Окрема думка від 19.06.2019 по справі 826/12108/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ОКРЕМАДУМКА

судді Окружного адміністративного суду міста Києва Каракашьяна С.К. щодо мотивувальної частини судового рішення по справі.

19 червня 2019 року м. Київ № 826/12108/18

5 червня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Григоровича П.О., суддів Каракашьяна С.К., Смолія І.В., прийняв рішення про задоволення позовних вимог, визнання протиправними та нечинними п. 10, п. 20, п. 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21 лютого 2018 р. "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

Повністю погоджуючись з наявністю підстав для задоволення позову, висловлюю наступну правову позицію щодо мотивувальної частини рішення.

Так, підставою для задоволення позову було визначено порушення порядку прийняття оскаржуваного акту.

Погоджуючись з наявністю такої підстави, вважаю за необхідне наголосити на порушенні при виданні оспорюваного акту Кабінетом Міністрів України приписів Податкового кодексу України, яке, на мою думку, полягало в наступному.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" від 07.12.2017 №2245-VIII, який набрав чинності 01.01.2018, пункт 201.16 Податкового кодексу України, викладено в новій редакції, а саме:

"- 201.16. Реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України".

Вважаю, що зазначеною правовою нормою було передбачено визначення підстав для зупинення реєстрації саме Кабінетом Міністрів України.

На мою думку підтвердженням цього є те, що, відповідно до п.7 Перехідних положень вищезазначеного Закону, Кабінету Міністрів України доручено, зокрема, до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято оскаржувану постанову № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою, в тому числі, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 10 Порядку визначено, що Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

В рішенні по справі судом звернуто увагу на те, що відповідно до буквального тлумачення п.п.10, абз.3 п.13 Порядку, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної є відповідні критерії ризиковості, в той час як відповідно до буквального тлумачення п.201.16 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах (не критеріях), визначених Кабінетом Міністрів України.

Вважаю, що наведений в оскаржуваній Постанові термін "критерії" та наведений у Податковому кодексі України термін "підстави", в даному випадку, є поняттям, які охоплюють одне одного, оскільки відповідність критеріям є підставою.

Отже, Кабінетом Міністрів України було делеговано третім особам повноваження щодо визначення підстав для зупинення реєстрації податкових накладних.

Та обставина, що умови, за настання яких має зупинятися реєстрація податкових накладних, були визначені відповідачем терміном "критерії", а не "підстави", на мою думку, не надавала прав Кабінету Міністрів України делегувати визначені Податковим кодексом України повноваження.

С.Каракашьян