Справа № 420/7768/19
03 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» (вул. Середньофонтанська,19-Г, приміщення 33, 65039) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська,5, м. Одеса, 65044), Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області (вул. Садова,1-А, м. Одеса, 65023) про стягнення пені з Державного бюджету України за порушення строків відшкодування податку на додану вартість,-
До суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» (далі - ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА») з позовом (а.с.6-10) до Головного управління ДФС в Одеській області (далі ГУ ДФС), Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області (далі ГУ ДКС), в якому просило стягнути з Державного бюджету України на його користь пеню за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за вересень 2017 року в розмірі 88 802,06 грн.
Позивач зазначив, що 20.10.2017 року ним подано до ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 1 404 226, 00 грн.
ГУ ДФС проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за вересень 2017 року, про що складено Акт № 1853/15-32-12-03410052.25 від 11.12.2017 року, на підставі якої прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В1» №0126701203 від 20.12.2017 року, яким ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 857 930, 00 грн та нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 338 180, 00 грн.
Позивач подав скаргу на зазначене рішення до ДФСУ, за результатами розгляду якої з урахуванням часткового задоволення скарги ГУ ДФС в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 11.06.2018 року форми «В1» №0122551203 та форми «В3» №012255203-1, які були оскаржені до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС № 012255203-1 від 11.06.2018 року; №0122551203 від 11.06.2018 року в частині суми, що перевищує суму завищення бюджетного відшкодування 93081,39 грн та суми штрафу 46540,69 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 року у справі №420/2983/19, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 року, визнано протиправною бездіяльність ГУ ДФС щодо повернення ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» узгодженої суми бюджетного відшкодування, зобов'язано ГУ ДФС внести до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо податку на додану вартість за вересень 2017 року у розмірі 764 848,76 грн та стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» пеню за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за вересень 2017 року в розмірі 72 388, 49 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що незважаючи на рішення суду станом на час звернення з даним позовом ГУ ДФС протиправно не внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування суму податку на додану вартість за вересень 2017 року в розмірі 764 848, 76 грн, що унеможливлює отримання належної йому суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Таким чином, сума бюджетного відшкодування з ПДВ залишається невідшкодованою у визначені ПК України строки, тому позивач вважає, що він має право на нарахування пені в порядку, визначеному п. 200.23 ст. 200 ПК України, яка на суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за вересень 2017 року за період з 17.05.2019 року по 20.12.2019 року становить 88 802,06 грн.
Позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 23.12.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрите провадження по справі, вирішено розгляд справи здійснити правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.2-4).
Представник ГУ ДФС подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі та зазначив, що ГУ ДФС в Одеській області не є адміністратором Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, формування якого здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства. В зв'язку з викладеним, відповідач позов не визнає, не погоджується з доводами позивача та вважає, що позов ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» не підлягає задоволенню.
Представник ГУ ДКС не подав до суду відзив на позовну заяву.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» зареєстровано 06.12.2016 року. Знаходиться на податковому обліку в органах державної податкової служби з 06.12.2016 року.
20.10.2017 року ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» подано до ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 1404226,00грн (а.с.18-21).
ГУ ДФС проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за вересень 2017 року, про що складено Акт № 1853/15-32-12-03410052.25 від 11.12.2017 року, на підставі якої прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В1» №0126701203 від 20.12.2017 року, яким ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 857 930, 00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 338 180, 00 грн (а.с.22).
Позивач подав скаргу на вказане рішення до Державної фіскальної служби України, за результатами розгляду якої та з урахуванням часткового задоволення скарги ГУ ДФС прийняті податкові повідомлення-рішення від 11.06.2018 року форми «В1» №0122551203 та форми «В3» № 012255203-1 (а.с.23-32).
Позивач оскаржив вказані податкові повідомлення-рішення від 11.06.2018 року до Одеського окружного адміністративного суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2019 року, позов ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення №012255203-1 від 11.06.2018 року; визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення №0122551203 від 11.06.2018 року в частині суми, що перевищує суму завищення бюджетного відшкодування 93081,39 грн та суми штрафу 46540,69 грн (а.с.33-46).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 року у справі №420/2983/19, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 року, визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС в Одеській області щодо повернення ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» узгодженої суми бюджетного відшкодування. Зобов'язано Головне управління ДФС В Одеській області внести до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо податку на додану вартість за вересень 2017 року у розмірі 764 848,76 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» пеню за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за вересень 2017 року в розмірі 72 388, 49 грн (а.с.53).
Згідно з судовими рішеннями пеня розрахована за період з 16.03.2018 року по 16.05.2019 року.
Позивач зазначив, що станом на час звернення до суду з даним позовом ГУ ДФС не внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА», що зумовило позивача звернутися до суду про стягнення пені за період з 17.05.2019 року по 20.12.2019 року, яка згідно з розрахунком складає 88802,06 грн (а.с.11).
Спірні відносини між сторонами регламентовані Податковим кодексом України, Порядком №343, Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 р. №26 (далі - Порядок №26).
Підпунктом 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Згідно з п. 200.7 ст. 200 ПКУ платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст.200 та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу (п.200.10 ст.200 ПКУ).
За змістом пункту 200.12 статті 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
За правилами пункту 200.13 статті 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.
Згідно приписів пункту 200.15 статті 200 ПК України визначено, що у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
За змістом пункту 6 Порядку №26 інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
На підставі пункту 1 розділу 2 Порядку взаємодії органів Державної фіскальної служби України та органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №343 від 09.03.2016 р. і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.04.2016 р. за №496/28626, для забезпечення повного з'ясування обставин, що мають значення в процесі судового розгляду позовних заяв про бюджетне відшкодування податку на додану вартість, пені або стягнення митних платежів, відповідачами у таких справах є орган ДФС, на обліку якого перебуває платник або який здійснював митне оформлення, та орган Казначейства за місцезнаходженням відповідного органу ДФС.
За правилами пункту 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Отже, сума бюджетного відшкодування з ПДВ залишається невідшкодованою у визначені ПК України строки, тому позивач має право на подальше нарахування пені в порядку, визначеному пунктом 200.23 статті 200 ПК України.
Пеня позивачем розрахована позивачем за період з 17.05.2019 року по 20.12.2019 року та складає 88802,06 грн (а.с.11).
Відповідач у відзиві не спростовував право позивача та суму пені, лише зазначивши, що ГУ ДФС в Одеській області не є адміністратором Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, формування якого здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства. Суд вважає, що вказані доводи не спростовують доводів позивача викладених в обґрунтування позову щодо наявності у нього права на нарахування пені та її стягнення.
Суд вважає позовні вимоги ТОВ «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 5 ст.242 КАС України5. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В постанові від 30.05.2019 року по справі №803/655/17 (номер судового рішення в ЄДРСРУ 82120048), Верховний Суд зазначив, що відповідно п.200.23 ст. 200 ПКУ встановлюється обов'язкове нарахування пені на суму бюджетної заборгованості, яка не виплачена у строк, визначений в ст. 200 ПКУ, безвідносно до того, чи така бюджетна заборгованість була виплачена, чи ні. При цьому, непогашення заборгованості бюджету з податку на додану вартість у визначений законодавцем строк є підставою для виникнення у платника податку права вимоги щодо виплати пені за прострочення бюджетного відшкодування.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає, що з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 1921,00грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2,3,6,7,9,12,13, 241-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» (вул. Середньофонтанська,19-Г, приміщення 33, 65039, код ЄДРПОУ 41005225) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська,5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646), Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області (вул. Садова,1-А, м. Одеса, 65023, код ЄДРПОУ 37607526) про стягнення пені з Державного бюджету України за порушення строків відшкодування податку на додану вартість - задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» (вул. Середньофонтанська,19-Г, приміщення 33, 65039, код ЄДРПОУ 41005225) пеню за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за вересень 2017 року в розмірі 88 802,06 грн.
Стягнути з Головного управління державної фіскальної служби в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРНАКС АГРО УКРАЇНА» судові витрати у сумі 1921,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст.293,295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.