Ухвала від 27.01.2020 по справі 6/108-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

м. Суми

27.01.2020 Справа № 6/108-09

Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Соп'яненко О.Ю., судді Котельницької В.Л., судді Резніченко О.Ю., при секретарі судового засідання Молодецькій В.О., розглянувши матеріали справи №6/108-09

за заявою кредитора - Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка та Охтирському районі,

до боржника - Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м.Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256),

про визнання банкрутом,

За участю представників:

Представник ліквідатора - Авраменко О.В.

Кредитор ГУ ДПС у Сумській області - Ювченко Н.В.

Представник Регіонального відділення ФДМУ по Полтавській та Сумській областях - не прибув

Представник Мінекономіки - Кандиба М.В. (в режимі відеоконференції)

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 02.07.2009 порушено провадження у справі № 6/108-09 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256).

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 11.03.2010 у справі № 6/108-09 розпорядником майна Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256) призначено арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

Ухвалою господарського суду від 21.09.2011 у справі № 6/108-09 відкрито процедуру санації у справі № 6/108-09 відносно боржника Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256) та призначено керуючим санацією арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

Постановою Господарського суду Сумської області від 24.01.2012 у справі № 6/108-09 припинено процедуру санації Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш”, боржника Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

В судове засідання 27.01.2020 призначено до розгляду заяву (вих. №02-01/6/108-09/3296 від 01.11.2018) ліквідатора Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” арбітражного керуючого Чупруна Є.В. про зобов'язання Охтирської міської ради прийняти до комунальної власності захисні споруди цивільної оборони.

19.12.2019 ліквідатор ВАТ “Охтирсільмаш” арбітражний керуючий Чупрун Є.В. подав заяву № 02-01/6/108-09/55 від 16.12.2019 про зміну підстав, у зв'язку з набранням чинності Кодексом України з процедур банкрутства, відповідно до якої просить суд зобов'язати Охтирську міську раду прийняти до комунальної власності захисні споруди цивільної оборони - протирадіаційне укриття № 68399, 3-ої групи, місткістю на 600 осіб, та протирадіаційне укриття № 68400, 3-ої групи, місткістю на 110 осіб, що перебувають на балансі ВАТ “Охтирсільмаш”.

Охтирська міська рада про розгляд клопотання ліквідатора повідомлена належним чином, в матеріалах справи міститься заява Охтирської міської ради № 03-12-18 від 18.02.2019 про розгляд справи за наявними в ній матеріалами за відсутності представника в судовому засіданні.

Фонд державного майна України по Полтавській та Сумській областях надав суду лист, в якому вказав, що у Регіональному відділенні відсутня інформація щодо підвального приміщення корпусу № 2 ВАТ “Охтирсільмаш”, де розміщена захищена захисна споруда.

Від представника Фонду до суду надійшло клопотання № 10-106-05199 від 19.12.2019 про розгляд справи без участі представника в засіданні суду.

Представник ліквідатора в судовому засіданні підтримав подане клопотання і просив суд його задовольнити.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши подані документи, заслухавши повноважених представників, суд встановив наступне.

21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII .

Зі змісту п.2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства вбачається, що з дня введення в дію цього Кодексу визнається таким, що втратив чинність зокрема Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами).

Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Таким чином, розгляд справи відбувається за правилами, що передбачені Кодексом України з процедур банкрутства.

Як вбачається з матеріалів справи, на території підприємства банкрута розміщені захисні споруди цивільної оборони - протирадіаційне укриття № 68399, 3-ої групи, місткістю на 600 осіб, та протирадіаційне укриття № 68400, 3-ої групи, місткістю на 110 осіб, які перебувають на балансі ВАТ “Охтирсільмаш”.

За договором № 38 від 25.06.1999 ВАТ “Охтирсільмаш” відчужено Торговому дому «Газ України» об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення медпункту, у якому знаходиться захисна споруда - протирадіаційне укриття № 68400.

Актами комплексної перевірки від 19.09.2012 захисної споруди цивільної оборони - протирадіаційне укриття № 68399, 3-ї групи, місткістю на 600 осіб встановлено, що ремонт або відновлення вказаних споруд є недоцільним з огляду на банкрутство підприємства - балансоутримувача та запропоновано зняти з обліку зазначені захисні споруди.

Ліквідатором були направлені запити до Охтирського міськрайонного відділу управління ДСНС у Сумській області, до Відділу з питань надзвичайних ситуацій Охтирської міської ради з проханням зняти з обліку вказані споруди чи здійснити їх передачу до комунальної власності.

Листом від 24.04.2017 ліквідатор звернувся до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області з проханням повідомити, чи увійшла до статутного капіталу захисна споруда - протирадіаційне укриття № 68399, 3-ї групи, місткістю 600 осіб.

05.05.2017 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Сумській області надало відповідь, що у відділенні відсутня інформація щодо майна ВАТ “Охтирсільмаш”, проте відповідно до бази даних по супроводженню процесів приватизації в області, ВАТ “Охтирсільмаш” було корпоратизоване Міністерством промислової політики України.

Також, Мінекономрозвитку повідомило, що не володіє будь-якими документами, що підтверджували б, що протирадіаційне укриття № 68399, 3-ї групи, місткістю 600 осіб увійшло або не увійшло до статутного капіталу ВАТ “Охтирсільмаш”.

Відповідно до ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження, зокрема, приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу;

Закон не наділив ліквідатора повноваженнями розпоряджатися майном, яке не належить на праві власності банкруту (списання об'єктів державної власності, передачу в оренду, передачу у комунальну власність, виключення з фонду захисних споруд та інше). Вказані функції покладені на органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, центральні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч.7 ст.61 Кодексу України з процедур банкрутства, у разі ліквідації підприємства-банкрута, зобов'язаного згідно із законодавством передати територіальній громаді об'єкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та об'єкти комунальної інфраструктури, арбітражний керуючий передає, а орган місцевого самоврядування приймає такі об'єкти без додаткових умов у порядку, встановленому законом.

Так, відповідно до ч.2 ст.19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, зокрема, організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.

Пунктом 3 частини 1 статті 36 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено таке делеговане повноваження як організація та участь у здійсненні заходів, пов'язаних з мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом на відповідній території.

Відповідно до п.14 Постанови Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 “Про деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту”, у разі банкрутства (ліквідації) балансоутримувача захисних споруд державної та комунальної форми власності, а також виявлення безхазяйних захисних споруд, органи місцевого самоврядування за погодженням з місцевими держадміністраціями, а також центральними органами виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають захисні споруди державної форми власності, приймають рішення про їх подальше використання.

Відповідно до вимог ст. 62 Кодексу України з процедур банкрутства, усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання включаються до складу ліквідаційної маси. Майно, щодо якого боржник є користувачем, балансоутримувачем або зберігачем, повертається його власнику відповідно до закону або договору. Державне майно, яке не увійшло до статутного капіталу господарського товариства у процесі приватизації (корпоратизації) та перебуває на балансі банкрута, не включається до складу ліквідаційної маси. Суб'єкт управління таким майном з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у встановлений частиною другою статті 59 цього Кодексу строк приймає рішення про подальше використання цього майна.

Враховуючи вищевикладене, ліквідатором вжито всіх можливих заходів, спрямованих на передачу (відчуження) захисної споруди цивільного захисту уповноваженим державою органам з метою закінчення ліквідаційної процедури підприємства-банкрута.

Отже, питання подальшого використання захисної споруди, яка перебуває на балансі підприємства, що ліквідується в процедурі банкрутства, розташованої на території м.Охтирка віднесено до компетенції Охтирської міської ради.

Враховуючи знаходження на балансі банкрута захисної споруди цивільної оборони, суд дійшов висновку про задоволення клопотання ліквідатора.

Керуючись ст.ст. 61, 62 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву ліквідатора Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” арбітражного керуючого Чупруна Є.В. №02-01/6/108-09/3296 від 01.11.2018 (вх.№2458) про зобов'язання Охтирської міської ради прийняти до комунальної власності захисні споруди цивільної оборони - задовольнити.

2. Зобов'язати Охтирську міську раду прийняти до комунальної власності захисні споруди цивільної оборони - протирадіаційне укриття № 68399, 3-ої групи, місткістю на 600 осіб, та протирадіаційне укриття № 68400, 3-ої групи, місткістю на 110 осіб, що перебувають на балансі ВАТ “Охтирсільмаш”.

3.Копію даної ухвали надіслати ліквідатору, Охтирській міській раді, Регіональному відділенню ФДМУ по Полтавській та Сумській областях, Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - https://court.gov.ua/sud5021/.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та підлягає оскарженню в порядку, передбаченому розділом IV ГПК України.

Повний текст ухвали складено 31.01.2020.

Головуючий суддя О.Ю. Соп'яненко

Суддя В.Л. Котельницька

Суддя О.Ю. Резніченко