03 лютого 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/2203/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Пекного А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради в особі Управління містобудування та архітектури про визнання протиправною відмову у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради в особі Управління містобудування та архітектури (далі - відповідач, Департамент), в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,466 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 та зобов'язати відповідача погодити вказаний проект землеустрою.
Ухвалою від 25.10.2019р. провадження у справі відкрито, вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 13.11. 2019 р. о 09:00 годині. Також відповідача зобов'язано надати докази.
Ухвалою від 13.11.2019р. у сторін витребовано докази та відкладено розгляд справи на 27.11.2019 р. о 13:00 годині.
У зв'язку із ненаданням доказів протокольною ухвалою від 27.11.2019р. оголошено перерву в судовому засіданні на 15:00 годин 11 грудня 2019р.
Ухвалою від 11.12.2019р. зобов'язано відповідача надати докази та оголошено перерву в судовому засіданні до 09:00 год. 23.12. 2019 р.
Ухвалою від 23.12.2019р. вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, позаяк з огляду на обсяг доказів справа перестала відповідати критеріям справи незначної складності. У зв'язку з цим також замінено судове засідання, призначене на 23.12.2019р. підготовчим засіданням, продовжено строк підготовчого провадження на двадцять днів та відкладено підготовче засідання на 15.01.2020р. о 10:00 год.
Ухвалою від 15.01.2020р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.02.2020 о 09:30 год.
В судове засідання 03.02.2020р. учасники справи не з'явились, будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце судового розгляду справи. Представником позивача подано заяву про проведення судового засідання у порядку письмового провадження без його участі.
Від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, мотивоване тим, що його представник не може прибути до суду, оскільки приймає участь в іншому судовому засіданні в господарському суді Херсонської області, яке призначено на 03.02.2020р. о 10:00 год. по справі №923/1/19.
На думку суду, вказане клопотання підлягає поверненню без розгляду.
Як видно зі змісту клопотання та доданих до нього документів, його підписано та подано представником Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради Зеленіною С.М., яка діє на підставі довіреності від 02.02.2020р., виданого виконуючим обов'язки директора Департаменту Ващуком М.В.
Частиною першою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України (у чинній редакції; далі - КАС України) встановлено, що сторона в адміністративній справі може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Отже, процесуальний кодекс розмежовує такі юридичні категорії, як «представництво» і «самопредставництво». При цьому особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника (частина друга цієї статті).
Що стосується представництва, то за визначенням, наведеним у статті 237 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ним є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства (частини перша та третя вказаної статті).
2 червня 2016 року за №1401-VIII Верховною Радою України було прийнято зміни до Конституції України, відповідно до яких з 1 січня 2020 року представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах здійснюється виключно прокурорами або адвокатами. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Вказані зміни набули чинності 30 вересня 2016 року.
Статтею 8 Конституції України встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Отже, представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах з 1 січня 2020 року здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.
Водночас, підпунктом 11 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України врегульовані саме питання представництва. Про «самопредставництво» в Конституції України не йдеться, воно передбачено лише відповідними положеннями процесуальних кодексів. Самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення. Таке розуміння цих правовідносин закладене у частині 10 статті 39 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 6 лютого 2018 року № 2275-VIII. Таке ж визначення означеного поняття було відображено у попередній редакції статті 55 КАС України.
Разом з тим, змінами, внесеними до КАС України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення» від 18 грудня 2019 року № 390-IX розширено випадки самопредставництва юридичної особи, суб'єкта владних повноважень і визначено, що «юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені» та визначено вичерпний перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження: «відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту)» (частина третя статті 55 КАС України у чинній редакції). Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника (частина четверта цієї статті).
На переконання суду, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене саме її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Разом із тим, документи, надані представником відповідача з метою представництва інтересів Департаменту, наведеним вище вимогам не відповідають. Клопотання про відкладення розгляду справи підписано Зеленіною С.М., яка діє на підставі довіреності від 02.02.2020р., виданого виконуючим обов'язки директора Департаменту Ващуком М.В.
Жодних доказів про наявність у цієї особи повноважень діяти від імені Департаменту без додаткового уповноваження відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (в порядку самопредставництва органу місцевого самоврядування), а відтак і підписувати процесуальні документи - до суду не надано.
Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо: позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Згідно з ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Оскільки Кодексом адміністративного судочинства України не врегульовано питання повернення заяви чи клопотання у зв'язку з підписанням її особою, яка не має права її підписувати, то суд дійшов висновку за необхідне застосувати аналогію закону та повернути відповідачу клопотання про відкладення розгляду справи, як таке, що підписано особою, яка не підтвердила свої повноваження щодо його подання та підписання у відповідності до п.2. ч.4 ст.169 КАС України.
Водночас суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи для забезпечення процесуальних прав відповідача на участь у судовому засіданні.
Керуючись ст.8, пунктом 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, ст.ст.7, 55, 169, 205, 241-243, 248, 250, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Клопотання Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради про відкладення розгляду справи - повернути відповідачу без розгляду.
Відкласти розгляд справи на 13:00 год. 14 лютого 2020 року.
В судове засідання викликати учасників справи.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Суддя А.С. Пекний