03 лютого 2020 р. м. Чернівці справа № 824/1612/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості
Головне управління Державної податкової служби України у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, у якому просить:
- стягнути з ОСОБА_1 податковий борг до місцевого бюджету за узгодженим грошовим зобов'язанням по податку на нерухоме майно від'ємне від земельної ділянки в сумі 35359,22 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 35359,22 грн. Оскільки, борг є узгодженим та в добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення такого боргу в судовому порядку.
24.12.2019 року ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Вказана ухвала була направлена відповідачу та була ним отримана 28.12.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 17).
Відзиву на позов відповідачем не надано.
Враховуючи наведене, суд у відповідності до ч.6 ст.162 КАС України вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно розрахунку заборгованості та витягу з інтегрованої картки платника, ОСОБА_1 має податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 35359,22 грн., який виник внаслідок наступного (а.с. 9,10).
За результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік, ГУ ДФС у Чернівецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 30.11.2018 року №0064986-5306-2407 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 27392,00 грн., яке було надіслано із повідомлення про вручення платнику та вручено 20.12.2018 року (а.с. 11).
Окрім того, за результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік, ГУ ДФС у Чернівецької області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 04.03.2019 року №0004474-5306-2407 про визначення відповідачу податкового зобов'язання за платижем: податок на нерухоме майно, відмінне віцд земельної ділянки у сумі 7967,22 грн., яке було надіслано із повідомленням про вручення платнику та вручено 13.03.2019 року (а.с. 12).
У зв'язку із наявністю податкового боргу станом на 31.03.2019 року за узгодженим податковим зобов'язанням у сумі 27392,00 год. ОСОБА_1 було виставлено податкову вимогу форми "Ф" від 01.04.2019 року №10262-53, яку було направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення та вручено 06.04.2019 року (а.с. 13).
Таким чином, станом на дату подання позову відповідач має узгоджений податковий борг по податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки в сумі 35359,22 грн., який виник за результатами обчислення суми податку на нерухоме майно контролюючим органом.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-IV (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 8.1 та п. 8.3 ст. 8 ПК України встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень (п. 41.2 ст. 41 ПК України).
У відповідності до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо гідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Базовий податковий період (звітний) період для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки дорівнює календарному року.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та /або неможливої нерухомості, надсиляється (вручаються) платнику контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим (звітним) періодом (роком).
Податкове зобов'язання на звітний рік з податку фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (ст. 266 ПК України).
Так, за результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік, ГУ ДФС у Чернівецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 30.11.2018 року №0064986-5306-2407 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 27392,00 грн., яке було надіслано із повідомлення про вручення платнику та вручено 20.12.2018 року.
Окрім того, за результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік, ГУ ДФС у Чернівецької області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 04.03.2019 року №0004474-5306-2407 про визначення відповідачу податкового зобов'язання за платижем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 7967,22 грн., яке було надіслано із повідомленням про вручення платнику та вручено 13.03.2019 року.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.3 ст. 59 ПК України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
У зв'язку із наявністю податкового боргу станом на 31.03.2019 року за узгодженим податковим зобов'язанням у сумі 27392,00 год. ОСОБА_1 було виставлено податкову вимогу форми "Ф" від 01.04.2019 року №10262-53, яку було направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення та вручено 06.04.2019 року.
Згідно п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Враховуючи вимоги п. 59.5 ст. 59 ПК України, оскільки податкова вимога відповідачу вже виставлялась та борг повністю погашений не був, податкова вимога додатково не надсилалась.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
Таким чином, станом на дату подання позову відповідач має узгоджений податковий борг по податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки в сумі 35359,22 грн., який виник за результатами обчислення суми податку на нерухоме майно контролюючим органом.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг в загальній сумі 35359,22 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.
Відповідно до п.87.11 ст.87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг до місцевого бюджету за узгодженим грошовим зобов'язанням по податку на нерухоме майно від'ємне від земельної ділянки в сумі 35359,22 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Головне управління Державної податкової служби у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ 43143196)
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Суддя І.В. Маренич