Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без розгляду
29 січня 2020 р. Справа №520/178/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., за участі секретаря судового засідання Блудової А.І., представника позивача - не прибув, відповідача - Сімоненко І.М.,
розглянувши у підготовчому засіданні у м. Харкові адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Харківської області (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд зобов'язати ОСОБА_1 здійснити перебудову квартири АДРЕСА_1 у стан, що існував до початку реконструкції та відповідає поповерховому плану цієї квартири від 11.03.2003, виготовленому КП «Харківським міським бюро технічної інвентаризації».
У судове підготовче засідання, призначене на 29.01.2020, позивач, представник позивача, уповноважений відповідно до п.16-1 розділу ХV Перехідних положень Конституції України, не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся відповідно до вимог КАС України.
Судом поставлено на обговорення питання щодо залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з неявкою представника позивача у судове засідання, відповідач проти залишення позовної заяви без розгляду не заперечувала.
Відповідно до приписів ч.5 ст.205 КАС України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
Судом встановлено, що у матеріалах справи відсутні заяви чи клопотання від позивача про розгляд справи без участі його представника.
Суд зазначає, що позивач є суб'єктом вданих повноважень та звертається до суду з позовом щодо зобов'язання ОСОБА_1 здійснити перебудову квартири.
Тобто, позивач як державний орган зобов'язаний забезпечити явку свого представника у судове засідання, у разі існування поважних причин неприбуття до суду - повідомити про це у встановленому законом порядку.
Керуючись принципом верховенства права, гарантованим ст.8 Конституції України та ст.6 КАС України, суд на підставі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовує практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
У рішенні від 21 жовтня 2010 року у справі "Дія-97" проти України" (Diya 97 v. Ukraine), заява № 19164/04, п. 47, з подальшими посиланнями, Суд констатував, що процесуальні норми створюються для забезпечення належного відправлення правосуддя та дотримання принципу юридичної визначеності та що сторони провадження повинні мати право очікувати застосування вищезазначених норм. Принцип юридичної визначеності застосовується не тільки щодо сторін провадження, а й до національних судів.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Суд вважає, що неявка позивача перешкоджає розгляду справи з огляду на таке.
Передумовою звернення органу державного архітектурно-будівельного контролю до суду з позовом про знесення самочинного будівництва, здійснення перебудови, тощо, є видання таким органом припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2019, що набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради від 07.09.2018 № 943-Пр-У, на підставі якого позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання ОСОБА_1 здійснити перебудову квартири АДРЕСА_1 у стан, що існував до початку реконструкції та відповідає поповерховому плану цієї квартири від 11.03.2003, виготовленому КП «Харківським міським бюро технічної інвентаризації".
При цьому позивачем не надано до суду будь-яких додаткових доказів в обґрунтування позовних вимог, будь-яких клопотань не заявлено, не надано заяв по суті справи (відповіді на відзив), у зв'язку з чим суд приходить до висновку про неможливість розгляду даної справи без участі представника позивача.
Враховуючи неможливість розгляду справи за умови неявки представника позивача у підготовче засідання, неповідомлення позивачем про причини неявки його представника у судове засідання суд приходить до висновку про залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до частин 3-4 статті 240 КАС України про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена.
Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 9, 180, 183, 205, 229, 240, 243, 247, 248, 256, 295, 297 КАС України,
Позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Харківської області (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу, що після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, він має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвалу у повному обсязі виготовлено 03 лютого 2020 року.
Суддя О.Г. Котеньов