Рішення від 30.01.2020 по справі 674/1033/19

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Справа № 674/1033/19

Провадження № 2/674/41/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2020 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.

за участю секретаря судового засідання Мудрицької Л.В.

номер справи 674/1033/19

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дунаївці, в порядку ч.2 ст.247 ЦПК України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської ради Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

03 липня 2019 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з уточненими позовними вимогами до Дунаєвецької міської ради Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка проживала та була зареєстрована в с.Нестерівці Дунаєвецького району Хмельницької області.

Після її смерті залишилось спадкове майно: земельна частка (пай), право якої посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ХМ №0354060 та житловий будинок в АДРЕСА_1 , відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 29.04.2004 року серії НОМЕР_2.

Позивач є спадкоємцем за заповітом, оскільки при житті ОСОБА_2 склала заповіт, згідно якого все своє майно заповіла ОСОБА_1 , заповіт від 17 серпня 2005 року, посвідчений секретарем Нестеровецької сільської ради, Дунаєвецького району Хмельницької області, зареєстрований в реєстрі за №103, є не зміненим та не скасованим. Інших спадкоємців які могли би претендувати на спадщину не має.

25 листопада 2015 року позивач звернувся до державного нотаріуса Дунаєвецької державної нотаріальної контори з питанням видачі йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом на нерухоме майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом посвідченим Нестеровецькою сільською радою Дунаєвецького району Хмельницької області 17 серпня 2005 року, зареєстрованого у реєстрі за №103 на майно, яке залишилось після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , оскільки ОСОБА_1 пропустив строки для прийняття спадщини, не подав вчасно заяви до Дунаєвецької державної нотаріальної контори.

В установлений законом шестимісячний термін позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини з поважної причини, оскільки він не був зареєстрований з померлою на день смерті і йому не було відомо про існування заповіту, померла була його двоюрідною тіткою, він вважав, що заповіт був складений на інших родичів, заповіт разом з правовстановлюючими документами передав йому брат ОСОБА_3 , а тому в зв'язку з відмовою нотаріуса щодо оформлення спадкового майна вимушений звернутися до суду з заявою про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Ухвалою судді від 08.07.2019 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження.

12.12.2019 року до суду позивачем ОСОБА_3 подано уточнену позовну заяву до Дунаєвецької міської ради Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Ухвалою суду від 15.01.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує.

Відповідач: представник Дунаєвецької міської ради Хмельницької області в судове засідання не з'явився, однак подав до суду відзив на уточнену позовну заяву в якій проти задоволення позову не заперечив, просив проводити розгляд справи у його відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

Суд ухвалив проводити розгляд даної справи у відсутності сторін по наявних матеріалах.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

Спадкоємцем за заповітом, відповідно до ст.ст.1223, 1233 ЦК України на майно померлої ОСОБА_2 є позивач по справі, ОСОБА_1 , що підтверджується копією заповіту від 17 серпня 2005 року, який посвідчений секретарем Нестеровецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області, зареєстрований в реєстрі за №103, яким ОСОБА_2 заповіла все своє майно ОСОБА_1 , заповіт зареєстрований в спадковому реєстрі за № 37136472 від 23.08.2005р.

Судом встановлено, що позивач в шестимісячний строк, встановлений для подання заяви про прийняття спадщини, не звернувся в нотаріальну контору, що підтверджується постановою державного нотаріуса Дунаєвецької державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 25 листопада 2015 року.

Згідно копії витягів зі Спадкового реєстру № 59095720 та №59095297 від 22.01.2020 року та повідомлення держаного нотаріуса державної нотаріальної контори, спадкова справа після смерті , ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , держаним нотаріусом Магерою Н.Ф. не заводилася.

Згідно зі статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов'язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз'яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

Відповідно до положень ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, згідно зі ст. 1269 ЦК України, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

В пункті 24 постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 пропустив строк, необхідний для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки йому не було відомо про існування заповіту від 17 серпня 2005 року, складеного на його ім'я ОСОБА_2 ..

Як зазначив Верховний Суд України в постанові №6-496цс17 від 06.09.2017 року, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

ОСОБА_3 , як єдиного спадкоємця за заповітом ОСОБА_2 , не було повідомлено про існування заповіту що, враховуючи встановлені вище обставини, слід визнати поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, а тому вимоги позову обґрунтовані і суд задовольняє їх.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 247, 263, 265, 268 ЦПК України, ст.ст.1216, 1223, 1233, 1268, 1270, 1272 ЦК України , суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Дунаєвецької міської ради Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити в повному обсязі.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини протягом трьох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Дунаєвецький районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );

Відповідач: Дунаєвецька міська рада Хмельницької області, місцезнаходження: м.Дунаївці, вул.Шевченка,50, Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04060714.

Дата складання повного рішення суду 30 січня 2020 року.

Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук

Попередній документ
87324101
Наступний документ
87324103
Інформація про рішення:
№ рішення: 87324102
№ справи: 674/1033/19
Дата рішення: 30.01.2020
Дата публікації: 05.02.2020
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них
Розклад засідань:
15.01.2020 10:00 Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
30.01.2020 09:30 Дунаєвецький районний суд Хмельницької області