Рішення від 31.01.2020 по справі 520/14348/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

31 січня 2020 р. № 520/14348/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши адміністративний позов та додані до нього документи ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення відділу з питань виплати пенсій № 8 управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 963020121839 від 17.12.2019 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.10.2017 року перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії) з розрахунку 90 відсотків суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка визначена у висновку судової економічної експертизи Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса №24152 від 05.12.2019 року та складає 62180 (шістдесят дві тисячі сто вісімдесят) грн.66 коп., без обмежень її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії, оскільки на момент призначення пенсії законодавством було чітко регламентовано право позивача на її перерахунок у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, згідно із ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, а тому, реалізуючи своє законне право він звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок його пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівника прокуратури, згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 №505, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.

Також, позивач зазначив, що призначення органами Пенсійного фонду України особі пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення.

Позивач вважає бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та рішення про відмову в перерахунку пенсії безпідставними, а тому звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 02.01.2020 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

29.01.2020 року від представника відповідача до суду надійшов відзив у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову повністю та, серед іншого, зазначив, що згідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак, на час звернення позивача 16.12.2019, відповідний нормативний акт Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 28 липня 2016 року у справі №611/607/16-а зобов'язано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити, починаючи з І липня 2016 року, перерахунок призначеної мені пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалась для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про упо рядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігів ської області №18-231 від 29 червня 2016 року, із застосуванням Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку і порушенням строків їх виплати».

Постановою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2016 року змінена постанова Барвінківського районного суду Харківської області від 28 липня 2016 року у справі №611/607/16-а та зобов'язано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Хар ківській області здійснити, починаючи з 1 січня 2016 року, перерахунок призначеної позивачу пенсії відпо відно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної пла ти, що враховувалась для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про у порядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 р. №1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігівської області №18-231 від 29 червня 2016 року із застосуванням Законів України «Про індек сацію і ротових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'яз ку з порушенням строків їх виплати».

Ухвалою Барвінківського районного суду Харківської області від 06 вересня 2016 року у справі №611/607/16-а надане роз'яснення, що Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Хар ківській області мас здійснити перерахунок та виплату призначеної мені пенсії на підставі довідки, на даної прокуратурою Чернігівської області №18-231 від 29 червня 2016 року відповідно до ст.50-1 За кону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від су ми місячного заробітку без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 1 січня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат, як суму заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка становить 23426 грн.

Постановою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2016 у справі №611/901/16-а Постанову Барвінківського районного суду Харківської області від 07.11.2016 по справі №611/901/16-а скасовано в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 та зобов'язання Ізюмського об'єднаного у правління Пенсійного Фонду України Харківської області здійснити, по чинаючи з 01 січня 2016 року, перерахунок та виплату - призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, яка становить 17818 (сімнадцять тисяч вісімсот сорок ві сім) грн. 52 коп., зазначеної у довідці прокуратури Чернігівської області № 18-231 від 29 червня 2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії з у рахуванням проведених виплат, прийнята в цій час тій нова постанова, якою позовні вимоги мої щодо зобов'язання Ізюмського об'єднаного у правління Пенсійного Фонду України Харківської області вчинити певні дії -задоволено.

Зобов'язано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Харківської області здійс нити, починаючи з 01 січня 2016 року, перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії, у роз мірі 90% від розміру заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка становить 23426 (двадцять три тисячі чотириста двадцять шість) грн. 00 коп., зазначеної у довідці прокуратури Чернігівської області №18 - 231 від 29 червня 2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат, із застосуванням Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати час тіш доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

Отже, постановами суду встановлено, що позивач є пенсіонером органів прокуратури з 2004 року, якому призначена пенсія у розмірі 90% від місячного заробітку працюючого на посаді прокурора згідно із статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Позивач на даний час перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 та встановлено нові розміри посадових окладів працівникам органів прокуратури.

Згідно довідок, наданих прокуратурою Чернігівської області №11/1-1311 вих-19 від 20.11.2019 року та №19-891/вих-19 від 21.11.2019 року, посадовий оклад за посадою, рівноцінною з якої позивача звільне но - становить 8000 грн., а надбавка до посадового окладу працівника органів прокуратури за класний чин - радник юстиції, складає 2200 грн.

До матеріалів справи та відповідачу надано висновок експерта Харківського НДІ судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса №24152 від 05 грудня 2019 року, з якого вбачається, що загальний розмір заробітної плати позивача для перерахунку пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08. 2017 року, складається з: посадового окладу (керівника місцевої прокурату ри) у розмірі - 8000 грн.; надбавки за класний чин (радник юстиції) -2200,00 грн.; надбавки за вислу гу років, відповідно до Постанови КМУ №1090 від 09.12.2015 року (25%) - 2000,00 грн., інших виплат (надбавка за виконання особливо важливих завдань або за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, згідно з Постановою КМУ №505 від 31.05.2012 року (50%) - 5000 грн.; ма теріальної допомоги на оздоровлення (1/12) - 1433,33 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соц.-побутових питань (1/12)-1433,33 грн.; щомісячної премії (191%)- 32852 грн.

Загальний розмір нарахувань по заробітній платі становить 52918,66 грн.

На всі виплати, включені в розрахунок, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове держав не соціальне страхування (42100 грн. (1684 х 25), який становить 22%, тобто - 9262 грн.

Сума заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соці альне страхування становить - 62180,66 грн.

16.12.2019 року позивачем доповнено свою заяву від 20.06.2019 року, в якій з урахуванням доповнень просить відповідача: здійснити з 01.10.2017 року перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ у редакції яка була чинна на час призначення пенсії, у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, яка визначена Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників проку ратури", без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат на підставі вка заних вище судових рішень та матеріалів пенсійної справи, а також висновоку експерта Харківською НДІ судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса №24152 від 05 грудня 2019 року.

Рішенням №963020121839 від 17.12.2019 відповідачем відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії, з зазначенням, зокрема, що пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється частиною 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII, яка набрала чинності з 15.07.2015 року, де зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. На даний час цей порядок не прийнятий.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши обставини справи, суд дійшов до наступних висновків.

Позивачеві пенсія за вислугою років призначена на підставі положень статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, частина перша якої встановлювала, що «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку».

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам визначались частиною 12 статті 50-1 Закону, відповідно до якої обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII (пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у томі числі за Законом України «Про прокуратуру».

15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень якого попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2015 №1697-VII передбачене пенсійне забезпечення працівників прокуратури. Відповідно до частини другої цієї статті пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Ураховуючи наведене, внесені пізніше прийнятими Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників органів прокуратури, зменшили раніше встановлений розмір пенсії у відсотках - до 60%.

Крім того, відповідно до абзацу 6 ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, №1697-VII (в редакції Законів України №911-VІІІ від 24.12.2015 року та №1774-VIII від 06.12.2016), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн. визначено Законом України від 24.12.2015 року № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та Законом України від 06.12.2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Однак, як слідує з п. 1 та 2 Прикінцевих положень Закону України №911-VІІІ від 24.12.2015 року, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.

З наведеного слідує, що законодавець чітко визначив коло суб'єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого позивач не входить, так як у даних правовідносинах має місце перерахунок раніше призначеної пенсії вже непрацюючому в органах прокуратури пенсіонеру, а не призначення пенсії вперше.

Таким чином, враховуючи те, що позивач вже є пенсіонером і пенсія йому була призначена на підставі статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, тому до розміру пенсії останнього не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п'ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII.

Постановами Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2016 року у справі №611/607/16-а та від 20 грудня 2016 року, у справі №611/901/16-а встановлено, що позивач є пенсіонером органів прокуратури з 2004 року, якому призначена пенсія у розмірі 90% від місячного заробітку працюючого на посаді прокурора згідно із статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих раніше було визначено статтею 50-1 Закону №1789-XII.

Приписи статті 50-1 Закону №1789-XII, на підставі яких позивачеві призначено пенсію, передбачали, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, законодавством, на підставі якого позивачеві призначена пенсія за вислугою років, було встановлено право осіб, яким органами Пенсійного Фонду України призначена пенсія згідно Закону України "Про прокуратуру", на її перерахунок.

Положеннями частин тринадцятої, двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, що набрав чинності 15 липня 2015 року, які діяли та діють на час звернення позивача за перерахунком пенсії, передбачено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На час спірних правовідносин зазначені умови і порядок перерахунку вже призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Отже, чинним, на момент звернення позивача до відповідача, законодавством передбачена можливість перерахунку раніше призначених пенсій, а відтак - встановлене право позивача, який отримує раніше призначену йому відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсію за вислугу років, на її перерахунок за певних умов та в порядку, але на даний час Урядом України не визначені.

При цьому норми статті 50-1 Закону №1789-XII, які безпосередньо визначали умови перерахунку пенсії, були виключені із цього Закону, а питання визначення умов та порядку перерахунку таких пенсій віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України - з набранням чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII (набрав чинності 01 січня 2015 року).

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 26 грудня 2014 року №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2018 року у справі №826/15466/16 за позовом до Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністра України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, яке набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2019 року, бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо невиконання пункту 16 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 26 грудня 2014 року №76-VIII визнана протиправною.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що не визначення у відповідності з Законом Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку раніше призначених пенсій, не може бути підставою для відмови громадянину, якому пенсія вже призначена раніше, у перерахунку пенсії.

Такого самого висновку дійшов і Верховний Суд у прийнятому 15 лютого 2018 року Рішенні у зразковій справі №820/6514/17.

Враховуючи висновки, що викладені вище, у тому числі у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26 вересня 2014 року, наведені вище обставини у даних спірних правовідносинах розцінюються судом як невиправдане втручання з боку Держави у право позивача.

Так, за наведених вище обставин, на час спірних правовідносин позивач мав та має право на перерахунок пенсії відповідно до умов та порядку, які повинні були бути визначені Кабінетом Міністрів України ще в січні 2015 року, однак не визначені ані на момент його звернення за перерахунком пенсії , ані - дотепер, що і призвело до оспорювання рішення про відмову у такому перерахунку.

Проте рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 (надалі - Рішення № 7-р(ІІ)/2019) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII "Про Конституційний Суд України".

Так, Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини Рішення № 7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII з 13 грудня 2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників.

А отже, зазначена постанова, що набрала чинності 06 вересня 2017 року, є підставою для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що відсутність нормотворчої ініціативи з боку Держави не може бути передумовою для порушення прав людини на отримання пенсії, а також, що невизначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку раніше призначених пенсій, не може бути підставою для відмови позивачу у реалізації наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної пенсії, так як маючи відповідне право на перерахунок пенсії та перебуваючи в стані невизначеності внаслідок тривалої бездіяльності компетентного державного органу, позивач не може реалізувати своє право, яке визначене законом.

Надаючи оцінку правовідносинам щодо визначення розміру заробітної плати позивача, з якої відповідачем має бути проведено перерахунок пенсії, суд виходить з наявних у матеріалах справи документів, які суд визнає письмовими доказами, а саме: довідки прокуратури Харківської області №11/1-1311вих19 від 20.11.2019 року про розмір заробітної плати позивача; висновку №24152 судової економічної експертизи Харківського НДІСЕ від 05.11.2019 року.

Приймаючи до уваги обставини справи, враховуючи наявність у матеріалах справи документально підтверджених складових оплати праці позивача, які є необхідні та достатні для проведення відповідних розрахунків, суд приходить до висновку про правомірність дій позивача в частині звернення до Харківського НДІ судових експертиз для проведення судової економічної експертизи для арифметичного та документального підтвердження розміру саме його заробітної плати для перерахунку пенсії.

При цьому суд враховує, що наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства Фінансів України № 226/509 від 11 серпня 2003 року "Про затвердження порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про Державну службу" затверджено «Порядок коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про Державну службу", відповідно до п.2 якого «розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані виходячи з посадового окладу та рангу до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг, що визначається окремо для кожного працівника шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених йому постановою Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати».

З урахуванням наявних у справі письмових доказів, суд дійшов висновку, що згідно довідок, наданих прокуратурою Чернігівської області №11/1-1311 вих-19 від 20.11.2019 року та №19-891/вих-19 від 21.11.2019 року, посадовий оклад за посадою, рівноцінною з якої позивача звільне но - становить 8000 грн., а надбавка до посадового окладу працівника органів прокуратури за класний чин - радник юстиції, складає 2200 грн.

До матеріалів справи та відповідачу надано висновок експерта Харківського НДІ судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса №24152 від 05 грудня 2019 року, з якого вбачається, що загальний розмір заробітної плати позивача для перерахунку пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08. 2017 року, складається з: посадового окладу (керівника місцевої прокурату ри) у розмірі - 8000 грн.; надбавки за класний чин (радник юстиції) -2200,00 грн.; надбавки за вислу гу років, відповідно до Постанови КМУ №1090 від 09.12.2015 року (25%) - 2000,00 грн., інших виплат (надбавка за виконання особливо важливих завдань або за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, згідно з Постановою КМУ №505 від 31.05.2012 року (50%) - 5000 грн.; ма теріальної допомоги на оздоровлення (1/12) - 1433,33 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (1/12)-1433,33 грн.; щомісячної премії (191%)- 32852 грн.

Загальний розмір нарахувань по заробітній платі становить 52918,66 грн.

На всі виплати, включені в розрахунок, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове держав не соціальне страхування (42100 грн. (1684х25), який становить 22%, тобто - 9262 грн.

Сума заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить - 62180,66 грн.

Висновок №24152 Харківського НДІ судових експертиз від 05.12.2019, який визнається судом належним та допустимим доказом у даній справі, підтверджує визначений розмір заробітної плати позивача для перерахунку пенсії в сумі 62180,66 грн.

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що відповідач з 01.10.2017 зобов'язаний провести перерахунок раніше призначеної позивачеві пенсії за вислугою років на підставі поданої ним заяви встановленого зразка, документів, додатково поданих позивачем, в тому числі висновку №24152 Харківського НДІ судових експертиз від 05.12.2019 року, а також документів пенсійної справи позивача без обмеження граничного розміру пенсії, а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки вони є обґрунтованими та доведені належними доказами.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" і такий ним не сплачувався. Відтак, підстави для компенсації витрат за сплату позивачем судового збору у справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 7, 9, 77, 243-246, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення відділу з питань виплати пенсій №8 управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №963020121839 від 17.12.2019 року щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити з 01.10.2017 року перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії) з розрахунку 90 відсотків суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка визначена у висновку судової економічної експертизи Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса №24152 від 05.12.2019 року та складає 62180 (шістдесят дві тисячі сто вісімдесят) грн. 66 коп., без обмежень її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов