Справа № 500/2730/19
28 січня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.
позивача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати дії Великоходачківської сільської ради щодо не оприлюднення передбаченої ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічної інформації у визначений ст.5 цього ж акту спосіб протиправними;
- зобов'язати Великоходачківську сільську раду опублікувати і регулярно оновлювати на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних наявну у неї публічну інформацію у формі відкритих даних, що підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних згідно Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. №835;
- визнати дії Великоходачківської сільської ради щодо ненадання інформації на запит на інформацію від 06.09.2019 року протиправними;
- зобов'язати Великоходачківську сільську раду надіслати на електронну скриньку позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 копію регламенту Великоходачківської сільської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, оскільки всупереч нормам законодавства відповідач не опублікував на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та не оприлюднив жодним іншим чином інформації у відповідності до ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних». Крім того, за поданим Великоходачківській сільській раді запитом на інформацію від 06.09.2019 року позивач намагався отримати копію регламенту Великоходачківської сільської ради. Однак відповідач повідомив про відмову у наданні цієї інформації в обраний позивачем спосіб.
Ухвалою судді від 02.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №500/2730/19 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
08.01.2020 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву (а.с. 20-22), в якому вказує, що інформація на запит позивача від 06.09.2019 була направлена йому рекомендованою поштовою кореспонденцією, однак була повернута у зв'язку із неотриманням її позивачем. Зазначає, що питання щодо оприлюднення Великоходачківською сільською радою публічної інформації передбаченої Законом України «Про доступ до публічної інформації» не було предметом попереднього звернення позивача, відтак відсутнє порушення прав позивача.
Ухвалою суду від 08.01.2020 розгляд справи було відкладено.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з мотивів наведених у позовній заяві, просив їх задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неприбуття суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Заслухавши в судових засіданнях пояснення позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 06.09.2019 ОСОБА_2 звернувся до Великоходачківської сільської ради із запитом на інформацію, в якому просив надіслати на його електронну адресу копію регламенту Великоходачківської сільської ради (а.с. 9).
У відповідь на вказаний запит, відповідач листом від 13.09.2019 №206, надісланим на електронну адресу позивача, повідомив, що документація, яку просить ОСОБА_2 знаходиться на зберіганні в Великоходачківській сільській раді в паперовому вигляді, і у зв'язку із тим, що немає технічної можливості зробити сканкопії запитуваних документів, тому їх надіслано на поштову адресу рекомендованим листом через відділення зв'язку.
У зв'язку із ненаданням інформації на запит у спосіб, який просив позивач (шляхом направлення електронною поштою), та у зв'язку із тим, що відповідач не опублікував на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та інформації у відповідності до ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», позивач звернувся до суду із відповідним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд зазначає наступне.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року№ 2939-VI визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Статтею 1 вказаного Закону на дано визначення публічної інформації, згідно якого публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 даного Закону право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень (п.1 ч.1 ст.4 Закон України «Про доступ до публічної інформації»).
У відповідності до п.1та 2 ч.1 ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом. Надання інформації за запитами на інформацію.
Отже, доступ до публічної інформації, крім передбаченої цим Законом публічної інформації з обмеженим доступом, щодо якої існує спеціальний порядок її поширення, можливий за допомогою двох способів, а саме: отримання такої інформації з загальнодоступних встановлених законом джерел оприлюднення суб'єктами владних повноважень публічної інформації, або за результатами надання такої інформації у відповідь на конкретне відповідне звернення особи.
Згідно із ч.1 ст.10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.
Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
У відповідності до ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію (ч.1 ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Перелік та види інформації яку розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати визначений в статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
При цьому, відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, що затверджене Постановою КМ України від 21.10.2015, № 835 органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити оприлюднення та подальше оновлення на своїх офіційних веб-сайтах або Єдиному державному веб-порталі відкритих даних визначені даним Положенням набори даних.
З аналізу зазначених норм, можна дійти висновку, що вимогами чинного законодавства на суб'єктів владних повноважень покладено саме обов'язок формувати розповсюджувати та забезпечувати доступ осіб до загальнодоступної публічної інформації яка виникає та створюється в процесі здійснення ними свої владних, делегованих повноважень, шляхом розміщення та оприлюднення такої інформації у спосіб встановлений законодавством. Зазначене, за своєю суттю, і є тим самим механізмом встановленим на забезпечення дотримання суб'єктами владних повноваження права громадян на доступ до публічної інформації.
Оскільки, на суб'єктів владних повноважень покладено саме обов'язок формувати розповсюджувати та забезпечувати доступ осіб до загальнодоступної публічної інформації, тому при вирішенні спірних правовідносин суд вважає безпідставним твердження відповідача про те, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області щодо неоприлюднення передбаченої ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічної інформації у визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації» спосіб та зобов'язання Великоходачківську сільську раду Козівського району Тернопільської області оприлюднити набори даних відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» є безпідставними, оскільки між сторонами не було попереднього спору і в свою чергу порушення відповідних прав позивача, та приходить до висновку, що вказані позовні вимоги підлягають до задоволення.
Також, у відповідності до статтеі 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, обов'язок розпорядника інформації щодо надання відповіді на отриманий запит - має імперативний характер, незалежно від того, до яких висновків дійде суб'єкт владних повноважень чи інший розпорядник публічної інформації.
Як зазначалося вище, ОСОБА_2 06.09.2019 року звернувся до Великоходачківської сільської ради із запитом на інформацію, при цьому, запитувану інформацію позивач просив надіслати на його електронну адресу.
Однак, на електронну адресу позивача запитувана інформація у визначений законом строк надана не була, натомість відповідач у відповідь на вказаний запит, листом від 13.09.2019 №206, надісланим на електронну адресу позивача, повідомив, що документація, яку просить ОСОБА_2 знаходиться на зберіганні в Великоходачківській сільській раді в паперовому вигляді, і у зв'язку із тим, що немає технічної можливості зробити сканкопії запитуваних документів, їх надіслано на поштову адресу рекомендованим листом через відділення зв'язку.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне зазначити, наступне.
Відповідно до Переліку наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, який є додатком до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №835 усі розпорядники інформації (у межах компетенції) зобов'язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником інформації, проекти нормативно-правових актів, інформація, визначена законодавством про засади регуляторної політики.
Отже, із зазначеного слідує висновок, що усі нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником інформації, а в даному випадку Великоходачківською сільською радою, - повинні бути обробленні електронними засобами для подальшого їх опублікування та їх відкриття для вільного доступу.
Суд зазначає, що ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом, спосіб ознайомлення визначається самим запитувачем інформації.
Частиною 5 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», передбачено можливість зазначення у запиті лише електронної адреси. Це свідчить про можливість обрання виключно електронної форми листування з розпорядником інформації і, відповідно, отримання відповіді на запит тільки на електронну адресу.
У разі, якщо запитувач просить надати відповідь на електронну адресу, розпорядник інформації повинен з дотриманням вимог діловодства оформити лист-відповідь (поставити підпис, указати посаду, дату і номер реєстрації листа) та надіслати його у сканованому вигляді на електронну адресу запитувача.
Аналогічна позиція викладена у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» №10 від 29.09.2016 року.
Відтак, Великоходачківська сільська рада, як розпорядник інформації, зобов'язана була надати запитувану публічну інформацію, у тій формі, про яку просив запитувач у своєму запиті, тобто надіслати запитувану інформацію на електронну адресу позивача.
Тому, з урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області щодо ненадання відповіді на запит ОСОБА_2 від 06.09.2019 року у формі, визначеній ОСОБА_2 як запитувачем інформації, - на електронну адресу та зобов'язання Великоходачківську сільську раду Козівського району Тернопільської області надати ОСОБА_2 відповідь на запит на інформацію від 06.09.2019 року та запитувану ним інформацію - шляхом надсилання копії регламенту Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської на електронну адресу ОСОБА_2 , визначену у запиті на інформацію: ІНФОРМАЦІЯ_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
При цьому, суд звертає увагу на те, що права позивача, в частині зобов'язання Великоходачківську сільську раду регулярно оновлювати на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних наявну у неї публічну інформацію у формі відкритих даних, що підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних згідно Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. №835 не порушені, оскільки суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє, тому позовні вимоги у зазначеній частині є передчасними та не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до переконання, що позов підлягає до часткового задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області щодо неоприлюднення передбаченої ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічної інформації у визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації» спосіб.
3. Зобов'язати Великоходачківську сільську раду Козівського району Тернопільської області оприлюднити набори даних відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних».
4. Визнати протиправною бездіяльність Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської області щодо ненадання відповіді на запит ОСОБА_2 від 06.09.2019 року у формі, визначеній ОСОБА_2 як запитувачем інформації, - на електронну адресу.
5. Зобов'язати Великоходачківську сільську раду Козівського району Тернопільської області надати ОСОБА_2 відповідь на запит на інформацію від 06.09.2019 року та запитувану ним інформацію - шляхом надсилання копії регламенту Великоходачківської сільської ради Козівського району Тернопільської на електронну адресу ОСОБА_2 , визначену у запиті на інформацію: ІНФОРМАЦІЯ_1.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Реквізити сторін:
позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Великоходачківська сільська рада Козівського району Тернопільської області (вул, Шкільна, 5, с.Великий Ходачків, Козівського району Тернопільської області, 47660, код ЄДРПОУ 04395538).
Повне судове рішення складено 31 січня 2020 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.