Справа № 740/5694/19
Провадження № 2-а/740/4/20
іменем України
03.02.20
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
судді Олійника В.П., за участі секретаря судового засідання Кубрак Н.М.,
позивача ОСОБА_1 , представника відповідача-Ільющенка С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Ніжинської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Виконавчого комітету Ніжинської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення від 01 листопада 2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП, визнання протиправним та скасування протоколу по справі про адміністративне правопорушення від 23 жовтня 2019 року. Позов обгрунтований тим, що при складенні протоколу про адміністратвине праовпорушення та винесенні оскаржуваної постанови не перевірено повноважень позивача, який є начальником РЦТ №233 і не є матеріально-відповідальною особою по м.Ніжину, і організовує роботу згідно заявок начальників дільниць. В період 2019 року по м.Ніжину проводились роботи по заміні аварійних опор, при цьому відсутні будь-які приписи з відділу благоустрою виконавчого комітету Ніжинської міської ради. В протоколі не вказано жодної адреси чи назви вулиці, що унеможливлює ідентифікацію вказаних опор. Просить позов задовольнити.
У відзиві від 19 грудня 2019 року представник відповідача Ільющенко С.В. проти позову заперечує з посиланням на те, що на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 23 жовтня 2019 року позивача 01 листопада 2019 року притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП. Позивач має працівників у підпорядкуванні, тобто має організаційно-розпорядчі обов'язки, зокрема, і по заміні стовпів електрозв'язку. Протокол про адміністративне правопорушення оскарженню в порядку КАС України не підлягає, оскільки не є рішенням суб'єкта владних повноважень.
У відповіді на відзив від 27 грудня 2019 року позивач ОСОБА_1 зазначає про відсутність своїх повноважень щодо видачі наказів, розпоряджень, і не є матеріально-відповідальною особою.
Ухвалою суду від 03 лютого 2020 року закрито провадження у справі в частині вимог про визнання протиправним та скасування протоколу про адміністративне правопорушення.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені вимоги, пояснивши, що станом на час складення протоколу та винесення оскаржуваної постанови був начальником районного центру телекомунікації №233 м.Ніжина, до його повноважень не віднесено заміну опор електрозв'язку, про що повідомлялись особи, які складали даний протокол. В даний час він працює начальником дільниці ядра мережі та об'єктів зв'язку №224/4 м.Ніжина технічної дирекції Чернігівської філії ПАТ «Укртелеком». Під час складення протоколу відповідні фотознімки йому не надавались.
Представник відповідача Ільющенко С.В. в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що протокол, обставини якого позивачем не заперечуються, та оскаржувана постанова винесені у встановленому порядку.
Із врахуванням доказів по справі суд приходить до слідуючих висновків.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно копії оскаржуваної постанови по справі про адміністративне правопорушення Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Ніжинської міської ради від 01 листопада 2019 року позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП з накладенням стягнення у виді 850 грн. штрафу, за «...23.10.2019 р. о 09-05 год. встановлено неналежне утримання об'єктів благоустрою, а саме стовпи, які перебувають в аварійному стані, чим порушено п.15.2.10 Правил благоустрою м.Ніжин...», місце роботи на посада-ПАТ «Укртелеком», начальник Ніжинського центру.
Позивач заперечує проти вчинення правопорушення.
Адміністративна відповідальність за ст.152 КУпАП настає за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.
Відповідно до п.15.2.10. Правил благоустрою території міста Ніжина до адміністративної відповідальності притягуються особи, щодо яких складено протокол за неналежне утримання об'єктів благоустрою, зокрема, стовпів, споруд та інших об'єктів, розташованих на міській території.
До оскаржуваної постанови і в судовому засіданні не надано належних та допустимих доказів згідно ст.251 КУпАП на підтвердження порушення позивачем державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, винних дій останнього згідно ст.9 КУпАП, доказів щодо його місця роботи та посадових обов'язків станом на час винесення оскаржуваної постанови, індивідуалізації конкретних елементів, які підпадають під дію ст.152 КУпАП та вищезазначеного п.15.2.10. Правил, їх балансоутримувача та відповідальної особи за їх утримання, що свідчить про недотримання відповідачем вимог ч.2 ст.77 КАС України.
Як свідчать матеріали справи, при винесенні оскаржуваної постанови в справі про адміністративне правопорушення відповідачем вищезазначені вимоги законодавства не враховані, у зв'язку з чим наявні підстави для визнання протиправною та скасування даної постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст.ст.245, 286 КАС України, якими передбачено повноваження суду щодо визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, скасування рішення суб'єкта владних повноважень і закриття справи про адміністративне правопорушення.
Докази, що спростовують висновки суду, станом на час розгляду справи відсутні.
Керуючись ст.ст.5, 77, 244, 245, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення адміністративної комісії при виконавчому комітеті Ніжинської міської ради від 01 листопада 2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді 850 грн. штрафу і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.Олійник.