Справа № 686/29943/19
Провадження № 2-а/686/66/20
28.01.2020 м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
у складі: головуючого - судді Стефанишина С.Л.,
при секретарі Кшановській Є.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про скасування рішення про примусове повернення іноземця з України,-
В листопаді 2019 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом посилаючись на те, що управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області прийнято рішення про примусове повернення іноземця з України №59 від 30.10.2019 року вважає рішення безпідставним, незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 25.11.2019 року відкрито провадження та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження.
23.11. 2020 року до суду надійшов відзив на позов у якому заперечуються позовні вимоги.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відповідно до ч.5 ст.261 КАС України.
Згідно вимог ч.3 ст.261 КАС України якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 30.10.2019 року було прийнято рішення №59 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 Про прийняте рішення громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був проінформований відповідно до п. 3 ст.26 вищевказаного Закону.
Крім цього, 09.04.2015 року Хмельницьким МВ УДМС України в Хмельницькій області було прийнято рішення про примусове повернення громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке супроводжувалось забороною в'їзду на територію України до 29.04.2018.
09.09.2016 року працівниками УДМС України в Хмельницькій області було виявлено громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 Вказаний іноземець 31.08.2016 документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_1 , підстава видачі - 03/13, орган видачі 8001 (Деснянський РВ ГУ ДМС України).
Посольством Азербайджанської Республіки в Україні 06.12.2016 році на виконання листа УДМС України в Хмельницькій області від 13.09.2016 року було підтверджено факт зміни прізвища громадянина Азербайджану з прізвища - ОСОБА_1 на прізвище - ОСОБА_1 .
На підставі подання УДМС України в Хмельницькій області від 29.09.2016 №06/14519, Деснянським РВ ГУ ДМС України в Київській області 21.12.2016 року було прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_1 , виданої громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано виїхати з території України протягом місяця з дня отримання такого рішення. Разом з тим, вказаний іноземець вчасно територію України не залишив та перейшов на нелегальне становище.
УДМС України в Хмельницькій області 03.02.2017 року позивача було притягнено до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ст.203 КУпАП, та прийнято рішення №1 про примусове повернення за межі території України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , яке супроводжувалось забороною в'їзду до 03.02.2020. Даним рішенням зазначеного іноземця було зобов'язано залишити територію України в термін до 17.02.2017 року. Вказаний іноземець рішення у встановлений строк не виконав.
З даних відзиву на позов судом вбачається, що вироком Бориспільського міськрайонного суду Київської області (провадження №1-кп/359/339/2018) від 22.05.2018 року було визнано винним громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 у вчинені злочину, передбаченого ч.4 ст.358 КК України та призначено покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Під час здійснення заходів спрямованих на виявлення іноземців, які нелегально перебувають на території України, працівниками УДМС України в Хмельницькій області спільно з співробітниками УКР ГУНП в Хмельницькій області 12.03.2019 року було виявлено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1
Перевіркою було встановлено, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.06.2018 змінив прізвище з ОСОБА_1 на Салехлі та отримав на вказане ім'я новий паспорт громадянина Республіки Азербайджан для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 від 15.06.2018 року.
Факт зміни прізвища підтверджується наявними в УДМС України в Хмельницькій області даними про притягнення вказаного іноземця до адміністративної відповідальності у 2017 році, інформацією про документування посвідкою на тимчасове проживання у 2018 році, та наявними в УКР матеріалами за результатами перевірки за базою «Інтерполу» та відповіддю з Посольства Азербайджанської Республіки в Україні.
Відповідно до відомостей з Інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають кордон «Аркан», 01.07.2018, громадянин ОСОБА_1 після зміни прізвища, всупереч діючої заборони в'їзду, прибув на територію України.
06.09.2018 року позивач документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_3 (орган видачі 3201 - Центральне міжрегіональне управління ДМС України у м. Києві та Київській області) на підставі возз'єднання сім'ї. За результатами перевірки було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 отримав посвідку з порушенням законодавства в міграційній сфері.
Посольством Азербайджанської Республіки в Україні 02.07.2019 року за вих.№ИК-085-19, на виконання листа УДМС України в Хмельницькій області від 19.03.2019 за №6801.6-2874/6801.4.1-19, було підтверджено факт зміни анкетних даних, прізвища та ім'я: був ОСОБА_1 .
До УДМС України в Хмельницькій області 05.07.2019 року надійшло звернення Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області за №72/2/202/3016 щодо порушення питання про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_3 , виданої громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_1 .
На підставі подання УДМС України в Хмельницькій області від 09.07.2019 №6801.6/10119-19, центральним міжрегіональним управлінням ДМС України у м. Києві та Київській області 05.08.2019 року громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . було скасовано посвідку на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_3 , виданої 06.09.2018. на підставі пп.4 п.63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322.
Відповідно до п.68 «Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322 (далі - Порядок №322), іноземець або особа без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про скасування посвідки, повинні здати посвідку, зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України в семиденний строк з дня отримання копії такого рішення.
Суд вважає, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 територію України не залишив, чим грубо порушив міграційне законодавство України.
Відповідно до пункту 14 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено що, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до ч.3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародним договором України.
Вказаний іноземець із заявою про продовження строку перебування іноземців та осіб без громадянства на території України відповідно до ст. 17 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» до територіальних органів ДМС України не звертався.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено виключні підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Суд приходить до висновку, що в громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 немає жодних підстав для тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
З матеріалів відзиву судом вбачається, що на адресу УДМС України в Хмельницькій області надійшло повідомлення УКР ГУНП в Хмельницькій області 02.09.2019 та 09.09.2019 року щодо застосування заборони подальшого в'їзду в Україну громадянину Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мотивуючи тим, що вказаний іноземець може бути причетний до скоєння тяжких злочинів, має намір здійснювати вплив на криміногенний елемент, підтримання злодійських традицій, фінансування та зрощення масштабів організованої злочинності.
30.10.2019 року в порядку ст. ст. 254-256 КУпАП року було складено протокол про адміністративне правопорушення про вчинення дій, за які передбачено відповідальність відповідно до ч.1 ст.203 КУпАП (серія ПР МХМ №000102).
На підставі ст. 33, ч. 1 ст. 34 КУпАП, УДМС України в Хмельницькій області, при накладенні стягнення, враховано всі обставини справи, в тому числі, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, та винесено рішення про накладання стягнення у вигляді штрафу передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП (300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Частиною першою статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення виконання положень ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», УДМС України в Хмельницькій області суд вважає, що правомірно, в інтересах держави Україна та у встановленому законом порядку 30.10.2019 року було прийнято рішення №59 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Судом не беруться до уваги твердження позивача викладені в позовній заяві, що на території країни Азербайджан відбуваються військові дії, проте, відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Посольства Азербайджанської Республіки в Україні територія Нагірного Карабаху (Азербайджанська Республіка) та семи прилеглих до нього районів Азербайджанської Республіки (Агдамський, Лачинський, Кельбаджарський, Губадлинський, Зангеланський, Джебраїльський, Фізулінський) є забороненою для відвідування у зв'язку з нагірно-карабаським конфліктом між Азербайджаном та Вірменією.
Також, необґрунтованим є посилається позивача на те, що останній не притягувався до адміністративної та кримінальної відповідальності так, як позивача було визнано винним у вчинені злочину, передбаченого ч.4 ст.358 КК, та він неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення міграційного законодавства.
Позивачем у позові не доведено та не представлено доказів які вказують на правомірність його дій та їх відповідності вимогам положень Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також, на неправомірність дій працівників Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій областіпри виявленні порушення та прийнятті рішення про примусове повернення іноземця з України.
Судом, не береться до уваги позиція позивача щодо правомірності його дій згідно вимог вище зазначеного закону так, як ця обставина не знайшла підтвердження у судовому засіданні та є припущенням на думку суду.
За таких обставин, враховуючи, що факт вчинення позивачем цілого ряду правопорушень на території України підтверджується належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку про не обґрунтованість позиції позивача щодо скасування рішення про примусове повернення іноземця з України.
У відповідності з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Керуючись ст.ст. 2,3,5,72-77,241-246, 257- 258, 260, 268 КАС України, суд -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про скасування рішення про примусове повернення іноземця з України - відмовити.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя С. Стефанишин