Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
27 січня 2020 р. № 520/12251/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Дронь А.В.,
представника відповідача - Наумецької Е.Ю.,
розглянувши в місті Харкові, в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду, у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 27.08.2019 року №0157954-5806-2032 Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області.
Позивач вважає зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, посилаючись на те, що транспортний засіб марки Тоуоtа, модель Land Сruiser 200, тип загальний легковий - загальний універсал-В, з об'ємом двигуна 4461 куб. см., тип пального - дизель, 2019 року випуску, дата реєстрації транспортного засобу 30.07.2019 року - не є об'єктом оподаткування транспортним податком.
Ухвалою суду від 19.11.2019 відкрито провадження у справі.
Представником відповідача надано відзив на позов, в якому просив сторона відповідача не погоджується із вимогами поданого позову, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів посилається на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством. Зазначає, що з дослідженням розміщеного на офіційному сайті Мінекономрозвитку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком на 2019 рік вбачається, що автомобіль - марки Тоуоtа, модель Land Сruiser 200, тип загальний легковий - загальний універсал-В, з об'ємом двигуна 4461 куб. см., тип пального - дизель, 2019 року випуску, є об'єктом оподаткування у 2019 році так як строк експлуатації даного авто до 1 року, тобто 2019 рік включно, а отже, він є об'єктом оподаткування відповідно до норми ст. 267 ПКУ.
Представником позивача надана відповідь на відзив, в якій сторона позивача зазначає, що у Переліку легкових автомобілів, розміщеного на офіційному веб- сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, серед об'єктів оподаткування містяться наступні моделіLand Сruiser 200, автомобілю марки Тоуоtа, обєм циліндрів двигуна яких більше, ніж об'єм об'єм циліндрів двигуна автомобіля позивача, що складає 4461 куб, см. (а.с. 37-40). Зазначає, що підстави округлення такого об'єму циліндрів двигуна із посиланням на відповідні докази та норми права контролюючим органом у відзиві не наведено. Посилаючись на викладені доводи та міркування, сторона позивача вважає, що Відповідачем не доведено у відзиві правомірності своїх дій при винесенні податкового повідомлення- рішення форми «Ф» від 27.08.2019 року №0157954-5806-2032 про визначення суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2019 р. на суму 12 500,00 грн. відповідно до пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України
Представник позивача у судове засідання не прибув, повідомлявся належним чином про дату та місце судового засідання.
Представник відповідача - Головного управління ДПС у Харківській області у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Позивач, ОСОБА_1 , є власником автомобіля марки Тоуоtа, модель Land Сruiser 200, тип загальний легковий - загальний універсал-В, з об'ємом двигуна 4461 куб. см., тип пального - дизель, 2019 року випуску, дата реєстрації транспортного засобу 30.07.2019 року, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с. 18).
Головним управлінням ДФС у Харківській області на підставі ст. 267 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. зі змінами та доповненнями було прийняте податкове повідомлення-рішення відформи "Ф" від 27.08.2019 року №0157954-5806-2032 , яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 12500 грн. (а.с. 16).
Зазначене податкове повідомлення-рішення позивач отримав 08 жовтня 2019 року засобами поштового зв'язку. Не погодившись із прийнятим відносно нього податковим повідомленням-рішенням, ОСОБА_1 звернувся до суду із означеним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Суд зазначає, що з 01.01.2015 набрав чинності Закон України №71-VIII від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України було введено новий транспортний податок.
Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Відповідно до п.267.4 ст.267 ПКУ, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 зазначеної статті ПКУ.
У 2019 році транспортний податок нараховується згідно вимогам ст.267 ПКУ, у редакції змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII.
Так відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПКУ, в новій редакції, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Відповідно до п.п. 1.2 п. 1 ст. 267 ПКУ, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року(1 564 875 грн.).
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального". Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Таким чином, для правильного вирішення цього спору суду необхідно встановити чи є транспортний засіб позивача - автомобіль марки Тоуоtа, модель Land Сruiser 200, тип загальний легковий - загальний універсал-В, з об'ємом двигуна 4461 куб. см., тип пального - дизель, 2019 року випуску, дата реєстрації транспортного засобу 30.07.2019 року, об'єктом оподаткування транспортним податком.
Представником відповідача разом із відзивом на позов надані витяги за 2019 роки з переліку легкових автомобілів, що є об'єктом оподаткування в 2019 році, тобто з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, який розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку, а також розрахунок середньоринкової вартості автомобіля з офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку.
Як вбачається із зазначених доказів до цього переліку віднесено і автомобіль марки: автомобіль марки Тоуоtа, модель Land Сruiser 200, тип загальний легковий - загальний універсал-В, з об'ємом двигуна 4,461 куб. см., тип пального - дизель, 2019 року випуску, рік випуску - до п'яти років включно.
Суд з цього приводу зазначає, що Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66, встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Відповідно до п.п. 2,3 вказаної Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100),
де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального;
Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403.
Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Так само Порядок визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403, в п. 4 визначає, що джерелом інформації про ціни нових транспортних засобів в Україні є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) або довідкові дані про ціни щодо ідентичних або аналогічних нових транспортних засобів в Україні чи країнах-виробниках (експортерах) з урахуванням податків та зборів, що визначаються відповідно до законодавства.
Враховуючи, що об'єм двигуна автомобіля, що належить позивачу, за даними техпаспорту, зазначений у куб. см. та дорівнює 4,461 см. куб., а об'єм двигуна автомобіля, який за середньоринковою вартістю віднесений до об'єкта оподаткування транспортним податком у 2019 році, визначений у літрах та дорівнює 4,5 літра, суд приходить до висновку, що прирівняння вказаних технічних характеристик відповідачем є правомірним, як еквівалентних величин.
Зазначеної позиції дотримується і Мінекономрозвитку, про що повідомило ГУ ДФС у Харківській області у своєму листі № 3805-05/33365-06 від 12.08.2019 р., копія якого міститься в матеріалах справи.
Щодо посилання представника позивача на правову позицію Верховного Суду по справі № 822/2687/17, висловлену у постанові від 05.11.2018, суд вважає, що вона не підлягає врахуванню при розгляді даної справи, оскільки пізніше Верховним Судом при розгляді інших справ (зокрема, №819/2377/17 від 29.11.2018, № 804/1912/18 від 21.02.2019, №2240/2333/18 від 18.04.2019, № 620/3257/18 від 28.05.2019) встановлено, що об'єм двигуна транспортного засобу, щодо якого виникав спір щодо його віднесення до об'єкта оподаткування транспортним податком, визначений у техпаспорті у см.куб., а Мінекономрозвитку внесений до переліку за об'ємом двигуна у літрах, без врахування десятих та сотих, однак вказані обставини не були підставою для висновків суду про те, чи є відповідне авто об'єктом оподаткування транспортним податком.
Суд зазначає, що інформація щодо транспортного засобу, що належить позивачу, наявна в контролюючому органі на підставі даних «НАІС ДДАІ» МВС України та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ОСОБА_1 , а саме: автомобіль ТОУОТА модель Land Сruiser 200, 2019 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 4,461 куб.см, номерний знак НОМЕР_1 .
Суд звертає увагу на ту обставину, що в переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню, зазначено об'єм двигуна автомобіля ТОУОТА Land Сruiser 200, 4,5 куб.см , а в технічному паспорті 4461 куб. см., на те що оскільки в даному випадку не контролюючий орган здійснює округлення показника двигуна, а Мінекономрозвитку. У наданому переліку автомобілів, що є об'єктами оподаткування, всі показники об'єму циліндрів двигуна округлено до десятих, так як 1000 куб.см. є еквівалентом 1 літру, а тому об'єм циліндрів двигуна автомобіля 4461 куб.см. з урахуванням заокруглення до десятих, тобто дорівнює 4,5 куб.см.
Суд також зазначає, що вимогами ст. 267 ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких мину більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (1564875 грн.). З встановлених під час розгляду справи обставин середньоринкова вартість транспортного засобу позивача становить 1 605 970,92 грн., тобто його вартість є більшою, ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
Отже, і ця обставина вказує на те, що автомобіль позивача ТОУОТА модель Land Сruiser 200, 2019 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 4,461 куб.см - є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році.
Крім того, на виконання ухвали суду від 13.01.2020 року представником позивача до матеріалів справи надано копію видаткової накладної № 926 від 29.07.2019 року, з якої також вбачається, що вартість (з ПДВ) автомобілю ТОУОТА модель Land Сruiser 200, 2019 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 4461 куб.см, покупцем якого є ОСОБА_1 - складає 1621080,00 грн.
Суд наголошує, що об'єктом оподаткування у 2019 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що складає 1 564 875 грн.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно віднесений до об'єкта оподаткування транспортним податком автомобіль, що належить позивачу - ТОУОТА модель Land Сruiser 200, 2019 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 4,461 куб. см, номерний знак НОМЕР_1 , оскільки даний автомобіль є об'єктом оподаткування у 2019 році.
В ході судового розгляду представником позивача інших підстав в обґрунтування заявленого позову не зазначено, а судом порушень при визначенні позивачу суми податкового зобов'язання з транспортного податку не встановлено.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 31 січня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.