Рішення від 31.01.2020 по справі 640/328/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2020 року м. Київ №640/328/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністра-тивну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсій-ного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва, правонаступником якого є ГУ ПФУ в м. Києві, в якому про-сить повернути безпідставно сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 7518,01 грн.

Позов обґрунтовано тим, що позивач звільнена від сплати збору згідно з п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", як особа, яка придбала житло вперше, тому сплачений збір підлягає поверненню.

Відповідач подав відзив, в якому просить залишити позов без розгляду з підстав про-пуску позивачем строку на звернення до суду. Посилаючись на положення ст. 257 ЦК України і п. 43.3 ст. 43 ПК України, які передбачають трирічний строк позовної давності та в межах якого необхідно подати заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зазначає, що сплата збору здійснена позивачем 30.12.2015 й ним не наведено об'єктивних перешкод для звернення до суду у період з 30.12.2015. При цьому, відповідач зазначив, що відповідно до журналу реєстрації вхідної кореспонденції за 2017р. лист позивача до управління не надходив, а тому рішення з результатами його розгляду управлінням не приймалось, що, на думку відповідача, свідчить про відсутність порушення з його боку прав позивача.

Позивач подала відповідь на відзив, до якої додала копію поштового повідомлення про вручення поштового відправлення №0311322878848 про отримання Управлінням Пенсійного фонду України у Солом'янському районі заяви позивача 24.05.2017, а також копії листа Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 30.05.2017 №30196/09, яким надано відповідь на її заяву, та листа ГУ ДКСУ у м. Києві від 15.06.2017 №6-08/2494-7002, які, на думку позивача, спростовують заперечення відповідача щодо пропуску нею строку на звернення до суду.

Дослідивши докази у справі, судом встановлено наступні факти і відповідні їм правовідносини.

У травні 2017р. позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі із заявою від 18.05.2017 про повернення сплаченого збору на обов'яз-кове державне пенсійне страхування у розмірі 7518,01 грн. у зв'язку з придбанням житла (квартири АДРЕСА_1 ) вперше.

Листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 30.05.2017 №30196/09 повідомлено позивачу про відсутність офіційного правового меха-нізму перевірки інформації щодо придбання житла вперше та про можливість визнання цього в судовому порядку.

Спірні правовідносини виникли у сфері справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і стосуються повернення позивачу сплаченого ним збору.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страху-вання визначено положеннями Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 9 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізич-ні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсій-не страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок №1740).

Згідно з п. 151 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, орга-нізаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Як вбачається з копій договору купівлі-продажу квартири від 30.12.2015, нотаріально посвідченого і зареєстрованого в реєстрі за №1532, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.12.2015 №51306209, позива-чем придбано у власність квартиру АДРЕСА_1 .

Факт сплати позивачем збору обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 7518,01 грн. (1% від операції купівлі-продажу нерухомого майна) не заперечується сторона-ми і підтверджується квитанцією від 30.10.2015 №50, копія якої наявна у справі.

Згідно з наявною у справі Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухо-ме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 20.04.2017 №85402744, у реєстрі містяться актуальні відомості про належність позивачу на праві приватної власності вищевказаної квартири (номер запису про право власності: 12863970, дата та час державної реєстрації: 30.12.2015 16:30:43).

Згідно з цією ж довідкою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наяв-ні відомості про те, що позивачу на праві приватної сумісної власності (частка власності 1/1) належить квартира АДРЕСА_2 є, в якості підстави виникнення права власності на цю квартиру вказано свідоцтво про право власності, НОМЕР_2, 27.01.2004, видане Органом приватизації житлового фонду підприємства "Теплокомунсервіс" (номер запису: В-61839 в книзі:1; дата прийняття рішення про державну реєстрацію: 21.06.2005), що, однак, суд не враховує, зважаючи на зміст п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" і п. 151 Порядку №1740, відповідно до яких критерієм звільнення особи від сплати збору є саме придбання житла, а не його набуття його шляхом приватизації.

Відповідач не надав заперечень і доказів, які б спростували вказані твердження пози-вача і надані ним докази. Посилання відповідача у відзиві на те, що органи Пенсійного фонду України не здійснюють реєстрацію нерухомості і не володіють інформацією про прид-бання житла вперше, суд вважає формальними і такими, що не спростовують можливість встановлення відповідачем відповідних фактів.

Беручи до уваги твердження позивача, які підтверджені належними доказами і не були спростовані відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позивач вперше придбав житло, тому на підставі п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне стра-хування" і п. 151 Порядку №1740 була звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 153 Порядку №1740 передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності докумен-тального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з опера-цій купівлі-продажу нерухомого майна.

На час придбавання позивачем житла і звернення до відповідача із заявою чинне на-ціональне законодавство не визначало механізму звільнення від сплати збору на обов'язкове державне страхування з операцій придбання громадянами житла вперше. Відсутність такого механізму не може бути перешкодою для реалізації громадянами своїх прав, свобод чи інте-ресів. У контексті фактичних обставин цієї справи, законодавство передбачає можливість повернення помилково або надміру сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обо-в'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.

Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).

Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету <…> (абз. 1).

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2).

Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надхо-джень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зара-хованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.

Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється з відповідного рахунку за надхо-дженням відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.

Враховуючи, що позивач була звільнена від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла, але фактично сплатила цей збір у сумі 7518,01 грн., суд, погоджуючись з доводами позивача, дійшов висновку про те, що така сплата здійснена позивачем помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу. Відмова у задоволенні заяви позивача, викладена у листі Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 30.05.2017 №30196/09, за наявності законних підстав для підготовки відповідного подання, є неправомірною і такою, що порушує майнові права та інтереси позивача на отримання помилково сплачених коштів.

З метою захисту порушених прав та інтересів позивача, суд дійшов висновку про наяв-ність підстав для зобов'язання відповідача сформувати подання до ГУ ДКСУ у м. Києві про повернення позивачу помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страху-вання у сумі 7518,01 грн.

Водночас, дана вимога у частині зобов'язання відповідача повернути позивачу безпід-ставно сплачені кошти не підлягає задоволенню, зважаючи на те, що органи Пенсійного фонду не здійснюють повернення коштів.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позову і наявність підстав для його задоволення у вказаній частині.

Щодо строку звернення до суду з даним позовом, то суд зазначає наступне.

Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" і Порядок №1740 не встановлюють строк, протягом якого особа вправі звернутися із заявою про повер-нення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 6 ст. 7 КАС України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (анало-гія закону).

Пунктом 43.3 ст. 43 ПК України, на який посилається у своєму відзиві відповідач, визначено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення <...> протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Суд вважає, що відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України до спірних правовідносин може бути застосовано п. 43.3 ст. 43 ПК України, яким врегульовуються подібні правовідносини щодо повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання.

Позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 7518,01 грн. 30.12.2015, а до суду даний позов подано 27.12.2018 (згідно з відбитком кален-дарного штемпелю пошти на конверті), тобто в межах трирічного строку, що спростовує твердження відповідача у відзиві.

З огляду на задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем згідно з квитанцією від 27.12.2018 №0.0.1224997487.1 судовий збір у сумі 704,80 грн. слід стягнути з бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 241-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві сформувати подання до Головного Управління Державної казначейської служби у м. Києві про повер-нення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 7518,01 грн. (сім тисяч п'ятсот вісімнадцять гривень 01 копійка).

3. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

АДРЕСА_3 ,

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко