Постанова від 24.01.2020 по справі 161/15715/16-а

Справа № 161/15715/16-а

Провадження № 8-а/161/3/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2020 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Олексюка А.В.

при секретарі судових засідань - Шумиводі О.І.

з участю: представника заявника - Лисюк О.В.

представника позивача - Волощука О.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про перегляд судового рішення від 26.01.2017 року у зв'язку з нововиявленими обставинами в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області звернулось в суд із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію, в якій просили поновити строк для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, скасувати постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26.01.2017 року та прийняти нове рішення по справі про відмову позивачу ОСОБА_1 у задоволенні позову, посилаючись на те, що посадовими особами Департаменту соціальної політики Луцької міської ради було неправомірно видано довідку для перерахунку пенсії від 08.08.2016 року № 32 ОСОБА_1 , на підставі якої за рішення суду проведено перерахунок пенсії.

Відповідно до листа Національного антикорупційного бюро України від 29.12.2017 року № 111-192/48564 Національною поліцією у Волинській області відкрито кримінальне провадження № 42017031010000146 від 07.12.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбачеоного ч. 1 ст. 366 КК України.

13.09.2019 року ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі № 161/14575/19 за результатами кримінального провадження, внесеного за № 42017031010000146 від 07.12.2017 року, дане кримінальне провадження закрите у зв'язку зі звільненням обвинуваченої особи від кримінальної відповідальності на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Згідно даної ухвали судом встановлено, що головний спеціаліст відділу бухгалтерського обліку та звітності Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, 08.08.2016 року умисно склала підроблений офіційний документ - довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , шляхом внесення завищених складових заробітної плати на загальну суму 5322,45 грн.

Вказує, що про ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13.09.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області дізналось 28.10.2019 року, отримавши лист Луцької місцевої прокуратури від 24.10.2019 року № 33-991вих/9.

Враховуючи вищенаведине вважає, що постанова Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26.01.2017 року підлягає скасуванню.

Представник заявника в судовому засіданні заяву підтримала з підстав, в ній зазначених.

Представник впозивача заперечував проти задоволення заяви, просив суд відмовити в її задоволенні з підстав, викладених у письмових запереченнях на заяву.

За змістом частин першої, другої статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судових рішень за виключними обставинами розглядається у судовому засіданні протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження. В суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 30.10.2006 року перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Пенсія позивачу була призначена у розмірі 87 % від заробітної плати.

07.11.2016 року позивач звернулася із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області.

Однак, рішенням від 08.11.2016 року № 175 Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду йому було відмовлено в проведенні перерахунку. (а.с.6).

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26.01.2017 року визнано протиправною відмову Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду Волинської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям. Зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 з 01.11.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до довідки, виданої Департаментом соціальної політики Луцької міської ради №32 від 08.08.2016 року.

Відповідно до листа Національного антикорупційного бюро України від 29.12.2017 року № 111-192/48564 Національною поліцією у Волинській області відкрито кримінальне провадження № 42017031010000146 від 07.12.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбачеоного ч. 1 ст. 366 КК України.

13.09.2019 року ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі № 161/14575/19 за результатами кримінального провадження, внесеного за № 42017031010000146 від 07.12.2017 року, дане кримінальне провадження закрите у зв'язку зі звільненням обвинуваченої особи від кримінальної відповідальності на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Згідно даної ухвали судом встановлено, що головний спеціаліст відділу бухгалтерського обліку та звітності Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, 08.08.2016 року умисно склала підроблений офіційний документ - довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , шляхом внесення завищених складових заробітної плати на загальну суму 5322,45 грн.

Враховуючи вищенаведине постанова Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26.01.2017 року, якою зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 з 01.11.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до довідки, виданої Департаментом соціальної політики Луцької міської ради №32 від 08.08.2016 року, підлягає скасуванню.

Вивчивши матеріали справи, врахувавши доводи сторін, суд вважає, що заява є обґрунтованою, є доказаною та такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Суд враховує, що в силу положень статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини вимоги щодо пенсії безперечно підпадають під дію цієї статті і вважаються майном, а майно, яке має особа-це конвенційне поняття права власності, та як абсолютне тлумачення, це те на що особа може розраховувати.

Перша і найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що буд-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливо тільки "на умовах передбачених законом" і повинно переслідувати легітимну мету. Крім того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції, а тому, при будь-якому втручанні державних органів у право на мирне володіння майном повинно бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи.

Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Нормами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 361 КАС України передбачено підстави перегляду судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 362 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами.

Відповідно до пункту 3 ч. 2 ст. 361 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.

Відповідно до ч. 4 ст. 368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 369 КАС України у разі задоволення заяви про перегляд судового рішення з підстав, визначених частиною другою, пунктами 1, 2 частини п'ятої статті 361 цього Кодексу, та скасування судового рішення, що переглядається, суд приймає постанову - якщо переглядалася постанова.

Враховуючи що довідка, на підставі якої зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 з 01.11.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати, була підроблена головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та звітності Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, шляхом внесення завищених складових заробітної плати на загальну суму 5322,45 грн., що встановлено судом в ухвалі від 13.09.2019 року, суд вважає за необхідне заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про перегляд судового рішення від 26.01.2017 року у зв'язку з нововиявленими обставинами задовольнити та скасувати постанову Луцького міськрайонного суду від 26.01.2017 року .

Згідно ст. 254 КАС України в редакції чинній на час розгляду справи постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Керуючись статтями 2, 5-10, 47, 229, 293-295, 368-369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Поновити строк для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами.

Заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про перегляд судового рішення від 26.01.2017 року у зв'язку з нововиявленими обставинами в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію задовольнити.

Постанову Луцького міськрайонного суду від 26.01.2017 року про визнання протиправною відмови Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду Волинської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям та зобов'язано ЛО УПФУ Волинської області та зобов'язання провести ОСОБА_1 з 01 листопада 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до довідки, виданої Департаментом соціальної політики Луцької міської ради №32 від 08.08.2016 року - скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Луцького міськрайонного суду А.В.Олексюк