Справа № 480/4986/19 Провадження № 2-а/591/63/20
про залишення без руху
3 лютого 2020 рокум. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в особі судді Сидоренко А.П., розглянувши матеріали за адміністративним позовом Приватного науково-виробничого підприємства «АКам» до Управління Держпраці у Сумській області про скасування протоколів про адміністративне правопорушення, про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення,
Приватне науково-виробниче підприємство «АКам» 27 вересня 2019 року звернулося до Сумського окружного адміністративного суду із вказаним позовом і просить
- скасувати пункти 1,2,3,4 припису №02-05/413 від 26.07.2019;
- скасувати протокол про адміністративне правопорушення №13-08/401 від 26.07.2019;
- скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №13-09/399 від 26.07.2019;
- скасувати протокол про адміністративне правопорушення №13-08/506 від 16.09.2019;
- скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №13-09/502 від 16.09.2019.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2019 року позовні вимоги Приватного науково-виробничого підприємства "АКам" до Управління Держпраці у Сумській області щодо скасування протоколу про адміністративне правопорушення № 13-08/401 від 26.07.2019 р.; скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №13-09/399 від 26.07.2019; скасування протоколу про адміністративне правопорушення № 13-08/506 від 16.09.2019 р.; скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №13-09/502 від 16.09.2019 виділені у самостійне провадження та передано на розгляд до Зарічного районного суду м. Суми за підсудністю.
Статтею 160 КАС України визначені вимоги щодо форми та змісту позовної заяви, однак позовна заява не відповідає зазначеним вимогам.
В порушення вимог ч. 5 ст. 160 КАС України позовна заява не містить:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зокрема, якими саме рішеннями, діями або бездіяльністю порушено право позивача - Приватного науково-виробничого підприємства «АКам», з огляду на те, що згідно приєднаних до позовної заяви документів протокол про адміністративне правопорушення № 13-08/401 від 26.07.2019 р.; постанова про накладення адміністративного стягнення №13-09/399 від 26.07.2019; протокол про адміністративне правопорушення № 13-08/506 від 16.09.2019 р.; постанова про накладення адміністративного стягнення №13-09/502 від 16.09.2019 стосуються притягнення ОСОБА_1 ;
- відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
- обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до вимог ч.ч. 1-3 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
За ч. 4 ст. 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову позивач просить скасувати протокол про адміністративне правопорушення № 13-08/401 від 26.07.2019 р.; скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №13-09/399 від 26.07.2019; а тому останнім днем звернення до суду з позовом є 06 серпня 2019 року, але позов до суду подано 27 вересня 2019 року, тобто поза межами встановленого ч. 2 ст. 286 КАС України строку, проте відсутня заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду, а також не надано доказів поважності причин його пропуску.
За ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких умов вважаю за необхідне залишити позовну заяву без руху та запропонувати позивачу усунути вказані недоліки.
Оскільки ст. 160 КАС України передбачені вимоги зазначення обов'язкових відомостей саме в позовній заяві, звернути увагу позивача, що усунення недоліків полягає у складанні нової, відповідно до вимог вказаних положень закону, позовної заяви, а не додаткових пояснень на першу заяву.
Роз'яснити, що в іншому разі позовна заява буде вважатися неподаною.
Керуючись ст.ст. 160, 169 КАС України,
Позовну заяву Приватного науково-виробничого підприємства «АКам» до Управління Держпраці у Сумській області про скасування протоколів про адміністративне правопорушення, про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення залишити без руху, запропонувавши у строк, не пізніше 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, усунути вказані недоліки, про що повідомити заявників і пояснити, що в іншому випадку позовна заява буде вважатися неподаною.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://zr.su.court.gov.ua/sud1805/.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на вказану ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.П.Сидоренко