Фонду.
Згідно ч. 1 ст. 38 Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
Частина 2 ст. 38 Закону, у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Стаття 12 Закону встановлює, що функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття покладаються на органи державної влади зайнятості, яким в даному випадку являється Рожищенський центр зайнятості.
В судовому засіданні встановлено, що 25 листопада 2009 року Рожищенським районним центром зайнятості проведена планова перевірка відкритого акціонерного товариства виробничого об'єднання "Рожищесільмаш", за наслідками якої встановлено, що недоїмка зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01 липня 2007 року по 25 листопада 2009 року становить 716,24 грн. та нарахована пеня в розмірі 39,36 грн., що підтверджується актом № 89 від 25.11.2009 року, додатком № 1 «Нарахування страхових внесків» та додатком № 2 « Розрахунок пені за результатами перевірки».
На підставі проведеної документальної перевірки Рожищенським районним центром зайнятості було прийнято рішення № 4 від 03 грудня 2009 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки), у тому числі пені з ВАТ ВО «Рожищесільмаш» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 755,60 грн., з них недоїмки 716,24 грн. та пені 39,36 грн.
Заборгованість на момент розгляду справи не сплачена. Рішення про стягнення заборгованості в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалось, на даний час є чинним.
Отже, заборгованість відкритого акціонерного товариства виробничого об'єднання "Рожищесільмаш" про нарахування і перерахування страхових внесків перед Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття становить 755 грн. 60 коп., а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства виробничого об'єднання "Рожищесільмаш" в користь Рожищенського районного центу зайнятості 755 (сімсот п'ятдесят п'ять) гривень 60 коп. заборгованості по сплаті страхових внесків, із них 716 (сімсот шістнадцять) гривень 60 коп. недоїмки по страхових внесків на випадок безробіття та 39 (тридцять дев'ять) гривень 36 коп. нарахованої пені.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається прокурором, представником позивача протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - тобто з 05 березня 2010 року, а представником відповідача протягом 10 днів - з дня отримання ним копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Р.С.Денисюк