Ухвала від 28.01.2020 по справі 906/1124/19

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА
ПРО ЗУПИНЕННЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ

"28" січня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/1124/19

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді: Маріщенко Л.О.

За позовом: Житомирської обласної ради

До: Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області

Новоборівської селищної ради

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Комунальну установу "Новоборівський дитячий будинок-інтернат" Житомирської обласної ради

про визнання незаконним наказу, визнання недійсною державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельних ділянок, скасування записів в Державному земельному кадастрі про земельні ділянки

За участю представників сторін:

Від позивача: Кемка Д.В. , Ходаківський О.О.

Від відповідача-1: Федосюк В.О.

Від відповідача-2: Гаращук О.П., Чаплінська В.М., Осадчук О.В.

Від третьої особи: Корбут В.М.

ВСТАНОВИВ:

Житомирська обласна рада звернулась до господарського суду Житомирської області з позовом в якому просить:

- визнати незаконним наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 22 грудня 2018 року № 6-5040/14-18-СГ "Про передачу земельної державної власності у комунальну власність" в частині передачі у комунальну власність Новоборівської селищної ради земельних ділянок площею 63,5553 га ( кадастровий № 1821186500:06:001:0510), площею 10,2730 га ( кадастровий № 1821186500:06:001:0514), площею 26,3567 га ( кадастровий № 1821187600:06:002:0522) та площею 30,7277 га ( кадастровий № 1821186500:06:001:0545);

- визнати недійсною державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельних ділянок площею 63,5553 га (кадастровий № 1821186500:06:001:0510), площею 10,2730 га ( кадастровий № 1821186500:06:001:0514), площею 26,3567 га (кадастровий № 1821187600:06:002:0522) та площею 30,7277 га ( кадастровий № 1821186500:06:001:0545), що знаходяться за адресою: Житомирська область, Хорошівський район, проведену 31.10.2018 Відділом у Хорошівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області;

- скасувати записи в Державному земельному кадастрі про земельні ділянки площею 63,5553 га (кадастровий № 1821186500:06:001:0510), площею 10,2730 га (кадастровий № 1821186500:06:001:0514), площею 26,3567 га (кадастровий № 1821187600:06:002:0522) та площею 30,7277 га (кадастровий № 1821186500:06:001:0545), що знаходяться за адресою: Житомирська область, Хорошівський район, проведену 31.10.2018 Відділом у Хорошівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.

Ухвалою суду від 18.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 906/1124/19, за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Залучено до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Комунальну установу "Новоборівський дитячий будинок-інтернат" Житомирської обласної ради.

24.10.2019 позивачем подане, одночасно із позовною завою, клопотання р-5-22/1363 від 18.10.2019 про призначення судової земельно - технічної експертизи та запропоновано перелік питань для вивчення.

В ухвалі суду від 18.11.2019 про відкриття провадження у справі зазначено, що суд відкладає вирішення питання призначення експертизи на даній стадії розгляду справи.

В судовому засіданні 28.01.2020 представник позивача підтримав подане раніше клопотання про призначення судової земельно - технічної експертизи та просив його задовольнити .

Представники відповідачів заперечили в судовому засіданні щодо задоволення вказаного вище клопотання.

Представник третьої особи клопотання про проведення судової експертизи підтримує.

Відповідно до ст. 99 ГПК України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.

При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" встановлено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.

Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.

Так, звернувшись до суду, позивач вказує, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирської області № 6-5040/14-18-СГ від 22.12.2018 та акту прийому передачі від 22.12.2018 до комунальної власності Новоборівської селищної ради передані державні землі сільськогосподарського призначення, в тому числі, земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею 63,5553 га (кадастровий номер № 1821186500:06:001:0510), площею 10,2730 га ( кадастровий № 1821186500:06:001:0514), площею 26,3567 га (кадастровий № 1821187600:06:002:0522) та площею 30,7277 га (кадастровий № 1821186500:06:001:0545).

Позивач зазначає, що опрацювавши відомості, що містяться у Публічній кадастровій карті України ним було встановлено, що земельні ділянки , які перебувають у постійному користуванні комунальної установу "Новоборівський дитячий будинок-інтернат" Житомирської обласної ради відповідно до державних актів, входять у склад земельних ділянок, сформованих у процесі проведення Головним управління Держгеокадастру у Житомирській області інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності та в подальшому передано у комунальну власність Новоборівської селищної ради. Зокрема, земельна ділянка площею 40,58 га поділена на дві земельні ділянки та відповідно входить у земельну ділянку площею 63,5553 га (кадастровий номер № 1821186500:06:001:0510) та земельну ділянку площею 10,2730 га ( кадастровий № 1821186500:06:001:0514). Земельна ділянка площею 5,0 га входить в ділянку площею 26,3567 га (кадастровий № 1821187600:06:002:0522). Земельна ділянка площею 16,0 га входить в ділянку площею 30,7277 га (кадастровий № 1821186500:06:001:0545).

З огляду на вищевикладені обставини, з метою встановлення чи наявне порушення меж земельних ділянок наданих у постійне користування комунальній установі "Новоборівський дитячий будинок-інтернат" Житомирської обласної ради шляхом перетинання чи накладення земельних ділянок переданих відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 22.12.2018 № 6-5040/14-18-Сг у комунальну власність Новоборівської селищної ради, суд вважає за необхідне призначити у справі судову експертизу, оскільки для встановлення таких даних необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити порушення меж шляхом перетинання чи накладення земельної ділянки неможливо.

Проведення експертизи суд доручає товариству з обмеженою відповідальністю "Центр будівельних та земельних експертиз".

Попередню оплату вартості експертного дослідження за проведення судової експертизи у справі, за погодженням, покладає на позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 Господарського процесуального кодексу України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.

Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи (п. 6 ч. 1 ст. 229 ГПК України).

Ураховуючи викладене, провадження у справі № 906/1124/19 підлягає зупиненню, а матеріали справи надісланню до експертної установи для проведення судової земельно-технічної експертизи.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 228, 229, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Призначити у справі № 906/1124/19 судову земельно-технічну експертизу.

2. Проведення експертизи доручити Товариству з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних та земельних експертиз» (10004, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Соснова, 57 (юр. адреса) 10014, м. Житомир, вул.Миколи Лисенка, 16, офіс 6, код (фактична адреса), ЄДРПОУ 40104327).

3. На вирішення експерта поставити наступні питання:

1. Чи має місце порушення меж землекористування земельною ділянкою площею 40,58 га (поділена на дві земельні ділянки та відповідно входить у земельну ділянку площею 63,5553 га кадастровий №1821186500:06:001:0510 та земельну ділянку площею 10,2730 га кадастровий №1821186500:06:001:0514), яка надана відповідно до Державного акту на право постійного користування землею для ведення підсобного сільськогосподарського виробництва серії І-ЖТ №001389, виданого Фасівською сільською радою 13.05.1997 шляхом перетинання чи накладення земельних ділянок площею 63,5553 га кадастровий № 1821186500:06:001:0510 та площею 10,2730 га кадастровий №1821186500:06:001:0514, що знаходяться за адресою: Житомирська область, Хорошівський район, Фасівська сільська рада, відповідно до правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів?

2. Чи має місце порушення меж землекористування земельними ділянками площею 5,0 га( входить в ділянку площею 26,3567 га кадастровий № 1821187600:06:002:0522) та площею 16,0 га ( входить в ділянку площею 30,7277 га кадастровий № 1821186500:06:001:0545), яка надана відповідно до Державного акту на право користування землею для ведення підсобного сільського господарства серії Б №079609, виданого Володарсько-Волинською районною Радою народних депутатів 08.02.1993, шляхом перетинання чи накладання земельних ділянок площею 26,3567 га кадастровий № 1821187600:06:002:0522 та площею 30,7277 га кадастровий №1821186500:06:001:0545, що знаходяться за адресою: Житомирська область, Хорошівський район, Ягодинська сільська рада та Житомирська область, Хорошівський район, Фасівська сільська рада, відповідно до правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів?

3. У випадку, якщо буде встановлено накладання або перетинання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки, вказати у якій частині (розміри, площу, конфігурацію (шляхом накладання для порівняння).

4. Попередити особу (чи осіб), які безпосередньо проводитимуть судову експертизу про відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за дачу завідомо неправильного висновку або відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.

5. В розпорядження експерта надіслати матеріали справи № 906/1124/19.

6. Оплату вартості експертного дослідження покласти на позивача.

7. По закінченню експертизи, висновок надати Господарському суду Житомирської області.

8. Провадження у справі № 906/1124/19 - зупинити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена.

Повний текст ухвали складено 03.02.2020

Суддя Маріщенко Л.О.

Друк:

1 - в справу

2,3 - сторонам ( рек. з повід.)

4 ТзОВ «Центр будівельних та земельних експертиз» ( рек. з пов)