про зупинення провадження у справі
30 січня 2020 року м. Рівне №460/2160/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., за участю: секретаря судового засідання Самкової Т.А.; позивача ОСОБА_1 ; представника позивача - адвоката Шендери О.М.; представника відповідача - Шеремети В.О.; розглядаючи у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-20730-17 від 15.05.2019 в розмірі 21030 грн. 90 коп.
Ухвалою суду від 09.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 21.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання 30.01.2020 прибув позивач і його представник та просили суд задовольнити клопотання про зупинення провадження у справі.
Клопотання про зупинення провадження у справі обґрунтоване тим, що позивачу стало відомо про Конституційне подання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини 5/7130 (19) від 18.11.2019 щодо відповідності Конституції України положень пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI. На запит про надання публічної інформації отримано дані про те, що ухвалою Другої колегії суддів Другого Сенату Конституційного Суду України від 18.12.2019 відкрито конституційне провадження у справі за вказаним вище конституційним поданням. Позивач вказує, що розгляду Конституційним Судом України даного подання має фундаментальне значення для розгляду адміністративної справи №460/2160/19, оскільки фіскальний орган вимагає сплатити суму недоїмки зі сплати ЄСВ за два роки, враховуючи три фактори: (1) позивач фактично не займається підприємницькою діяльністю з 2011 року; (2) звітів до фіскального органу позивач самостійно не подавав із визначеннями бази нарахування ЄСВ; (3) у позивача відсутній будь-який дохід від здійснення підприємницької діяльності.
Представник відповідача залишив вирішення даного питання на розсуд суду.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість клопотання про зупинення провадження у справі, суд зазначає наступне.
18 листопада 2019 року на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України розміщено інформацію про те, що до Конституційного Суду України надійшли конституційні подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, зокрема, щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (а.с. 72).
Представник позивача на запит про надання публічної інформації отримав від Секретаріату Конституційного Суду України лист від 13.01.2020 №004-11/1-18/35, у якому повідомляється про відкриття конституційного провадження за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, зокрема, щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (а.с. 105).
У листі зазначається, що Ухвалою Другої колегії суддів Другого Сенату Конституційного Суду України від 18 грудня 2019 року №329-2 (II) /2019 відкрито конституційне провадження у справі.
Питання щодо зупинення провадження у справі регулюються статтею 236 КАС України, яка за своєю конструкцією визначає підстави для зупинення провадження у справі: обов'язкові (імперативні), встановлені частиною першою цієї статті, та не обов'язкові (визначені як право суду), що наведені в частині другій цієї статті.
За приписами пункту третього частини першої статті 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до конституційного подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, останній просить визнати такими, що не відповідають положенням частини першої, другої статті 8, частини другої третьої статті 22, частин першої четвертої статті 41, частини першої статті 42, частини першої статті 64 Конституції України - положення пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI, єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
У межах адміністративної справи №460/2160/19 оскаржується рішення фіскального органу - Вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-20730-17 від 15.05.2019 у розмірі 21030 грн. 90 коп. Дана сума єдиного внеску сформована станом на 30 квітня 2019 року; позивач є фізичною особою-підприємцем, що перебуває на загальній системі оподаткування.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для зупинення провадження у справі.
Керуючись статтями 236, 241, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Провадження в адміністративній справі №460/2160/19 - зупинити до прийняття рішення Конституційним Судом України у справі №329-2(II)/2019 щодо розгляду Конституційного подання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини 5/7130 (19) від 18.11.2019 щодо відповідності Конституції України положень пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 03.02.2020.
Суддя Недашківська К.М.