Рішення від 03.02.2020 по справі 360/5104/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

03 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5104/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

04 грудня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, відповідно до якого, з урахуванням уточнень, позивач просить суд:

визнати протиправними дії Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області в частині неврахування ОСОБА_1 до пільгового трудового стажу за Списком № 1 (підземні роботи, шахтар) періодів роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995, з 01.08.1996 по 31.12.1998 згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 з дня звернення до Пенсійного фонду, а саме з 01.10.2018;

зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995, з 01.08.1996 по 31.12.1998 до пільгового трудового стажу за Списком № 1, як підземні роботи (шахтар), згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 , з дня звернення до Пенсійного фонду, а саме з 01.10.2018;

зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за віком на пільгових умовах від 01.10.2018 ОСОБА_1 із врахуванням періодів роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995, з 01.08.1996 по 31.12.1998 до пільгового трудового стажу за Списком № 1 як підземні роботи (шахтар) у відповідності до вимог Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-УІ, з дня подання заяви про призначення пенсії, а саме з 01.10.2018.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 01.10.2018 він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як працівнику, зайнятому повний робочий день на підземних роботах. За результатом розгляду заяви та поданих позивачем документів йому була призначена пенсія, яку він почав отримувати з травня 2019 року.

Розмір отриманої у травні 2019 року пенсії позивача був значно меншим, ніж він розраховував, внаслідок чого ОСОБА_1 звернувся до відповідача із запитом. На запит позивача щодо періодів роботи, врахованих до трудового стажу відповідно до Списку №1 згідно з Постановою КМУ № 461 від 24 червня 2016 року "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", 23 липня 2019 року відповідач надав позивачу лист №398/Ш-14 від 23.07.2019, де у додатку зазначив, що ОСОБА_1 була призначена пенсія з урахуванням лише частини трудового стажу за Списком №1, а саме: періоди зайнятості позивача повний робочий день на підземних роботах з 16.03.1992 по 10.06.1995; з 01.08.1996 по 31.12.1998 не включені до трудового стажу за Списком №1 відповідно до Постанови КМУ № 461.

Позивач зазначає, що невірно порахувавши стаж його роботи за Списком № 1, відповідач позбавив його права скористатись законодавчо передбаченою пільгою щодо обчислення розміру пенсійного забезпечення у розмірі 80 відсотків від заробітної плати у відповідності до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На думку позивача, рішення про невключення періодів роботи на підземних роботах повний робочий день з 16.03.1992 по 10.06.1995 та з 01.08.1996 по 31.12.1998 є безпідставним та незаконним, оскільки ці періоди трудового стажу як і інші періоди підтверджуються належними записами у трудовій книжці. Окрім належних записів позивачем було надано накази про атестацію робочих місць та довідки "Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній"

Тому, позивач вважає дії відповідача щодо не включення зазначених періодів трудового стажу до Списку № 1 відповідно до Постанови КМУ № 461 незаконними.

31.01.2020 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає та просить суд відмовити у задоволеннні позовних вимог з огляду на наступне (а.с.212-216).

За документами пенсійної справи загальний стаж роботи позивача складає 27 років 05 місяців 20 днів. Згідно записів трудової книжки позивача не зараховані до його пільгового трудового стажу наступні періоди роботи: з 16.03.1992 по 10.06.1995 - учнем гірничого 1 р. підземного з повним робочим днем під землею; з 01.08.1996 по 31.12.1998 гірничим підземним з повним робочим днем під землею; з 28.02.2014 по 06.04.2016 гірничим з ремонту гірничих виробітків підземним з повним робочим днем під землею.

Відповідно до записів трудової книжки встановити право на пенсію за віком на пільгових умовах не надається можливим, у зв'язку з відсутністю довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, інформації про атестацію робочих місць за умовами праці (записи про атестацію робочих місць трудовій книжці відсутні, витяги із наказів про атестацію робочих місць до трудової книжки не додано).

Таким чином, на думку відповідача, до пільгового стажу роботи позивача неможливо врахувати період роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995; з 01.08.1996 по 31.12.1998; з 28.02.2014 по 06.04.2016, у зв'язку із відсутністю вищевказаних документів.

Ухвалою суду від 06.12.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, - залишено без руху.

Ухвалою суду від 19.12.2019 продовжено процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 13.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не прибули у судове засідання, надали клопотання про розгляд справи без їх участі.

Згідно з частиною третьою статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи положення статті 194 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікацйний номер НОМЕР_2 (а.с.9-11).

Відповідно до інформації, зазначеної у довідці від 12.07.2018 №0000576877, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, тимчасова адреса місця проживання позивача: АДРЕСА_2 (а.с.12).

01.10.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, надавши довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документ про місце проживання (реєстрації) особи, паспорт, трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання, довідку про прийняття на роботу, довідку про взяття на облік ВПО, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 №637, заяву про спосіб виплати пенсії, свідоцтва про народження дитини. За результатом розгляду заяви та поданих позивачем документів позивачу була призначена пенсія за віком на пільгових умовах (а.с.145-155).

Отже, позивач перебуває на обліку у відповідача з 01.10.2018, як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Пенсію йому обчислено при загальному стажі 27 років 05 місяців 20 днів (в тому числі стаж роботи за Списком № 1 складає 12 років 03 місяців 24 дні) (а.с.24,145,168).

З витягу з КІС ПФУ:Підсистема призначення та виплати пенсії та заперечень відповідача вбачається, що відповідачем при призначенні пенсії позивачу не було враховано періоди його роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995 та з 01.08.1996 по 31.12.1998 (а.с.147,148).

15.07.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо надання довідки стосовно конеритазації періодів, які увійшли до його пільгового стажу (а.с.171).

Листом від 23 липня 2019 року №398/Ш-14 від 23.07.2019 відповідач повідомив позивача, що за документами пенсійної справи загальний стаж роботи позивача складає 27 років 05 місяців 20 днів. З додатку до листа вбачається, що позивачу при призначенні пенсії не було враховано до пільгового стажу періоди зайнятості позивача повний робочий день на підземних роботах з 16.03.1992 по 10.06.1995 та з 01.08.1996 по 31.12.1998 (а.с.17-19).

Отже, відповідачем при призначенні пенсії не було враховано позивачу періоди його роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995; з 01.08.1996 по 31.12.1998, з посиланнями на неможливість встановлення відповідно до записів трудової книжки права на пенсію за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, інформації про атестацію робочих місць за умовами праці (записи про атестацію робочих місць трудовій книжці відсутні, витяги із наказів про атестацію робочих місць до трудової книжки не додано).

Згідно з записами трудової книжки позивача НОМЕР_3 від 05.09.1986, копія якої перебуває в матеріалах справи вбачається, що позивач у період з 16.03.1992 по 10.06.1995 працював на Шахті «Ломоватська» Стаханівського виробничого об'єднання по видобутку вугілля (Стахановвугілля), у тому числі: 16.03.1992 позивача прийнято учнем горноробочого підземного з повним робочим днем під землею; з 28.03.1992 по 22.05.1992 навчався на курсах горноробочого в Брянківському УКК; 22.05.1992 позивача переведено підземним горноробочим ІІ розряду з повним робочим днем під землею; 23.11.1992 позивача переведено горноробочим ІІІ розряду з повним робочим днем під землею; 01.02.1993 позивач навчався на курсах з відривом від виробництва за професією горноробочого очисного забою в Брянківському філіалі УКК в/о «Стахановвугілля»; 16.04.1993 позивача переведено горноробочим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею; 10.06.1995 позивача звільнено за власним бажанням;

у період з 01.08.1996 по 31.12.1998 позивач працював на шахті «Ніконор» в/о «Луганськвугілля», у тому числі: 01.08.1996 позивача прийнято горноробочим підземним з повним робочим днем під землею; 07.11.1996 переведено горноробочим очисного забою підземним з повном робочим днем під землею; 20.02.1998 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право позивача на пенсію на пільгових умовах за Списком №1; шахта «Ніконор» ДХК «Луганськвугілля» перейменована в Державне підприємство Шахта «Ніканор - Нова»; 18.01.2000 звільнений за власнимм бажанням (а.с.20-23).

Проведення атестації робочих місць за умовами праці, якою підтверджено право позивача на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 підтверджено також наказами від 23.05.1995 №291 Шахта «Ломоватська» в/о «Стахановвугілля» та від 20.02.1998 №45 «Шахта «Ніканор - Нова» ГХК «Луганськвугілля» (а.с.25,34).

Отже, при розгляді даної справи спірним питанням є правомірність не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача періодів його роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995 та з 01.08.1996 по 31.12.1998.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями (далі Закон № 1058).

Відповідно до частини першої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1).

Пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно з постановою КМ СССР від 26.01.1991 №10 «Об утверждении списков производств, работ, профессий, должностей и показателей, дающих право на льготное пенсионное обеспечение» затверджено «Список N 1 производств, работ, профессий, должностейи показателей на подземных работах, на работахс особо вредными и особо тяжелыми условиями труда,занятость в которых дает право на пенсию по возрасту (по старости) на льготных условиях», розділом І якого за № 1010300а-11717 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають «Горнорабочие подземные».

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці.

При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Матерілами справи, а саме трудовою книжкою позивача підтверджено, що позивач: у період з 16.03.1992 по 10.06.1995 працював на Шахті «Ломоватська» Стаханівського виробничого об'єднання по видобутку вугілля (Стахановвугілля), у тому числі: 16.03.1992 прийнятий учнем горноробочого підземного з повним робочим днем під землею; з 28.03.1992 по 22.05.1992 навчався на курсах горноробочого в Брянківському УКК; 22.05.1992 позивача переведено підземним горноробочим ІІ розряду з повним робочим днем під землею; 23.11.1992 переведено горноробочим ІІІ розряду з повним робочим днем під землею; 01.02.1993 навчався на курсах з відривом від виробництва за професією горноробочого очисного забою в Брянківському філіалі УКК в/о «Стахановвугілля»; 16.04.1993 переведено горноробочим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею; 10.06.1995 позивача звільнено за власним бажанням;

у період з 01.08.1996 по 31.12.1998 позивач працював на шахті «Ніконор» в/о «Луганськвугілля», у тому числі: 01.08.1996 прийнятий горноробочим підземним з повним робочим днем під землею; 07.11.1996 переведений горноробочим очисного забою підземним з повном робочим днем під землею; 20.02.1998 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право позивача на пенсію на пільгових умовах за Списком №1; шахта «Ніконор» ДХК «Луганськвугілля» перейменовано в Державне підприємство Шахта «Ніканор - Нова»; 18.01.2000 звільнений за власнимм бажанням (а.с.20-23).

Записи про спірний період роботи засвідчено відповідними печатками підприємства і дефектів їх вчинення не має.

Отже, робота позивача з повним робочим днем під землею у період з з 16.03.1992 по 10.06.1995 та з 01.08.1996 по 31.12.1998 підтверджується записами в його трудовій книжці.

Проведення атестації робочих місць за умовами праці, якою підтверджено право позивача на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 підтверджено також наказами від 23.05.1995 №291 Шахта «Ломоватська» в/о «Стахановвугілля» та від 20.02.1998 №45 «Шахта «Ніканор - Нова» ГХК «Луганськвугілля» (а.с.25,34).

В спірних правовідносинах записи у трудовій книжці позивача проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.

Відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" вбачається, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Частиною четвертою статті 45 Закону України № 1058 визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідачем не заперечується наявність пільгового стажу у позивача за Списком №1 - 12 років 03 місяці 24 дні (а.с.145,146).

Враховуючи викладене, суд вважає, що наявні відомості визначають право позивача на зарахування спірних періодів роботи до його пільгового стажу, а отже наявна неправомірність дій відповідача щодо не зарахування спірних періодів роботи при призначенні пенсії позивачу. Як наслідок, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача зарахувати позивачу періоди роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995, з 01.08.1996 по 31.12.1998 до пільгового трудового стажу за Списком № 1 з дня звернення - 01.10.2018 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за віком на пільгових умовах позивачу із врахуванням періодів роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995, з 01.08.1996 по 31.12.1998 до пільгового трудового стажу за Списком № 1, з 01.10.2018, - є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню .

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку відповідачем не доведено правомірності своїх дій, у зв'язку з чим позовнаі вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 768,40 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області в частині неврахування ОСОБА_1 до пільгового трудового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995, з 01.08.1996 по 31.12.1998, з дня звернення до Пенсійного фонду, а саме з 01.10.2018.

Зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995, з 01.08.1996 по 31.12.1998 до його пільгового трудового стажу за Списком № 1, з дня звернення до Пенсійного фонду, а саме з 01.10.2018.

Зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 із врахуванням періодів роботи з 16.03.1992 по 10.06.1995, з 01.08.1996 по 31.12.1998 до пільгового трудового стажу за Списком № 1, відповідно до вимог Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з дня подання заяви про призначення пенсії, а саме з 01.10.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (92704, Луганська область, Старобільський район, м.Старобільськ, кв.Дружби, 1А, код ЄДРПОУ 41246506) на користь ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя К.Є. Петросян