ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
22 січня 2020 року м. Київ № 640/17056/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Смолія І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Обставини справи :
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з адміністративним позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі по тексту відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом позивача у розмірі 199 000,00грн. в порядку передбаченому ч.1 ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» противною,
- зобов'язати відповідача виплатити гарантовану суму відшкодування коштів за вкладом позивача у розмірі 199 000,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між позивачем та ПАТ "Банк "Контракт" був укладений договір банківського вкладу, згідно з яким позивачем внесено на депозитний рахунок банківської установи 199 000,00 грн. В подальшому за результатами ініційованої Національним банком України процедури ліквідації було, зокрема, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ Банк "Контракт".
В рамках кримінального провадження № 42018101080000080 на рахунки ПАТ Банк "Контракт", у тому числі рахунки позивача накладено арешт, проте вказаний арешт було знято згідно з ухвалами Подільського районного суду м. Києва у справі №758/7851/18 від 12.10.2018.
Не зважаючи на зняття арешту з рахунків позивачів, а також направлення 14.03.2018 змін та доповнень до переліку вкладників ПАТ Банк "Контракт" уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, останнім було відмовлено позивачам у виплаті сум відшкодування відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
У зв'язку з викладеним, позивачі вважають, що бездіяльність відповідача щодо не включення відомостей про позивачів до Загального реєстру вкладників, є протиправною, порушує їх права на відшкодування коштів за вкладами, передбачені законодавством України.
У поданому до суду відзиві на позов, відповідач заперечуючи проти його задоволення, посилається на відсутність правових підстав для здійснення відшкодування по вкладам позивачів з огляду на постанову слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві від 10.05.2018 "Про визнання об'єктів речовими доказами" у кримінальному провадженні № 420181010800000080 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.190 Кримінального кодексу України, у якому кошти, розміщені на рахунках позивачів, відповідно до ст.100 Кримінального процесуального кодексу України визнані речовим доказом.
У відповіді на відзив відповідача, позивачі зазначають про відсутність підстав у відповідача не включати відомості про них до Загального реєстру вкладників, оскільки відсутні судові рішення, якими б було накладено арешт на їх рахунки, а також про безпідставність невиконання вимог розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Між ОСОБА_1 та ПАТ Банк "Контракт" укладено договір строкового банківського вкладу із сплатою процентів в кінці строку "Класичний Контракт" № 0992/2015 від 07.08.2015 на суму вкладу у розмірі 199 000,00 грн.
07.08.2015 на виконання умов Договору №0992/2015 позивачем через касу банку на депозитний рахунок було внесені грошові кошти у розмірі 199 000,00 грн., що підтверджується меморіальним ордером №TR.84718.113.550 від 07.08.2015 та платіжним дорученням №550_6 від 07.08.2015).
Постановою Правління Національного банку України від 10.12.2015 №876 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк "Контракт" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 10.12.2015 №220 "Про початок процедури ліквідації ПАТ Банк "Контракт" та делегування повноважень ліквідатора банку".
Згідно з зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ Банк "Контракт", призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ Банк "Контракт", визначені, зокрема, статтями 37, 38, 47-51 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 27.11.2017 №5173 продовжено строки здійснення процедури ліквідації ПАТ Банк "Контракт" строком на один рік до 10.12.2018 включно.
На офіційному сайті Фонду за посиланням http://www.fg.gov.ua/not-paying/temporary/148-not-paying-bank/liquidation/bank-kontrakt?start=20 розміщено оголошення, що з 04.10.2018 Фонд здійснює відшкодування коштів вкладникам ПАТ Банк "Контракт" за договорами банківського вкладу незалежно від дати їх закінчення та за договорами банківського рахунку (включаючи карткові рахунки) в межах 200 тисяч гривень засобами Автоматизованої системи виплат Фонду.
Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 08.10.2018 №2739 про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ Банк "Контракт" на Коваленку О.В. з 11.10.2018.
На підставі частини шостої статті 12, частини першої статті 35, частини п'ятої статті 44, частини третьої статті 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон) виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення від 03.12.2018 №3235 про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ БАНК "КОНТРАКТ" строком на один рік з 11.12.2018 до 10.12.2019 включно.
Водночас, відповідно до зазначеного рішення продовжено повноваження ліквідатора ПАТ БАНК "КОНТРАКТ", визначені Законом, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 521, 53 Закону, в тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами Коваленку О.В. строком на один рік з 11.12.2018 до 10.12.2019 включно.
10.04.2018 позивачі звернулися до відповідача із заявами про виплату відшкодування за вкладами згідно з Договорами № 1180/2015, 1185/2015, 1189/2015 від 30.08.2015 та від 01.09.2015.
Листами від 11.06.2018 № 30-036-12329/18 та № 12331/18 Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив представника позивачів про те, що на даний час за заявою Фонду правоохоронними органами здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 420181010800000080 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.190 КК України, у якому кошти, розміщені на рахунку позивачів, відповідно до ст.100 Кримінального процесуального кодексу України, 10.05.2018 визнані речовим доказом.
Позивач вважають бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб протиправними, оскільки підстави для невідшкодування коштів вкладникам, що передбачені ч. 4 ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", у Фонду були відсутні.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав існування обмежень в рамках кримінального провадження щодо коштів у розмірі гарантованих сум відшкодувань певного кола осіб, зокрема і позивачів, оскільки вказані кошти визнано речовими доказами у цьому провадженні, а на Фонд покладено обов'язок щодо їх збереження.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Частиною першою статті 3 Закону України від 23.02.2012 №4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон N 4452-VI) встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду (частина перша статті 11 Закону N 4452-VI).
Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені у статті 12 Закону Про систему гарантування вкладів фізичних осіб.
Зокрема, відповідно до пунктів 2, 4 частини третьої цієї статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Вкладник - це фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката (п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону).
Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом (ч. 1 ст. 26 Закону).
Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (ч. 2 ст. 26 Закону).
Згідно статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Пунктами 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14 в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).
Перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла "Перелік вкладників" (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).
Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.
У відповідності до пункту 6 Розділу III Положення № 14 протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Пунктами 2,3 розділу IV Положення № 14 передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).
Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Аналіз наведених вище норм законодавства дозволяє суду дійти висновку, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи:
1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;
2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду;
3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру;
4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
При цьому, Уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації додаткову інформацію про вкладників, зокрема щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.
Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 12.10.2018 №758/7851/18 скасовано арешт, накладений ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 28.01.2016 на майно позивача, рахунок № НОМЕР_1 в банківській установі ПАТ Банк "Контракт", МФО 322465 ЄДРПОУ 19361746, який розташований за адресою: м. Київ, вул. Воздвиженська, 58.
З огляду на вказане судове рішення, обставини, що зазначено Фондом гарантування вкладів фізичних осіб у листі від 26.06.2019 №22/10-346, що унеможливлюють виплату їй гарантованої суми відшкодування, відсутні, тоді як сам факт включення позивача до Загального реєстру вкладників ПАТ Банк "Контракт", який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду в межах гарантованої суми не заперечується.
Суд також приймає до уваги положення п.4 ч.3 ст.12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" згідно з якими, Виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами, зокрема, як прийняття рішення про відшкодування коштів за вкладами відповідно до цього Закону та затверджує реєстри відшкодувань вкладникам у порядку та у черговості, що встановлені нормативно-правовими актами Фонду.
Як вбачається з п.п.2,3 Розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 09.08.2012 №14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за №1548/21860, саме до компетенції Фонду віднесено складання реєстру відшкодувань вкладникам для здійснення виплат, зміни та/або доповнення до Загального реєстру, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду на підставі змін та/або доповнень до Переліку, прийнятих Фондом.
Відтак правових підстав для не внесення відомостей про позивачів та розміри їх вкладів до Загального реєстру шляхом складання відповідних змін і доповнень, на підставі внесених змін та/або доповнень до Переліку, прийнятих Фондом щодо позивачів, суд не вбачає.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Однак, відповідач не надав суду будь-яких інших доказів, які б підтверджували наявність у межах спірних правовідносин обставин, які б перешкоджали внесення інформації про позивачів та гарантованої суми відшкодування за їх вкладами у ПАТ Банк "Контракт".
До того ж за правилами ст. 27, 28 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вбачається, що виплата відшкодування коштів проводиться після затвердження реєстру відшкодувань вкладникам для здійснення виплат.
У матеріалах справи відсутні докази затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру ПАТ Банк "Контракт", із включенням до них відомостей про відшкодування за вкладами позивача 1 та позивача 2.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскаржувані дії Фонду вчинені на порушення принципу обґрунтованості.
Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо визнання бездіяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб протиправною та зобов'язання відповідача, вчинити дії, визначені законодавством України, а саме внести відповідні зміни та доповнення до Загального реєстру відшкодувань вкладникам, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, ст. ст.241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не виплати гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом ОСОБА_1 у розмірі 199 000,00грн. в порядку передбаченому ч.1 ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» противною,
Зобов'язати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб виплатити гарантовану суму відшкодування коштів за вкладом ОСОБА_1 у розмірі 199 000,00грн.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону №2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.В. Смолій