Рішення від 22.01.2020 по справі 480/3199/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2020 р. Справа № 480/3199/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Дараган Ю.П.,

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/3199/19

за позовом ОСОБА_1

до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 2 групи категорії 1 за період, починаючи з 01.07.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році з 29.12.1987 по 17.04.1988, інваліду 2 групи категорії 1, із розрахунку середньої заробітної плати, з якого мала бути призначена пенсія, обчисленого висновком експертизи.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є інвалідом 2 групи і віднесений до категорії 1 громадян-учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. З 2012 інвалідам-чорнобильцам на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 зроблені перерахунки, однак вважає, що з 01.01.2012 отримує пенсію у заниженому розмірі, оскільки вона призначена без повного врахування заробітку за час перебування в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У липні 2019 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 2 групи категорії 1 за період, однак мотивованої відмови або рішення про перерахунок пенсії не отримав. Вважає протиправною бездіяльність пенсійного органу щодо нездійснення перерахунку пенсії та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році з 29.12.1987 по 17.04.1988, інваліду 2 групи категорії 1, із розрахунку середньої заробітної плати, з якого мала бути призначена пенсія.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі №480/3199/19, судове засідання призначене на 12.09.2019 о 12 год. 00 хв.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 12.09.2019, відповідно до вимог ст.ст. 102, 236 Кодексу адміністративного судочинства України, призначено судово-економічну експертизу, провадження у справі зупинено до одержання висновків експертизи.

Ухвалою суду від 19.12.2019 провадження у справі поновлено, судове засідання призначено на 14.01.2020 об 11 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 14.01.2020 відкладено розгляд справи на 22.01.2020 о 10 год. 00 хв. та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України надати суду відзив на позовну заяву та копію довідки №41 від 15.06.2005.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.77), у відзиві на позовну заяву зазначив, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження, є довідка форми №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. Розмір пенсії позивача із заробітної плати за період роботи у зоні відчуження з 01.01.1988 по 31.03.1988 на підставі довідки від 15.06.2005 № 41, виданої товариством з обмеженою відповідальністю "Сула", де заробіток за кожен з цих місяців зазначено окремою сумою без зазначення складових за видами їх нарахування. При цьому коефіцієнт 2,39333 осучаснений з 01.03.2019 середньомісячний заробіток становить для обчислення пенсії 10541,06 грн. (4404,35 грн. х 2,39333), а відтак, права позивача щодо перерахунку пенсії Управлінням не порушені.

Заслухавши доводи позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи (інвалідність від аварії на ЧАЕС), та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, що підтверджується відповідними пенсійними посвідченнями (а.с.10,11).

Згідно довідки з Центрального архіву Міністерства оборони України від 24.02.1993 №51/1448 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 29.12.1987 по 17.04.1988 (а.с.14). Аналогічні записи містяться у військовому квитку (а.с.12).

За змістом позовної заяви пенсія по інвалідності позивачу обчислена з урахуванням довідки про заробітну плату №41 від 15.06.2005 р., з чим останній не погоджується.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з доводами відповідача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу, з огляду на таке.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, в липні 2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з підвищенням її розміру.

Суд зазначає, що заява позивача повинна була розглядатись відповідно до приписів Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, а за наслідками розгляду такої заяви, мало бути прийняте відповідне рішення.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Водночас, відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи, за наслідками розгляду заяви позивача рішення органами Пенсійного фонду не приймалось, доказів прийняття рішення або розгляду заяви по суті, на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем суду не надавалось.

Що стосується позовних вимог щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 2 групи категорії 1, із розрахунку середньої заробітної плати, суд зазначає наступне.

Позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 29.12.1987 по 17.04.1988, що підтверджується довідкою з Центрального архіву Міністерства оборони України від 24.02.1993 р. №51/1448 та записами у військовому квитку (а.с.14,12).

У висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №1633 від 17.12.2019 зазначено, що в обсязі наданих документів, відповідно до вимог чинного законодавства, за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у період з 29.12.1987 по 14.04.1988 ОСОБА_1 методично обґрунтований середній заробіток, з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законодавства, складає 1 749, 34 руб. (0,01749 грн.) за дні виїзді в зону відчуження в січні 1988 року (а.с.54-67).

Слід зазначити, що відповідач не надав будь-які письмові докази, які б свідчили про невірний розрахунок, а також доказів належного розрахунку ставок (коефіцієнтів), зазначених у довідці №41 від 15.06.2005 р.

Тому, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що пенсія повинна бути обрахована з урахуванням висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №1633 від 17.12.2019.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача у нездійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої ним заяви, є протиправною, а позовні вимоги - обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства АС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення з 01.07.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації насідків на Чорнобильській АЕС, інваліду 2 групи категорії 1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) провести з 01.07.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід.н. НОМЕР_1 ) як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, інваліду 2 групи категорії 1 із розрахунку середньої заробітної плати 1 749, 34 руб. (0, 01749 грн.) за дні виїзду в зону відчуження у січні 1988 року.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складено 27.01.2020.

Суддя С.В. Воловик