Рішення від 13.11.2019 по справі 640/4719/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 листопада 2019 року №640/4719/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Факторингова компанія "Укрфінресурс" про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - позивач, Нацкомфінпослуг) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Факторингова компанія "Укрфінресурс" (далі - відповідач, ТОВ "ФК "Укрфінресурс") про стягнення з відповідача штрафу у сумі 8500,00 грн.

Ухвалою суду від 26 квітня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/4719/19 та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем не сплачено штраф у розмірі 8500,00 грн., визначений постановою Нацкомфінпослуг від 27 листопада 2018 року №929/1482/16-5/9-П про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки штраф до ТОВ "ФК "Укрфінресурс" застосовано безпідставно, при цьому, постанова Нацкомфінпослуг від 27 листопада 2018 року №929/1482/16-5/9-П відповідачу не надсилалась.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

27.11.2018 Нацкомфінпослуг складено акт про несвоєчасне подання інформації Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Укрфінресурс" за №1482/16-5/9, яким зафіксовано порушення відповідачем вимог ст. 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", а саме, несвоєчасно подало до Нацкомфінпослуг запитувану у Вимозі від 10.10.2018 р. №10294/16-8 інформацію та документи.

На підставі вказаного акту Нацкомфінпослуг прийнято постанову від 27 листопада 2018 року №929/1482/16-5/9-П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, відповідно до якої, до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 8500,00 грн.

Вказана постанова про застосування штрафної санкції була направлена Нацкомфінпослуг 29.11.2018 на адресу відповідача поштовим відправленням з рекомендованим повідомленням, що повернулося не врученим з незалежних від позивача причин.

Як вбачається зі змісту постанови від 27 листопада 2018 року №929/1482/16-5/9-П, відповідачу був встановлений термін до 27.12.2018 р. для надання документів, які підтверджують сплату штрафу чи повідомлення про відмову від добровільного виконання постанови.

Оскільки відповідач у добровільному порядку вимоги зазначеної вище постанови не виконав та не сплатив суму штрафу, Нацкомфінпослуг звернулась до суду з позовом про стягнення штрафу у судовому порядку.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 №2664-III, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Положеннями ч. 1 ст. 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Враховуючи те, що відповідачем у встановлений строк не спростовано доводів позивача та не надано доказів скасування/оскарження постанови позивача від 27 листопада 2018 року №929/1482/16-5/9-П або сплати суми штрафу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Факт не надсилання відповідачу постанови Нацкомфінпослуг від 27 листопада 2018 року №929/1482/16-5/9-П спростовується наданим позивачем списком згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів №28504 від 29.11.2019 р. та роздруківкою з веб-сайту Укрпошти.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Факторингова компанія "Укрфінресурс" про стягнення коштів є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 3; код ЄДРПОУ 38062828) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Факторингова компанія "Укрфінресурс" (місцезнаходження: 02094, м. Київ, пр. Юрія Гагаріна, 23; код ЄДРПОУ 38899260) про стягнення коштів задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Факторингова компанія "Укрфінресурс" до Державного бюджету України (а саме: на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у розмірі 8500,00 грн. (вісім тисяч п'ятсот гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко