Рішення від 30.01.2020 по справі 340/2876/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2020 року м.Кропивницький Справа № 340/2876/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., за участю секретаря судового засідання Побочій О.В.,

позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Тарасенко Я.І., представника співвідповідача Алєксєєнко С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (вул.Чміленка, 41, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 08592224), Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області" (вул. Волкова, 3 м. Кропивницький, індекс 25030, Код ЄРДПОУ 08733937) треті особи, які не заявляють самостійних вимог не предмет спору на стороні відповідача Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 40116086), Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7 А, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою про зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області замінити довідку від 21.03.2018 №9096 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, відповідно до п. 18 розділу 1 Переліку посад осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справа України (міліції), затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017р. №138 як начальника відділу апарату МВС для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на 01.01.2016р., без обмеження граничного розміру, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 15.11.2019р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 28.11.2019р., а також залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача - Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України.

28.11.2019р. закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 20.12.2019р. Крім того, до участі у справі в якості співвідповідача залучено Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» та третю особу на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.137,138).

20.12.2019р. в судовому засіданні оголошено перерву до 24.01.2020р. (а.с.197).

24.01.2020р. в судовому засіданні продовжено перерву до 30.01.2020р. (а.с.236,237).

30.01.2020р. в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення, складення повного тексту рішення відкладено до 06.02.2020р. (а.с.247).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач до 28.03.2008р. проходив службу в органах внутрішніх справ. Остання займана позивачем посада - начальник відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України, на яку він був призначений наказом МВС України від 31.03.2008р. №604о/с. Звільнений зі служби на пенсію за п «б» ст. 64 (через хворобу) відповідно до наказу МВС України від 31.03.2008р. №604о/с.

Після звільнення зі служби в органів внутрішніх справ йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».

Постановою КМУ від 11.07.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлені схеми посадових окладів, окладів за спеціальним званням поліцейських та розміри надбавок за стаж служби в поліції згідно з додатками до вказаної постанови.

Вказана обставина стала підставою для здійснення перерахунку призначено позивачеві пенсії, починаючи з 01.01.2016р.

На виконання пунктів 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Ліквідаційна комісія УМВС України в Кіровоградській області виготовила та направила до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку від 21.03.2018 №9096 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно з якою грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії складається з посадового окладу 3400,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням «полковник» - 2400,00 грн., надбавки за стаж служби 2900,00грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 510,00грн. та премії у розмірі 6,70%, що у грошовому виразі становить 617,07грн.

Разом з тим, позивач, вважає, що при виготовленні даної довідки Ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області протиправно, без належного обґрунтування прирівняно останню займану посаду «начальник відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України» до посади «начальник відділу» апарату головного управління Національної поліції у Кіровоградській області, яка фактично не відповідає останній займаній ним посаді. Вказане призвело до включення у грошове забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії значно меншого розміру посадового окладу та премії, в результаті чого розмір перерахованої пенсії є суттєво заниженим, що призводить до порушення соціальних прав та законних інтересів.

На переконання позивача посада «начальник відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України» за своїми класифікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) відповідає посада «начальник відділу апарату МВС».

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

26.11.2019р. відповідач подав до суду відзив (а.с.118-120), в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з того, що Перелік посад осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, що прирівнюються посадам поліцейських, який затверджено наказом МВС від 17.02.2017р. №138, посади апарату підрозділів внутрішньої безпеки МВС прирівнюються до апарату Національної поліції, а посади територіальних підрозділів внутрішньої безпеки МВС до посад апарату головних управлінь Національної поліції.

Крім того, відповідач вказав, що відповідно до листа МВС України від 25.02.2019р. №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ», функції з надання матеріалів необхідних для призначення та перерахунку пенсії передані до ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області», а тому до компетенції відповідача вже не віднесено складання та направлення до органів ПФУ довідок для призначення (перерахунку) пенсій.

02.12.2019р. позивачем надано відповідь на відзив із спростуванням доводів наведених у відзиві (а.с.155-160).

Співвідповідач правом надати письмовий відзив на позов не скористався, натомість в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову.

Третьою особою, Департаментом внутрішньої безпеки НПУ, надано письмові пояснення щодо позову, зі змісту яких вбачається, що посада «начальник відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України» прирівнються до посади «начальник відділу Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області» (а.с.105-108).

Третьою особою, УПФУ в Кіровоградській області надано відзив на позов вимоги якого не визнаються в частині необхідності включення до складу грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення, які отримував позивач до виходу на пенсію, оскільки, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вказані складові грошового забезпечення вже не виплачувались (а.с.170).

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши інші докази, які є у справі, суд приходить до переконання, що заявлений адміністративний позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

В ході розгляду справи встановлено, що позивач в період з 01.09.1985 по 28.03.2008 проходив службу на різних посадах в органах внутрішніх справ, що підтверджується копіями трудової книжки та особової справи позивача (а.с.96, 182-186).

Відповідно до наказу МВС України від 31.03.2008р. №604о/с в період з 20.03.2008р. по 28.03.2008р. позивач займав посаду «начальник відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю» (а.с.18).

Відповідно до наказу МВС України від 31.03.2008р. №604о/с позивач звільнений зі служби в органах внутрішніх справ з вказаної посади за п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМУ від 29 липня 1991 р. № 114 (а.с.18).

Після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ позивачеві з 29.03.2008р. була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується копією матеріалів пенсійної справи №1103000673 та копією пенсійного посвідчення від 27.05.2008 №2231423692 (а.с.17, 172-180).

Як вбачається з протоколу за пенсійною справою від 29.03.2008р. пенсія позивачеві призначена виходячи з розміру грошового забезпечення за посадою «начальник відділу внутрішньої безпеки УМВС України в Кіровоградській області, що також підтверджується грошовим атестатом №72 (а.с.172 звор., 176).

Згідно з частинами 1-3 ст.63 Закону Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), в редакції Закону від 23.12.2015, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі постанова №988) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Вказана постанова набрала чинності з 02 грудня 2015 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.

Отже, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст.63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (далі по тексту Порядок №45).

Нормами Порядку №45 врегульовано послідовність дій уповноважених органів щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII.

Так, п. 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 5 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII, постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 та №988 від 11.11.2015р. та згідно Порядку №45, відповідачем сформовано та направлено на адресу ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 21.03.2018 №9096, за нормами, чинними на січень 2016 року, відповідно до якої остання посада позивача «начальник відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України» була прирівняна до посади «начальник відділу, що не входить до складу управління», та визначено грошове забезпечення з посадового окладу 3400,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням «полковник поліції» - 2400,00 грн., надбавки за стаж служби 2900,00грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 510,00грн. та премії у розмірі 6,70%, що у грошовому виразі становить 617,07грн., всього - 9827,07грн. Копія зазначеної довідки міститься в матеріалах пенсійної справи позивача (а. с. 178).

Позивач не погодився з прирівнянням посади, яку він займав перед виходом не пенсію до посади заступника начальника відділу, що не входить до складу управління, у зв'язку з чим і звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до пунктів 1.1., 1.4. Положення про Службу внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, затвердженого наказом МВС від 16.05.2007р. №161 дск (а.с.28-36) (в редакції чинній на час проходження служби позивачем), служба внутрішньої безпеки МВС України, здійснює свою діяльність на правах управління і входить у структуру спеціальних підрозділів Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України; служба складається з відділів оперативного обслуговування центрального апарату, організаційного, оперативно-зонального, інформаційно-аналітичного, роботи з персоналом, режимно-секретного відділення, а також відділів внутрішньої безпеки в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті (далі- відділи внутрішньої безпеки в регіонах і на транспорті), які безпосередньо підпорядковані начальникові служби.

Таким чином, відділи внутрішньої безпеки в регіонах, в даному випадку в Кіровоградській області, є самостійним підрозділом (відділом), який не входив в структуру УМВС в Кіровоградській області, що підтверджується довідкою УМВС в Кіровоградській області від 26.11.2019р. (а.с.116).

Натомість, за змістом п. 2.4. Положення про Службу внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, затвердженого наказом МВС від 16.05.2007р. №161 дск, вбачається, що безпосереднє виконання обов'язків особовим складом відділів внутрішньої безпеки здійснюється за територіальним принципом в залежності від місця проходження служби, а тому посада «начальник відділу внутрішньої безпеки в Кіровоградській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України», яку займав позивач, має бути прирівнена до відповідної посади апарату головних управлінь Національної поліції, які не входять до складу управлінь.

Наказом МВС України від 17.02.2017р. №138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських (надалі - Перелік посад).

Відповідно до п. 13 розділу VII Переліку посад, прирівнено посади: Начальник самостійного відділу (поза групою і в Автономній Республіці Крим); Начальник самостійного відділу (I група); Начальник самостійного відділу (II група та на залізниці) Апарату головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, місті Севастополі та на залізницях до посади - Начальник відділу, що не входить до складу управління Апарату головних управлінь Національної поліції.

Зважаючи на те, що позивач займав посаду начальника самостійного відділу, який не входив до структури УМВС в Кіровоградській області, то його посада правомірно прирівняна відповідачем до посади начальника відділу, що не входить до складу управління, про що зазначено в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Доводи позивача щодо того, що при прирівнянні посад має бути врахований факт призначення та звільнення з посади міністром МВС України, місце служби внутрішньої безпеки в структурі МВС України, судом до уваги не приймаються, оскільки, в даному випадку, визначальною ознакою є не суб'єкт призначення чи місце знаходження підрозділу в структурі МВС України, а безпосереднє місце проходження служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В ході розгляду справи позивачем не доведено належними доказами, а судом не встановлено, факт протиправних дій відповідача під час виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 21.03.2018 №9096, а тому позов не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 03.02.2020р.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник