Ухвала від 03.02.2020 по справі П/320/650/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

03 лютого 2020 року м. Київ № П/320/650/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області щодо не зазначення в довідці від 02.07.2018 №1003011781 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на момент виникнення права на перерахунок складових грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 4000,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2880,00 грн., надбавка за почесне звання "заслужений" або "народний" 10% - 400,00 грн., доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи за вчене звання 10% та 10% - 400,00 грн., 400 грн. та премія 10,79% - 1130,79 грн.;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Київській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області для подальшого перерахунку пенсії ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.201, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 4000,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2880,00 грн., надбавка за почесне звання "заслужений" або "народний" 10% - 400,00 грн., доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи за вчене звання 10% та 10% - 400,00 грн., 400 грн. та премія 10,79% - 1130,79 грн.

Судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.160-161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Згідно з частиною першою статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Адміністративна процесуальна правоздатність - абстрактна умова володіння всіма процесуальними правами і обов'язками, яка передбачає можливість конкретної особи стати суб'єктом конкретних процесуальних правовідносин, стати персоніфікованим носієм прав і обов'язків, передбачених законом для даного суб'єкта і даних правовідносин. Тому особою, що бере участь у справі, можуть бути лише особи, які володіють процесуальною правоздатністю.

Для особистої участі в адміністративній справі недостатньо володіти лише правоздатністю, необхідна ще й адміністративна процесуальна дієздатність, тобто здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді.

Відповідно до частини другої статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Таким чином, змістом адміністративної процесуальної дієздатності є здатність особисто здійснювати процесуальні права та обов'язки, яка породжує відповідні юридичні наслідки. Вона визнається за фізичними особами, які досягли повноліття.

Положеннями статті 34 Цивільного кодексу України, серед іншого, передбачено, що особа вважається повнолітньою, якщо вона досягнула вісімнадцяти років.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” від 20.11.2012 р. № 5492-VІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку належним доказом наявності у ОСОБА_1 адміністративної процесуальної правосуб'єктності є саме паспорт громадянина України.

Також відповідно до частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Згідно із статтею третьої цього ж Закону документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.

Суд зазначає, що згідно з абзацом 2 пункту 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України: у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2; у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр). У разі непідключення органу реєстрації до Реєстру особі видається довідка про реєстрацію або зняття з реєстрації місця проживання, а внесення інформації до безконтактного електронного носія здійснюється територіальним підрозділом ДМС на підставі такої довідки.

Відповідно до пункту 6 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. N2503-XII відмітки про реєстрацію постійного місця проживання громадянина робляться на одинадцятій - шістнадцятій сторінках паспорта.

Суд зазначає, що оскільки місцезнаходженням відповідача є м. Київ, надання позивачем копії паспорта громадянина України необхідно також для підтвердження зареєстрованого місця проживання, що є визначальним для встановлення територіальної підсудності даної адміністративної справи.

У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати копії усіх заповнених сторінок паспорту громадянина України - ОСОБА_1 .

Згідно з частиною першою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що позивачем не додано до позовної заяви копію позовної заяви для направлення відповідачеві.

У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду копію позовної заяви для направлення відповідачеві.

Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною першою статті 4 Закону України “Про судовий збір” №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IX установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2102 гривні.

У прохальній частині позовної заяви позивач просить суд: визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області щодо не зазначення в довідці від 02.07.2018 №1003011781 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на момент виникнення права на перерахунок складових грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 4000,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2880,00 грн., надбавка за почесне звання "заслужений" або "народний" 10% - 400,00 грн., доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи за вчене звання 10% та 10% - 400,00 грн., 400 грн. та премія 10,79% - 1130,79 грн.; зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Київській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області для подальшого перерахунку пенсії ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.201, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 4000,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2880,00 грн., надбавка за почесне звання "заслужений" або "народний" 10% - 400,00 грн., доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи за вчене звання 10% та 10% - 400,00 грн., 400 грн. та премія 10,79% - 1130,79 грн.

Суд звертає увагу позивача на те, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Така правова позиція викладена, зокрема в Довідці про аналіз практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI “Про судовий збір” у редакції Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору”, затвердженій Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 №2.

Таким чином, позовна заява містить одну вимогу немайнового характеру, а сума судового збору, яка має були сплачена кожним відповідачем за звернення до суду з такою вимогою становить 840,80 грн. (0,4 х 2102,00 грн.).

Позивачем не додано до позовної заяви доказів сплати судового збору у сумі 840,80 грн.

Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду оригінал платіжного доручення (квитанції) про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн., який слід сплатити за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101;

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;

Банк отримувача:Казначейство України (ЕАП);

Код банку отримувача (МФО): 899998;

Рахунок отримувача:UA718999980313151206084010001;

Код класифікації доходів бюджету: 22030101.

У рядку “призначення платежу” платіжного документа платник судового збору повинен вказати слова “судовий збір за позовом”, ПІБ чи назва установи, організації позивача, “Київський окружний адміністративний суд”, код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається (код ЄДРПОУ Київського окружного адміністративного суду: 35919304).

Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі “Судова влада України” за інтернет-адресою https://adm.ko.court.gov. ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.

Крім того, пунктом 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Частиною четвертою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно з частиною п'ятою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Позивачем всупереч вимогам КАС України не було надано до позовної заяви доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а саме: довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області від 02.07.2018 №10030011781; пенсійного посвідчення; доказів звільнення з військової служби.

У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду належним чином засвідчені копії вказаних доказів, або надати клопотання про їх витребування від відповідача (у разі їх відсутності).

Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Абзацом 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Отже, спори у справах, пов'язаних із пенсійними виплатами, мають розглядатися у межах звернення до адміністративного суду, тобто в межах шестимісячного строку.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06.03.2018 у справі №592/10486/17 (реєстраційний номер в ЄДРСР - 72693953).

Відповідно до частини шостої статті 161 Кодексу адміністративно судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

У позовній заяві позивач оскаржує, зокрема, дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області щодо не зазначення в довідці від 02.07.2018 №1003011781 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на момент виникнення права на перерахунок складових грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 4000,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2880,00 грн., надбавка за почесне звання "заслужений" або "народний" 10% - 400,00 грн., доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи за вчене звання 10% та 10% - 400,00 грн., 400 грн. та премія 10,79% - 1130,79 грн.

У позовній заяві позивач зазначив, що відповідачем було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку від 02.07.2018 №1003011791 про розмір грошового забезпечення.

Проте, у позовній заяві позивач не зазначає про те, за яких обставин йому стало відомо про складання відповідачем довідки від 02.07.2018 №1003011791 та чи отримував позивач цю довідку, що в свою чергу унеможливлює встановлення судом дотримання позивачем положень ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України.

У зв'язку з цим, суд звертає увагу позивача на необхідність надання пояснень та доказів на підтвердження того, коли саме позивачем була отримана відповідна довідка.

Крім того, у разі пропуску шестимісячного строку, передбаченого для звернення до суду, позивачу необхідно надати суду заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно із частинами першою та другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:

- надати копії всіх заповнених сторінок паспорту громадянина України - ОСОБА_1 ;

- надати копію позовної заяви для направлення відповідачеві;

- надати докази сплати позивачем судового збору у розмірі 840,80 грн. за подання даного адміністративного позову (оригінал платіжного документу);

- надати належним чином засвідчені копії таких документів (два примірники): довідку Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області від 02.07.2018 №10030011781; пенсійне посвідчення; докази звільнення з військової служби, або надати клопотання про їх витребування від відповідача (у разі їх відсутності у позивача);

- надати пояснення та докази на підтвердження того, коли саме позивачем була отримана відповідна довідка, та у разі пропуску шестимісячного строку, передбаченого для звернення до суду, - надати заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Дудін С.О.