Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
30 січня 2020 р. Справа № 520/971/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.,
при секретарі судового засідання - Дронь А.В.,
представників відповідача - Огулькової С.В., Бондар В.О.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні заяву позивача в порядку ст. ст. 249, 383 КАСУ про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив :
До Харківського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 в порядку ст. 249, ст. 383 КАСУ про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду від 04.03.2019 року справі № 520/971/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
У вказаній заяві заявник просить суд винести відповідну окрему ухвалу, якою:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо порядку виконання ним рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 по справі № 520/971/19 в частині порядку розрахунку суми доплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 по 21.04.2019 в розмірі 35619,24 грн. та невиплати йому всієї перерахованої суми пенсії в найближчий виплатний період однією сумою.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в місячний строк виконати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 по справі № 520/971/19 шляхом виплати ОСОБА_1 суми всієї заборгованості з виплати пенсії за період з 01.01.2016 по теперішній час у розмірі 71403,31 грн. в найближчий виплатний період однією СУМОЮ та без обмеження такої виплати будь-якими строками згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" та від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян" .
- встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області строк у тридцять днів для надання відповіді до суду про повне виконання ним рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 по справі №520/971/19 з наданням розрахунків виплачених сум та доказів надсилання цих документів на адресу Позивача.
В обґрунтування доводів поданої заяви позивач зазначає, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 по справі № 520/971/19 його адміністративний позов було задоволено повністю, визнано протиправними дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з 82% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення та невиплати позивачу перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 82% грошового забезпечення з 01.01.2016 р.
Зазначає, що 25.04.2019 він. звернувся до ГУ ПФУ у Харківській області щодо необхідності добровільного виконання відповідачем судового рішення, але листом від 04.06.2019 № 1887/Т-14 позивача було повідомлено, що рішення виконано відповідачем в межах його повноважень
Позивач вважає, що судове рішення у справі протиправно залишається у повному обсязі не виконаним органом Пенсійного фонду. При цьому, сума заборгованості з виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 21.04.2019 в сумі 35619,24 грн. розрахована відповідачем неправильно та ГУ ПФУ у Харківській області відмовляється усувати допущені ним помилки в розрахунку своєї заборгованості з виплати пенсії ОСОБА_1 , згідно із судовим рішенням, чим в черговий раз порушує права та інтереси позивача. Зазначає, що станом на 08.01.2020 невиплачена Відповідачем сума пенсії ОСОБА_1 згідно з судовим Рішенням становить 71403,31 грн., але відповідач відмовляється виплачувати цю суму позивачу.
Відповідачем через канцелярію суду 16.01.2020 надані заперечення на заяву позивача, подану в порядку ст. 383 КАС України, вважаючи її безпідставною. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що на виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили 22.04.2019, позивачу здійснено перерахунок пенсії у розмірі 82 % грошового забезпечення з 01.01.2016 та проведено розрахунок на доплату пенсії за період січень 2016 - травень 2019. Доплату за перерахунком за період з 22.04.2019 по травень 2019 в сумі 1166,37 грн. проведено у червні 2019 року. Доплату за перерахунком за період з січня 2016 по 21.04.2019 в сумі 35619,24 грн. буде проведено в порядку, визначеному постановою КМУ № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Щодо інших вимог заявника зазначає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківські області не містив вимоги стосовно виплати однією сумою. Спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно. У разі задоволення позову та набрання чинності рішенням суду про зобов'язань сплатити недоплачену частину пенсії перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконання судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми єдиним платежем, так і кількома платежами, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці.
Відповідно до п.3,4 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання які здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленої Пенсійним фондом України. Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 по справі №520/971/19 внесено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області до електронного реєстру судові рішень. Тому вимоги про визнання протиправними дій відповідача протиправними - вважає безпідставними та передчасними.
У судове засідання, призначене на 30 січня 2020 року, прибули представники відповідача.
Позивач, що повідомлявся належним чином про день, час та місце розгляду заяви, до суду не прибув.
Представники відповідача просили суд відмовити у задоволенні заяви в повному обсязі, з підстав, викладених у письмових запереченнях та наданих письмових поясненнях, зазначивши, що пенсію позивача перераховано у відповідності до вимог чинного законодавства, з урахуванням рішення суду по справі № 520/971/19.
Суд, заслухавши сторін, дослідивши заяву та матеріали справи, виходить з наступного.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на умов: Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 1 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закону № 2262-ХІІ).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року №520/971/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з 82% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення та невиплати йому перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 82% грошового забезпечення з 01.01.2016 року.
Вказане рішення набрало чинності на підставі ухвали Другого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2019 року №520/971/19.
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вказаного судового рішення відповідачем в травні 2019 року було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 82 % грошового забезпечення з 01.01.2016 року, відповідно до Постанови КМУ № 103.
З 01.01.2016 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечені поліцейського, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.
Судом за матеріалами справи встановлено, що після перерахунку сума пенсії ОСОБА_1 становить 5233,74 грн.
Сума перерахунку за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується заявнику у порядку, передбаченому постановою КМУ № 103 (згідно абзацу другого п. 3 постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищені індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, т місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми).
Розрахунок на доплату пенсії з 01.01.2016 по 30.04.2018 складає 58925,72 грн., з яких доплату з 01.01.2018 по 30.04.2018 було включено до відомості, яка профінансована у квітні 2018 на суму 8417,96 грн.
Таким чином, судом встановлено, що рішення Харківського окружного адміністративного суду 04.03.2019 року по справі №520/971/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області - виконано частково.
З матеріалів справи вбачається, що 25.04.2019 ОСОБА_1 звертався до відповідача щодо необхідності добровільного виконання ним судового рішення по справі № 520/971/19 (а.с. 98).
Листом ГУ ПФУ у Харківській області від 04.06.2019 № 1887/Т-14 повідомило ОСОБА_1 , що рішення суду виконано відповідачем в межах його повноважень та надало розрахунок (а.с. 100-102).
Заявник зазначає, що проаналізувавши складений відповідачем розрахунок суми перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ним було встановлено, що цей розрахунок був складений органом Пенсійного фонду з помилками, що зумовило позивача звернутись з іншим позовом до суду.
З повідомлених відповідачем обставин судом встановлено, що ОСОБА_1 08.05.2019 року отримано виконавчий лист по справі 520/971/19, який подано до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області на примусове виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду 04.03.2019 р. по справі № 520/971/19.
У січні 2020 року ОСОБА_1 звернувся з даною заявою, в обґрунтування якої, заявник зазначив, про те, що відповідачем рішення Харківського окружного адміністративного суду протиправно не виконується.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне:
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому ст. 249 цього Кодексу.
За змістом ч. 1, 2 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Отже, інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача та застосування приписів статті 383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п.40).
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України..
Постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 "Питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішеннями суду" встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Матеріали справи не містять доказів того, що відповідачем по справі не вчинено дій, щодо обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, тощо.
Крім того, відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України" від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст. 23 Бюджетного Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з п. 20 та 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Також суд зазначає, що Верховний Суд України неодноразово приходив до висновку (справи № 21-66а14, № 21-199а15, №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а), що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
Отже, на момент розгляду вказаної заяви, судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів на виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
Крім того, матеріали свідчать, що виконавчий лист, виданий Харківським окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 04.03.2019 року про справі № 520/971/19 подано у травні 2019 року на примусове виконання. Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Харківській області Барановою Я.О. 30.05.2019 відкрито виконавче провадження ВП № 59233703 за виконавчим листом по справі № 520/971/19, виданим Харківський окружним адміністративним судом 08.05.2019 року (а.с. 106).
Частиною 6 ст. 383 КАС України передбачено, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
З огляду на вказане вище, судом не встановлено підстав для задоволення заяви, що подана в порядку ст. 383 КАС України, у зв'язку із чим, відсутні підстави для постановлення окремої ухвали по справі № 520/971/19.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 249, 370, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлено 03 лютого 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.