Справа №766/20388/19
Пров. №2-о/766/105/20
30.01.2020 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Кузьміної О.І.,
за участю секретаря Красновського В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство соціальної політики України, Міністерство оборони України, Російська Федерація про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
У жовтні 2019 року ОСОБА_1 , звернувся до суду із вказаною заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: поранення та перебування заявника в при виконанні обов'язку військової служби в період з 24 серпня по 26 грудня 2014 року у полоні контрольованих Російською Федерацією збройних формуваннях на окупованій території Донецької області України внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 , зазначив, що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Правдине, Білозерського району Херсонської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
З 26.12.2000 року заявник несе військову службу в військовій частині НОМЕР_1 , є військовослужбовцем що підпорядковується Національній гвардії України (16-й окремий батальйон). В період з 29.07.2014 року по 26.12.2014 р. брав участь в боях за захист незалежності суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення бойових дій
З кінця лютого 2014 року на початку березня 2014 року війська Російської Федерації без розпізнавальних знаків почали окупацію Кримського півострова, а в подальшому 21 березня 2014 року владою Російської Федерації було прийнято Федеральний конституційний закон «О принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации нових субъектов Республики Крым и города федерального значения Севастополя».
Після незаконної анексії Кримського півострова, в квітні 2014 року Російська Федерація почала другу фазу збройної агресії проти України, під час якої контрольовані, керовані і фінансовані спецслужбами Російської Федерації озброєні бандитські формування проголосили створення «Донецької Народної Республіки» (07 квітня 2014 року) та «Луганської Народної Республіки» (27 квітня 2014 року).
11 травня 2014 року на окупованій території Донецької і Луганської області відбувся незаконний референдум щодо самовизначення в Луганському та Донецькому регіонах з погано прихованою метою відокремлення та проголошення так званих «Луганської Народної Республіки» та «Донецької Народної Республіки», однак сам референдум так і не був визнаний як Україною, так і міжнародною спільнотою.
Як підсумок, Україною за наслідками військової агресії Російської Федерації прийнято постанову Верховної Ради України від 17 березня 2015 року №254-VІІІ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», якою визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей.
05.06.2014 року, відповідно до розпорядження командувача Національної гвардії України, ОСОБА_1 , було відправлено до населеного пункту Успенка Донецької області України для виконання бойових завдань. 28.04.2014 року о 18 год. 30 хвилин під час проходження служби при виконанні службових обов'язків пов'язаних з охороною безпеки та боротьби зі злочинністю поблизу н.п. Новоіванівка Донецької області, автомобіль, в якому він знаходився потрапив під обстріл збройних формувань Російської Федерації. Він разом з іншими бійцями зайняв оборону і почав вести бій з супротивником. Щільність та потужність обстрілів була такою, що автомобіль, в якому вони рухалися був підірваний разом з усім вантажем, що в ньому знаходився включаючи боєприпаси. Під час бою зі збройними формуваннями Російської Федерації він використав усі патрони від своєї зброї та отримав кульове поранення. Пораненого не здатного до спротиву, використавши усі можливі засоби відбиття атаки супротивника з боєм його було захоплено в полон.
Особа яка брала ОСОБА_2 , в полон запитали прізвище, ім'я та звідки родом. Після чого особа заявила, що є службовцем Псковської дивізії(військове формування РФ).
В н.п. Новоіванівці їх силоміць посадили у військові вантажівки та через територію Російської Федерації, повезли до м. Сніжного Донецької області України. В м. Сніжному він перебував близько доби. За цей час проросійські найманці та військовослужбовці розділили українських бійців відповідно до їх рангу. Офіцерський склад до якого належав заявник відвезли до приміщення СБУ в м. Донецьку. Транспортування військовополонених здійснювалось під конвоєм.
З 26 серпня 2014 року по 26 грудня 2014 року заявник перебував у полоні при виконанні обов'язку військової служби у контрольованих Російською Федерацією збройних формуваннях на окупованій території Донецької області України. 26 грудня 2014 року заявник був звільнений. Загалом у полоні заявник перебував 122 днів.
Умови утримання заявника в полоні не відповідали положенням Конвенції Організації Об'єднаних Націй «Про поводження з військовополоненими» від 12 серпня 1949 року. Заявника тримали в приміщеннях СБУ м. Донецька, де перебувало близько 100 полонених і приміщення не було придатне для такої кількості осіб для довготривалого тримання. Із медичних засобів були лише бинти та зеленка. Харчування було недостатнім. Полонених змушували, порушити присягу та перейти на бік ворога і заявника у тому числі на що заявник відмовляв.
Після звільнення заявника було направлено на реабілітацію. Але не дивлячись на те, що пройшло багато часу, але заявник повністю так і не одужав. Перебування у полоні також відобразилось і на його психологічному стані.
Довідкою про участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України встановлено, що з 29.07.2014 року по 26.12.2014 року старший лейтенант ОСОБА_1 знаходився в зоні проведення бойових дій на сході України.
02.06.2015 року він отримав посвідчення учасника бойових дій.
Доводи заявника про завдання 24 серпня 2014 року під час бою з російськими військовими та проросійськими бойовиками шкоди його здоров'ю підтверджуються актом розслідування нещасного випадку, довідкою про хворобу.
Заявник вважає, що внаслідок саме військової агресії Російської Федерації на території Донецької області було порушено його право на життя і здоров'я, передбачене статтею 27 Конституції України, ст.2,4,5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, низку прав, передбачених Конвенцією про поводження з військовополоненими, зокрема, право на гуманне поводження з військовополоненими, на повагу до честі й гідності, на сприятливе розміщення в полоні, на достатнє харчування тощо.
Своє звернення до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення юридичного факту поранення та перебування в полоні при виконанні обов'язку військової служби в період з 24 серпня 2014 року по 26 грудня 2014 року у контрольованих Російською Федерацією іррегулярних збройних формуваннях на окупованій території Донецької області України внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України заявник мотивує тим, що має на меті визначити свій статус як особи, яка перебувала під захистом Конвенції «Про поводження з військовополоненими», яка ратифікована Україною 03.07.1954 року, тобто жертви міжнародного збройного конфлікту, що обумовлює виникнення прав та обов'язків, передбачених цією Конвенцією, іншими нормами міжнародного права.
У відповідності до статті 2 Конвенції «Про поводження з військовополоненими», ця Конвенція застосовується в усіх випадках оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни. Конвенція також застосовується в усіх випадках часткової або повної окупації території держави однієї з Високих Договірних Сторін, навіть якщо цій окупації не чиниться жодний збройний опір. Хоча одна з держав, які перебувають у конвенції може не бути учасницею цієї Конвенції, держави, які є її учасницями, залишаються зобов'язаними нею у своїх взаємовідносинах. Крім того, вони зобов'язані Конвенцією стосовно зазначеної держави, якщо остання приймає та застосовує її положення.
Під час розгляду справи представник заявника уточнив заявлені вимоги та просив встановити юридичний факт поранення ОСОБА_1 та його перебування в полоні у контрольованих збройних формуваннях на окупованій Російською Федерацією частині території Донецької області України в період з 24 серпня 2014 року по 26 грудня 2014 року, внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
В останнє судове засідання заявник та його представник не з'явилися, надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі, заяву підтримали, наполягають на задоволенні заявлених вимог.
В судове засідання представник заінтересованої особи Міністерство соціальної оборони не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення заяви не заперечував.
В судове засідання представник заінтересованої особи - Міністерство соціальної політики України не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчать зворотні поштові повідомлення наявні у матеріалах справи, про причини неявки суду не повідомив.
В судове засідання представник заінтересованої особи - Російська Федерація не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать зворотні поштові повідомлення наявні в матеріалах справи та оголошення, про причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо задоволення заявлених вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є громадянином України, який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується відтиском штампу від 15.03.2017 року у паспорті громадянина України серії НОМЕР_2 виданого Білозерським РВ УМВС України в Херсонській області від 21.01.1997 року .
З 2000 року заявник несе військову службу в військовій частині НОМЕР_1 , що підпорядковується Національній гвардії України, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою виданою Начальником служби кадрової роботи військової НОМЕР_3 майором ОСОБА_3 .
Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21 квітня 2015 року було схвалено текст Заяви Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків». З аналізу даної заяви вбачається, що 20 лютого 2014 року були зафіксовані перші випадки порушення Збройними Силами Російської Федерації порядку перетину державного кордону України в районі Керченської протоки та використання підрозділів збройних сил Російської Федерації, розташованих в Криму, що знаходились там відповідно до Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування на території України Чорноморського флоту Російської Федерації від 28 травня 1997 року, для блокування українських військових частин.
З даної заяви Верховної ради України слідує, що 27 лютого 2014 року збройні підрозділи спеціального призначення Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних Сил Російської Федерації захопили будівлі Ради Міністрів та Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Водночас, відбулось створення і озброєння іррегулярних збройних формувань найманців з числа місцевих жителів, якими керували офіцери спецслужб і Збройних Сил Російської Федерації, а Чорноморський флот Російської Федерації заблокував українські порти, де знаходились кораблі Військово-Морських Сил України. В подальшому лідер партії «Русское единство» у незаконний спосіб проголосив себе головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим та закликав Президента Російської Федерації "забезпечити мир і спокій в Криму". У відповідь на цей заклик Президент Російської Федерації, порушуючи як міжнародне право, так і чинну українсько-російську договірно-правову базу, звернувся до Ради Федерації Федеральних зборів Російської Федерації, яка своєю постановою від 1 березня 2014 року, протиправно легалізуючи ці порушення, надала згоду на використання на території України Збройних Сил Російської Федерації. Як наслідок, це призвело до збройного захоплення і воєнної окупації невід'ємної частини України - Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Нелегітимно сформована в умовах російської воєнної окупації виконавча влада Автономної Республіки Крим 16 березня 2014 року провела псевдо референдум про входження Автономної Республіки Крим та міста Севастополя до складу Російської Федерації. Сумнівні результати "референдуму" не були визнані жодною країною світу, крім Російської Федерації. Це підтверджується Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року "Територіальна цілісність України".
17 березня 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим, розпущена постановою Верховної Ради України, всупереч цьому проголосила Крим незалежною державою. 18 березня 2014 року самозвані представники Автономної Республіки Крим та міста Севастополя підписали з Президентом Російської Федерації ОСОБА_11 "Договір про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим і створення у складі Російської Федерації нових суб'єктів".
21 березня 2014 року владою Російської Федераціїбуло прийнято Федеральний конституційний закон «О принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации нових субъектов Республики Крым и города федерального значения Севастополя».
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VІІ від 15 квітня 2014 року зі змінами і доповненнями, внесеними відповідно Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення дати початку тимчасової окупації» від 15 вересня 2015 року №685-VІІІ Республіка Крим та місто Севастополь визнано тимчасово окупованою територією України з зазначенням дати початку тимчасової окупації - 20 лютого 2014 року.
Незаконно анексувавши Республіку Крим, Російська Федерація продовжила свою військову агресію по відношенню до України, розпочавши в квітні 2014 року другу фазу збройної агресії проти України, коли контрольовані, керовані і фінансовані спецслужбами російської Федерації озброєні бандитські формування проголосили створення «Донецької Народної Республіки» (07 квітня 2014 року) та «Луганської Народної Республіки» (27 квітня 2014 року).
Згідно з постановою Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», прийнятою 21 квітня 2015 року, зазначені події на сході України відбувалися за наступним сценарієм.
Протягом травня 2014 року самозвані лідери «ДНР» та «ЛНР», серед яких було багато громадян російської Федерації, у неконституційний спосіб організували проведення фіктивних референдумів про відокремлення цих нелегітимних утворень від України. Під приводом і з метою їхньої підтримки на територію України були заслані розвідувально-диверсійні групи, які очолювали кадрові офіцери Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних Сил Російської Федерації, парамілітарні формування російського козацтва та укомплектований чеченцями - громадянами Російської Федерації батальйон «Восток», а також були задіяні такі озброєні групи найманців як «Русский сектор» та «Оплот». За їхньої участі відбулися захоплення адміністративних будівель у багатьох населених пунктах Донецької та Луганської областей, здійснено збройні напади на частини українських Сухопутних військ та літаків Повітряних сил Збройних Сил України.
11 травня 2014 року на окупованій території Донецької і Луганської області відбувся референдум щодо самовизначення в Луганському та Донецькому регіонах з метою відокремлення та проголошення так званих «Луганської Народної Республіки» та «Донецької Народної Республіки». Однак, такий референдум, як і проголошені утворення, а саме «Луганська Народна Республіка» та «Донецька Народна Республіка» не були визнані ані національним законодавством, ані міжнародною спільнотою про що свідчать наступні, досліджені судом докази.
Так, Міністерство закордонних справ Великобританії назвало прикрим факт проведення референдуму 11 травня на Донбасі (http://ua.korrespondent.net/world/3361365-mzs-brytanii-nazvav-prykrym-faktom-referendum-na-donbasi). Тим часом, прес-секретар Держдепартаменту США заявила, що США не визнають результати референдуму про незалежність «Донецької Народної Республіки»(http://ua.korrespondent.net/ukraine/politics/3361226-derzhdepartament-ssha-znovu-zaiavyv-pro-nevyznannia-referendumiv-na-donbasi). «Так звані референдуми у Донецькій і Луганській областях нелегітимні, і ми не визнаємо їх результатів. Ті, хто організував ці референдуми, не володіють демократичної легітимністю», - заявила прес-секретар верховного представника Європейського Союзу із закордонних справ (http://www.ukrinform.ua/rubric-politycs/1660771 e_s_ne_viznae__referendum _na_shodi_ukraiini_ 1937380.html).
Підтвердженням окупації Російською Федерацією, як країною агресором, частини території Луганської і Донецької області, є факти здійснення нею активних дій щодо організації збройних нападів, участі в них та постачання для цього на територію України зброї та особового складу військ Російської Федерації.
На підтвердження цього заявником були наведені наступні докази по справі.
На сторінках Інтернет-порталу «Еспресо.TV» опублікована стаття під назвою «Росія відправляє в Мар'їнку для підсилення бойовиків техніку, танки, артустановки» від 03 червня 2015 року, в якій за повідомленням радника глави Міністерства внутрішніх справ, зазначається, що російсько-терористичні збройні формування під командуванням кадрових офіцерів Збройних Сил Російської Федерації направляють в район Мар'їнки, Донецької області, нове підкріплення для бойовиків у вигляді важкої техніки, танків, самохідних артилерійських установок, реактивних систем залпового вогню, а також живої сили з російських найманців(http://espreso.tv/news/2015/06/03/rosiya_vidpravlyaye_v_maryinku_dlya_pidsylennya_boyovykiv_ tekhniku__tanky__artustanovky____shkiryak).
23 серпня 2014 року почалися масові вторгнення на територію Донецької та Луганської областей регулярних підрозділів Збройних Сил Російської Федерації, зокрема, військовослужбовців 9-ї окремої мотострілецької бригади, 76-ї та 98-ї дивізій повітряно-десантних військ Збройних Сил Російської Федерації. Залучення регулярних Збройних Сил Російської Федерації у збройній агресії проти України супроводжувалося поширенням серед населення України агітаційних листівок, в яких, зокрема, був такий заклик: «За жодних обставин не чиніть перепон пересуванню російських військ (техніка та особовий склад)».
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року №1932-ХІІ, збройна агресія - це застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України. Збройною агресією проти України вважається будь-яка з таких дій, зокрема:вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України; напад збройних сил іншої держави або групи держав на військові сухопутні, морські чи повітряні сили або цивільні морські чи повітряні флоти України.
Як підсумок, Україною, за наслідками збройної агресії Російської Федерації, прийнято постанову Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254-VІІІ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», якою визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
В абзаці 2 постанови Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» №145-VІІІ від 04 лютого 2015 року зазначено, що з 20 лютого 2014 року проти України триває збройна агресія Російської Федерації та підтримуваних нею бойовиків-терористів, під час якої було анексовано Автономну Республіку Крим та місто Севастополь, які є частиною території незалежної та суверенної держави Україна, окуповано частину Донецької та Луганської областей України, загинуло тисячі громадян України, серед яких діти, поранено тисячі осіб, зруйновано інфраструктуру цілого регіону, сотні тисяч громадян вимушені були покинути свої домівки».
Також постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року №129-VIII законодавчий орган України затвердив звернення до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Ради Європи, Парламентської Ради НАТО, Парламентської Ради ОБСЕ, Парламентської Ради ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором.
Крім того, військові дії Російської Федерації на території України були фактично визнані та засуджені рядом міжнародних інстанцій. Так, 15 січня 2015 року Європейський парламент затвердив резолюцію щодо України, в якій вказано: «Європарламент рішуче засуджує агресивну і експансіоністську політику Росії, що є загрозою єдності та незалежності України і створює потенційну загрозу для самого Європейського союзу, в тому числі засуджує незаконну анексію Криму і неоголошену гібридну війну проти України, яка включає в себе інформаційну війну з елементами кібер-війни, використання регулярних і нерегулярних сил, пропаганду, енергетичний шантаж, економічний тиск, дипломатичну та політичну дестабілізацію; підкреслює, що ці дії є порушенням міжнародного права і створюють серйозний виклик для безпечної ситуації в Європі; наголошує, що немає жодних підстав для застосування військової сили в Європі з так званих історичних та безпечних міркувань чи задля захисту своїх «співвітчизників, що проживають за кордоном»; закликає Москву припинити ескалацію ситуації, негайно зупинити потік зброї, найманців і військ на підтримку сепаратистських збройних формувань і використати свій вплив на сепаратистів, щоб переконати їх брати участь у політичному процесі».
Резолюція Парламентської Ради Європи «Зниклі особи під час конфлікту в Україні» від 25 червня 2015 року визнає, що військові дії на частині територій Донецької та Луганської областей України є агресією зі сторони російської Федерації.
Аналізуючи наведені обставини та докази, що містяться у досліджених судом нормах міжнародного та національного законодавства, суд приходить до висновку, що наслідком саме збройної агресії Російської Федерації стала окупація частини території України, а саме Автономної Республіки Крим, м. Севастополь, частини Луганської та Донецької області.
При вирішенні даної справи суд констатує, що факти збройної (військової) агресії Російської Федерації відносно України є загальновідомими, а тому не підлягають доказуванню згідно з приписами ч.3 ст.82 ЦПК України.
В результаті збройної російської агресії на території Донецької та Луганської областей та на території Автономної Республіки Крим понад 921000 осіб були переміщені в межах України станом на 23 січня 2015 року, що підтверджується резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи «Гуманітарна ситуація українських біженців і переміщених осіб» №2028 від 27 січня 2015 року (http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=21480&lang=en).
Більше 2000000 осіб залишаються в районах, контрольованих сепаратистськими силами, схильними до нестабільності, серйозних порушень прав людини і створення неадекватних умов життя. За даними УВКБ ООН (UNHCR Ukraine) станом на 14 серпня 2015 року 1438000 осіб були змушені покинути свої домівки внаслідок збройної агресії Російської Федерації на території України, згідно з даними Управління Верховного комісара ООН з питань біженців (http://unhcr.org.ua/en/2011-08-26-06-58-56/news-archive/1244-internal-displacement-map).
Згідно довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 16.04.2015 року №295 ОСОБА_1 проходив військову службу у складі військової частини НОМЕР_1 та в період з 29.07.2014 по 26.12.2014 року безпосередньо брав участь у антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції .
Аналізуючи статті, що містяться на сторінках інтернет-видань, зокрема, http://tyzhden.ua/Society/153886, витяг з якої надано заявником, суд робить висновок про участь у бойових діях регулярних військ Російської Федерації в районі населених пунктів Амвросіївка Луганської області, Сніжне і саме цим військам протистояли військові української армії, що відносились до складу військової частини НОМЕР_1 , в якій ОСОБА_1 , проходив військову службу.
Згідно акту розслідування нещасного випадку за №15 (у тому числі поранення), що стався 24.08.2014 року з старшим лейтенантом начальником фізичної підготовки та спорту військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , під час виконання службових обов'язків в зоні проведення АТО, с. Новоіванівка Донецької області встановлено, що нещасний випадок стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних із безпосередньою участю в охороні громадського порядку і громадської безпеки.
Згідно довідки №14БД р/нс УМВС України Військово-лікарської комісії м. Херсона поставлено діагноз - наслідки Вогнепального поранення лівого плеча у вигляді після травматичного перріостіту лівої плечової кістки без порушення функцій, поранення ТАК пов'язане з виконанням обов'язків військової служби ДДЗХ поперекового крижового відділу , серединно-парамедіальною грижею з хронічним больовим синдромом, ремісія.
Отже, судом встановлено, що заявник в 29.07.2014 року по 28.12.2014 року безпосередньо брав участь в захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької області, у складі військової частини НОМЕР_1 .
02 червня 2015 року ОСОБА_1 Головним управлінням Національної гвардії України видано посвідчення учасників бойових дій серії НОМЕР_4 , яке надає йому право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Умови тримання заявника в полоні не відповідали положенням Конвенції Організації Об'єднаних Націй «Про поводження з військовополоненими» від 12 серпня 1949 року. З матеріалів заяви встановлено, що полонених, в числі яких був ОСОБА_1 , тримали в приміщені архіву СБУ м. Донецька. Приміщення були не придатні для довготривалого тримання, оскільки приміщення були холодні та вологі. Харчування було недостатнім. Полоненим надавалась медична допомога, однак повністю лікування не здійснювалось.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що внаслідок саме збройної агресії Російської Федерації на території Донецької області було порушено невід'ємне право на життя і здоров'я ОСОБА_1 , передбачене статтею 27 Конституції України, ст.2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року.
Підсумовуючи викладене, слід також зазначити, що Російська Федерація, здійснивши збройну агресію відносно України, та відповідно окупувавши частину території України, а саме Республіку Крим, м.Севастополь та частину Донецької та Луганської областей, порушила норми та принципи Статуту ООН, Загальної декларації прав людини, Будапештського меморандуму, Гельсінського заключного акту наради по Безпеці та Співробітництву в Європі від 01 серпня 1975 р. та Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією.
Зокрема, пунктом 1 Будапештського меморандуму передбачено, що Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов'язання згідно з принципами Гельсінського заключного акту Наради по Безпеці та співробітництву в Європі від 01 серпня 1975 р. поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.
Пункт 2 Будапештського меморандуму говорить, що Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй.
Згідно із Гельсінським заключним актом Наради по Безпеці та співробітництву в Європі від 01 серпня 1975 р. суверенні права держави мають узгоджуватись із міжнародним правом, зокрема Статутом ООН, Загальною декларації прав людини та Гельсінським заключним актом Наради по Безпеці та співробітництву в Європі від 01 серпня 1975р., які визначають права та законні інтереси людини як найвищу суспільну цінність, гарантують людині право жити в мирі та безпеці. Виходячи із викладеного, держава, яка грубо порушує гарантовані нормами міжнародного права основні свободи та права людини, не може використовувати імунітет від судового переслідування іноземним судами як гарантію уникнення відповідальності за вчинені проти життя та здоров'я людини злочини.
Порушивши Статут ООН, Загальну декларацію прав людини, Будапештський меморандум, Гельсінський заключний акт наради по Безпеці та Співробітництву в Європі від 01.08.1975р., Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, Договір між Україною і Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон Російська Федерація вийшла за межі своїх суверенних прав, гарантованих статтею 2 Статуту ООН, а тому суд вважає її державою-агресором, що в свою чергу свідчить про відсутність у неї судового імунітету.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та статтею 8 Конституції України гарантовано кожному право звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина.
В судовому засіданні встановлено, що на підтвердження поранення ОСОБА_1 , суду надано акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) Військової частини НОМЕР_1 Управління Південного територіального управління Національної гвардії України від 02.03.2015 року, довідку №14БД р/нс Військово-лікарської комісії м. Херсона УМВС в Херсонській. Дані документи посвідчують лише факт поранення ОСОБА_1 , і не встановлюють причинного зв'язку між пораненням та проходженням військової служби на території України, що межує з територією, тимчасово окупованою в результаті збройної агресії Російської Федерації.
Згідно з ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як роз'яснено в постанові Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» не можуть розглядатися судами заяви про встановлення фактів, встановлення яких віднесено до компетенції відповідних органів виконавчої влади.
Враховуючи викладене, а також те, що поранення заявника та перебування його в полоні в період з 24 серпня 2014 року по 27 грудня 2014 року у контрольованих Російською Федерацією іррегулярних збройних формуваннях на окупованій території Донецької області України в результаті збройної агресії Російської Федерації необхідне йому для визначення статусу як особи, яка перебувала під захистом Конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях, яка ратифікована Україною 03.07.1954 року, тобто жертви міжнародного збройного конфлікту, що обумовлює виникнення прав та обов'язків, передбачених цією конвенцією, іншими нормами міжнародного права, суд вважає, що подана заява підлягає задоволенню.
Керуючись статтею 8 розділу II Конституції України, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, Женевською конвенцією 1949 року про захист цивільного населення під час збройного конфлікту, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, ст.ст. 7, 8, 81, 89, 258-259, 263-265, 293, 315- 319, 354 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 заінтересовані особи: Міністерство соціальної політики України, Міністерство оборони України Російська Федерація про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити юридичний факт поранення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та перебування в полоні ОСОБА_1 , у іррегулярних збройних формуваннях на окупованій Російською Федерацією частині території Донецької області України в період з 24 серпня 2014 року по 26 грудня 2014 року, внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. І. Кузьміна