Постанова від 31.01.2020 по справі 552/6891/19

Справа № 552/6891/19

№ 3/534/89/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2020 року м. Горішні Плавні

Комсомольський міський суд Полтавської області у складі головуючого судді Куц Т.О., з участю секретаря судового засідання Ворошило І.О., прокурора Карнаухова О.О., особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , захисника Дяченка В.О.,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Панасівка Козельщанського району Полтавської області, громадянина України, одруженого, маючого на утриманні одну неповнолітню дитину, працюючого на посаді пожежного-рятувальника 17 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Полтавській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого у АДРЕСА_2 ,

- за ч.2 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Комсомольського міського суду Полтавської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення складений щодо ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП.

Згідно із складеним протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , будучи пожежним-рятувальником 17 державної пожежно-рятувальної частини (м.Горішні Плавні) 2 державного пожежно-рятувального загону (м.Кременчук) Головного управління ДСНС України в Полтавській області, відповідно до п.п.«д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст.52 даного, після отримання 28.12.2018 доходу у вигляді спадщини (земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 ) в розмірі 165651 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2018, не подав у десятиденний строк на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

В судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе не визнав та пояснив, що ним вчасно не було повідомлено про суттєві зміни у майновому стані через неотримання електронного підпису.

Захисник особи, яка притягується до відповідальності, - адвокат Дяченко В.О. в судовому засіданні зазначив, що ОСОБА_1 дійсно не подав у десятиденний строк повідомлення про зміни у майновому стані, проте останній не є суб'єктом відповідальності, з зв'язку із чим просив закрити провадження у справі.

Прокурор обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримав. Проте, з огляду на зміни, внесені законодавцем до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» в частині кола суб'єктів відповідальності за неповідомлення про суттєві зміни у майновому стані, наголосив що наразі в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до відповідальності, його захисника, з'ясувавши думку прокурора та дослідивши приєднані до справи докази, судом встановлено наступне.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 28.12.2018 набув у власність земельну ділянку площею 2500 метрів квадратних в межах населеного пункту Панасівка Козельщинського району Полтавської області вартістю 165651 грн., про що у десятиденний строк на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції не подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

Згідно із щорічною декларацією поданою ОСОБА_1 , посадою суб'єкта декларування вказано - пожежний-рятувальник 17 державної пожежно-рятувальної частини (м.Горішні Плавні) 2 державного пожежно-рятувального загону (м.Кременчук) ГУ ДСНС України у Полтавській області. За внесеною інформацією вказана посада не належить до посад службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, відповідно до ст.50 Закону України «Про запобігання корупції» та не належить до посад з високим рівнем корупційних ризиків.

Згідно із пп. «д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього закону, є особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України.

За змістом ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення), у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, тобто особи зобов'язаної подавати декларацію відповідно до цього Закону, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Разом із тим, 02.10.2019 Верховна Рада України прийняла Закон України № 140-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції», яким внесла зміни до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», визначивши обов'язок щодо подання декларації про суттєві зміни у майновому стані виключно для суб'єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб'єктів декларування, які займають посади пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до ст. 50 цього Закону.

Згідно з статтею 50 ЗУ «Про запобігання корупції», під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються Президент України, Прем'єр-міністр України, член Кабінету Міністрів України, перший заступник або заступник міністра, член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голова Фонду державного майна України, його перший заступник або заступник, член Центральної виборчої комісії, член, інспектор Вищої ради правосуддя, член, інспектор Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, народний депутат України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Уповноважений із захисту державної мови, члени Національної комісії зі стандартів державної мови, Директор Національного антикорупційного бюро України, його перший заступник та заступник, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції та його заступники, Генеральний прокурор, його перший заступник та заступник, Голова Національного банку України, його перший заступник та заступник, член Ради Національного банку України, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник та заступник, Керівник Офісу Президента України, його перший заступник та заступник, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, його перший заступник та заступник, радник або помічник Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем 'єр - міністра України, особи, посади яких належать до посад державної служби категорії "А" або "Б", та особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" віднесені до першої - третьої категорій, а також судді, прокурори і слідчі, керівники, заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, їх апаратів та самостійних структурних підрозділів, керівники, заступники керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва або Севастополя, керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міста республіканського в Автономній Республіці Крим або обласного значення, району в місті, міста районного значення, військові посадові особи вищого офіцерського складу».

Зазначені зміни вступили в силу 01.01.2020, тобто є чинними на день розгляду справи. Отже законодавчим актом №140-ІХ внесені зміни, якими скасований обов'язок подання інформації про суттєві зміни у майновому стані для осіб, які не займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб'єктів декларування, які не займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 50 цього Закону.

Згідно з ст. 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Зазначене узгоджується із нормами ст.8 КУпАП, відповідно до яких особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Разом із тим, закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів (ч.2 ст.8 КУпАП).

Як встановлено судом переліком визначеним ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції» посада, яку обіймає ОСОБА_1 не віднесена до посад службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а відтак положення ч. 2ст. 52 ЗУ «Про запобігання корупції» до неї не застосовуються.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що на час розгляду справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 діє законодавчий акт, який виключає адміністративну відповідальність за порушення вимог частини 2 статті 52 Закону України «Про запобігання корупції», тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

У відповідності до ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.247,283, 294 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-6 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подаються протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку оскарження.

Суддя Т.О. Куц