31 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/11400/19
категорія 108010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Державного агенства лісових ресурсів України про проведення в режимі відеоконференції судового засідання в адміністративній справі за позовом Державного підприємства "Олевське лісове господарство" до Державного агентства лісових ресурсів України про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними,
встановив:
В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 240/11400/19 за позовом Державного підприємства "Олевське лісове господарство" до Державного агентства лісових ресурсів України про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними.
Ухвалою суду від 06 листопада 2019 року відкрито провадження у справі №240/11400/19 за правилами загального позовного провадження.
30 січня 2020 року до суду від Державного агентства лісових ресурсів України надійшло клопотання (вх.№2447/20) про проведення судового засідання по справі, призначеного на 06.02.2020 о 11:00, в режимі відеоконференції з Київським апеляційним судом або з Господарським судом Київської області.
Розглянувши вказане клопотання відповідача, суд встановив наступне.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 02 червня 2016 року №1401-VIII.
На підставі вищезазначеного Закону Конституцію України було доповнено статтею 131-2, згідно з якою виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Однак, підпунктом 11 пункту 16-1 "Перехідні положення" Конституції України передбачено, що представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 01.01.2020.
Відповідно до частини першої статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Частиною третьою статті 55 КАС України (в редакції Закону України від 18.12.2019 № 390-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення") встановлено, що юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Підпунктом 19 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", передбачено, що положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
Суд зауважує, що Державне агентство лісових ресурсів України є органом державної влади, а тому з огляду на положення статті 131-2 та підпункту 11 пункту 16-1 "Перехідні положення" Конституції України, а також статті 55 КАС України, починаючи з 01.01.2020 воно має право брати участь у справі шляхом самопредставництва (через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від його імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) або ж через представника, яким може бути виключно адвокат.
Розглянувши клопотання Державного агентства лісових ресурсів України від 28.01.2020, що було зареєстровано судом 30.01.2020 за вх.№2447/20, про проведення судового засідання по справі №240/11400/19 в режимі відеоконференції, суд встановив, що вказане клопотання підписано представником Державного агентства лісових ресурсів України - Діжевською В.О. При цьому, на підтвердження своїх повноважень представником до клопотання надано лише копію довіреності від 08.01.2020 №3, виданої головою Державного агентства лісових ресурсів України - Заблоцьким А.
Водночас, відомості про те, що Діжевська В.О. має статус адвоката відсутні у Єдиному реєстрі адвокатів України, а самою Діжевською В.О. до клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції не було додано визначених у ч.4 ст. 59 КАС України документів, які підтверджували б її повноваження як адвоката на здійснення представництва Державного агентства лісових ресурсів України, чи документів, які б підтверджували її повноваження на представництво інтересів Державного агентства лісових ресурсів України в порядку самопредставництва державного органу.
Частиною 6 статті 7 КАС України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності; позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Враховуючи положення частини шостої статті 7 КАС України, якою передбачено можливість застосування закону, що регулює подібні правовідносини (аналогію закону), суд приходить до висновку, що в даному випадку застосуванню підлягають положення п.1, 2 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Враховуючи вищезазначене та беручи до уваги, що клопотання Державного агентства лісових ресурсів України (вх.№2447/20) про проведення судового засідання по справі №240/11400/19 в режимі відеоконференції, підписано особою, яка не має права його підписувати, оскільки повноваження цієї особи на представництво інтересів Державного агентства лісових ресурсів не підтверджено, суд дійшов до висновку, що вказане клопотання необхідно залишити без розгляду.
Керуючись статтями 55, 240, 243, 248, 250, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
Клопотання Державного агентства лісових ресурсів України (вх.№2447/20 від 30.01.2020) про проведення судового засідання у справі №240/11400/19 за позовом Державного підприємства "Олевське лісове господарство" до Державного агентства лісових ресурсів України про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними, в режимі відеоконференції - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя І.Е.Черняхович