справа №1.380.2019.005587
з питань закриття провадження в адміністративній справі
28 січня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Грень Н.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Перхач С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення недоотриманої пенсії,
29.10.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому позивач просить суд стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача 101340,09 грн.
Ухвалою від 29.10.2019 суддя залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 22.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Ухвалою від 18.12.2019 призначено судове засідання у справі.
16.01.2020 представником відповідача подано клопотання про закриття провадження у справі в обґрунтування якого зазначено, що стягнення з суб'єкта владних повноважень сум заборгованості нормами КАС не передбачено.
У судовому засіданні судом поставлено на обговорення подане представником відповідача клопотання про закриття провадження у справі.
Позивач у судовому засіданні заперечив щодо клопотання про закриття провадження у справі, просив у задоволенні такого відмовити.
Представник відповідача подане клопотання підтримав, просив закрити провадження у справі.
Суд розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у справі зазначає наступне.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Пункт 2 частини першої статті 4 КАС України визначає, що публічно-правовий спір, зокрема, як спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень
Як справу адміністративної юрисдикції розуміють переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Тобто справою адміністративної юрисдикції є спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами правовідносин, у яких хоча б один з них законодавчо уповноважений приймати рішення, надсилати приписи, давати вказівки, обов'язкові до виконання іншими учасниками правовідносин.
Отже, до справ адміністративної юрисдикції віднесені публічно-правові спори, ознакою яких є не лише спеціальний суб'єктний склад, але і їх виникнення з приводу виконання чи невиконання суб'єктом владних повноважень публічно-владних управлінських функцій.
Спір у даній справі стосується нарахуванням та відмовою у перерахунку пенсії, тому такий підсудний адміністративним судам.
Окрім того, судом встановлено, що ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 26.09.2019 відмовлено у відкритті провадження у справі у справі №462/6080/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення недоотриманої пенсії, оскільки, вказаний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у адміністративній справі.
Керуючись статтями 238, 239, 248, 256, 293-295, КАС України, суд -
у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, окремо не оскаржується.
Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду у даній справі.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст ухвали складено та підписано 03.02.2020.