про зупинення провадження у справі
03 лютого 2020 р. Справа № 480/5354/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо встановлення обмеження граничного (максимального) розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України Сумської області здійснювати перерахунок та виплату основної державної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду №480/1397/19 від 10.07.2019, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, як норми прямої дії, з подальшим перерахунком пенсії в разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня кожного відповідного наступного року з урахуванням його бажання щодо обчислення його державної (основної) пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, як норми прямої дії, а не відповідно до інших норм цього Закону чи підзаконних актів, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії та інших обмежень щодо виплати заборгованості, починаючи з 01.01.2019.
Ухвалою суду від 23.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
31.01.2020 представником відповідача до канцелярії суду подано клопотання про зупинення провадження у даній справі, оскільки ухвалою Верховного Суду від 09.12.2019 у справі №520/12609/19 (провадження №Пз/9901/22/19) відкрито провадження у зразковій справі, в якій переглядаються правовідносини, до яких застосовуються аналогічні норми права.
Дослідивши матеріали клопотання, суд вважає, що клопотання про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень (який функціонує відповідно до Закону України "Про доступ до судових рішень", http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/86203337), ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністартивного суду від 09.12.2019 по справі № 520/12609/19 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом фізичної особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення суми і призначено справу до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи на 20.01.2020.
Ознаками типових справ Верховний Суд визначив:
-позивачами у них є особи, які під час проходження військових зборів брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
-відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі;
-спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (щодо порядку проведення перерахунку пенсій на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після прийняття рішення Конституційним судом України № 1-р(И)/2019 від 25.04.2019 за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо невідповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії при проведенні перерахунку пенсій у порядку ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.04.2019 після прийняття рішення Конституційним Судом України № 1- р(ІІ)/2019 від 25.04.2019, зобов'язати провести перерахунок їх пенсій виключно на підставі норм законів як норм прямої дії, без урахування обмежень максимальним розміром.).
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги, є типовими адміністративними справами.
Предметом розгляду у справі № 480/5354/19 є визнання протиправними дії відповідача щодо встановлення обмеження граничного (максимального) розміру пенсії позивача на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання відповідача здійснювати перерахунок та виплату основної державної пенсії по інвалідності у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії та інших обмежень щодо виплати заборгованості, починаючи з 01.01.2019.
Тобто у справі №520/12609/19 та у справі № 480/5354/19 спір виник між сторонами у подібних правовідносинах.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Правові наслідки судового рішення, ухваленого в зразковій справі, передбачені ч. 3 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Варто зазначити, що станом на 03.02.2020 Верховним Судом не ухвалено рішення у зразковій справі №520/12609/19.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі №480/5354/19 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №520/12609/19 (№Пз/9901/22/19).
Керуючись ст. 236, 248, 256, 291 КАС України, суд, -
Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі 480/5354/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі №480/5354/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №520/12609/19 (№Пз/9901/22/19).
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Б. Діска