Рішення від 30.01.2020 по справі 440/2281/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2281/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області /далі - відповідач/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області /далі - третя особа, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області/ про:

- визнання протиправними та скасування рішення п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 01 лютого 2019 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" та рішення п'ятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 17 квітня 2018 року "Про розгляд питання щодо заборони надання у приватну власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів";

- зобов'язання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області упродовж місяця з дня набрання рішенням суду законної сили розглянути на сесії та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03) за межами населених пунктів на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області /а.с. 6-14/.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до Щербанівської сільської ради із заявою від 27 липня 2018 року про затвердження проекту землеустрою, проте за наслідками розгляду її заяви на п'ятнадцятій сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради 01 лютого 2019 року прийнято рішення про зняття з порядку денного питання щодо розгляду цієї заяви. Зі змісту витягу з протоколу №15 п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області вбачається, що вказане рішення прийнято радою на підставі рішення Щербанівської сільської ради від 17 квітня 2018 року щодо заборони надавати в приватну власність землі для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. З рішеннями Щербанівської сільської ради від 17 квітня 2018 року та від 01 лютого 2019 року позивач не погоджується та вважає їх такими, що прийняті всупереч вимог статті 14 та частини другої статті 19 Конституції України, статей 81, 118 та 122 Земельного кодексу України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, а також призначено підготовче засідання.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с.127-135/ зазначив, що приймаючи рішення від 17 квітня 2018 року "Про розгляд питання щодо заборони надання у приватну власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів", рада діяла виключно в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Рішенням від 17 квітня 2018 року "Про розгляд питання щодо заборони надання у приватну власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів" не порушуються права, свободи та інтереси позивача як учасника антитерористичної операції щодо першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відповідно до положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", адже передбачена законом пільга для учасника АТО щодо першочергового відведення земельної ділянки не стосується земельних ділянок, призначених для ведення особистого селянського господарства. У зв'язку із прийняттям Щербанівською сільською радою рішення від 17 квітня 2018 року щодо заборони надавати в приватну власність землі для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, 31 січня 2019 року постійною комісією Щербанівської сільської ради прийнято рішення не включати до порядку денного засідання 15 сесії 7 скликання Щербанівської сільської ради, яке відбудеться 01 лютого 2019 року, питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність гр. ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Таким чином, вказане питання помилково внесено на розгляд 15 сесії 7 скликання Щербанівської сільської ради 01 лютого 2019 року, та виникла необхідність прийняти рішення про зняття цього питання з порядку денного засідання.

19 липня 2019 року від Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області надійшли письмові пояснення /а.с.105-107/, в яких третя особа зазначила, що порядок затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність встановлений статтями 118, 122-123, 186-1 Земельного кодексу України та що вирішення спору у цій справі покладає на розсуд суду.

Ухвалою, внесеною до протоколу підготовчого засідання від 20 серпня 2019 року, продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті, а також зупинено провадження у цій справі №440/2281/19 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/1608/19 за позовом ОСОБА_2 до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення п'ятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради "Про розгляд питання щодо заборони надання у власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів" від 17 квітня 2018 року.

18 вересня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив /а.с. 219-220/, в якій позивач зазначив, що рішення п'ятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради "Про розгляд питання щодо заборони надання у власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів" від 17 квітня 2018 року прийнято поза межами повноважень ради, оскільки селищні ради не наділені правом забороняти передачу земель у приватну власність. Крім того, вказане рішення не оприлюднювалось в друкованому засобі масової інформації, а тому в силу положень статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" вважається таким, що не набрало законної сили.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 січня 2020 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання.

У судове засідання учасники справи не з'явилися, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання /а.с. 244-246/.

Частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на те, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання та у судове засідання не з'явилися, суд визнав за можливе проводити судове засідання за відсутності учасників справи у порядку письмового провадження.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Рішенням п'ятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 17 квітня 2018 року "Про розгляд питання щодо заборони надання у приватну власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів" заборонено надання у приватну власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області /а.с. 122/.

ОСОБА_1 звернулася до Щербанівської сільської ради із заявою від 27 липня 2018 року (вх.№02-3/3132 від 30 липня 2018 року) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, яка розташована на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (кадастровий номер 5324086200:00:028:0059). До вказаної заяви додала проект землеустрою та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку /а.с. 21, 37-91, 118/.

Відповідно до витягу з протоколу №15 постійної комісії з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 31 січня 2019 року /а.с.35/ у зв'язку з прийняттям Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області рішення від 17 квітня 2018 року про заборону надання в приватну власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області постійною комісією Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища ухвалено не включати до порядку денного п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, що відбудеться 01 лютого 2019 року, питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність гр. ОСОБА_1 земельної ділянки розміром 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за межами населених пунктів.

Згідно з витягом з протоколу №15 п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 01 лютого 2019 року /а.с. 34/ внесено до порядку денного п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області питання про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2 , гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_4 та за результатами розгляду вказаного питання, враховуючи рішення постійної комісії сільської ради від 31 січня 2019 року, у зв'язку з прийняттям Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області рішення від 17 квітня 2018 року про заборону надання в приватну власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області прийнято рішення про зняття з порядку денного такого питання.

Рішенням п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 01 лютого 2019 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" /а.с. 121/ знято з порядку денного питання щодо розгляду заяв гр. ОСОБА_2 , гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_4 по затвердженню проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2019 року у справі №440/1608/19 /а.с.235-237/ адміністративний позов ОСОБА_2 до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення задоволено та визнано протиправним та нечинним рішення п'ятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області "Про розгляд питання щодо заборони надання у власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів" від 17 квітня 2018 року.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року у справі №440/1608/19 /а.с.238-240/ апеляційну скаргу Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області залишено без задоволення.

Залишаючи без задоволення апеляційну скаргу Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, колегія суддів Другого апеляційного адміністративного суду виходила з того, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що спірне рішення обмежує набуття права на землю із земель комунальної власності та суперечить положенням статей 118, 121, 122, 186-1 Земельного кодексу України, а тому в силу положень частини дев'ятої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає визнанню протиправним та нечинним; доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 січня 2020 року закрито провадження у справі №440/2281/19 за позовом ОСОБА_1 до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії у частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення п'ятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 17 квітня 2018 року "Про розгляд питання щодо заборони надання у приватну власність земель для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів".

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи у частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 01 лютого 2019 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" та зобов'язання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області розглянути на сесії заяву та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення гр. ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03) за межами населених пунктів на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України/.

Відповідно до частини першої статті 116 вказаного Кодексу громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з пунктом "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлений статтею 118 ЗК України.

Так, згідно з частинами шостою - дев'ятою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно із частиною першою статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені статтею 12 ЗК України, відповідно до частини першої якої до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

За змістом пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Частиною п'ятою статті 46 вказаного Закону встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Частинами першою та другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Отже, виходячи з наведених норм законодавства, прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності та надання її у приватну власність громадян належить до компетенції органу місцевого самоврядування, який зобов'язаний на пленарному засіданні прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність у двотижневий строк із дня отримання погодженого (у разі необхідності - позитивного висновку експерта) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Подібний висновок щодо застосування аналогічних норм матеріального права викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 29 серпня 2018 року у справі №640/9870/16-а та постанові Верховного Суду від 24 січня 2020 року у справі № 316/979/18.

Судовим розглядом встановлено, що позивач звернулася до відповідача із заявою від 27 липня 2018 року (вх.№02-3/3132 від 30 липня 2018 року) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (кадастровий номер 5324086200:00:028:0059), до якої додала проект землеустрою та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Разом з тим, рішенням п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 01 лютого 2019 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" знято з порядку денного питання щодо розгляду заяви гр. ОСОБА_1 по затвердженню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Отже, заява позивача про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки від 27 липня 2018 року (вх.№02-3/3132 від 30 липня 2018 року) не розглянута по суті на пленарному засіданні Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та стосовно неї відповідачем не прийнято рішення по суті відповідно до частини дев'ятої статті 118 ЗК України.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що рішення п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 01 лютого 2019 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" у частині зняття з порядку денного питання щодо розгляду заяви гр. ОСОБА_1 не відповідає вимогам частини дев'ятої статті 118 ЗК України, у зв'язку з чим підлягає визнанню протиправним та скасуванню у відповідній частині.

А відтак, вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення від 01 лютого 2019 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" в іншій частині (стосовно зняття з порядку денного питань щодо розгляду заяв гр. ОСОБА_2 , гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 ) задоволенню не підлягає.

Таким чином, позов належить задовольнити частково.

Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не понесла, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул. Центральна, буд. 2, с.Щербані, Полтавський район, Полтавська область, 38750, ідентифікаційний код 24565876), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, буд. 23, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 39767930) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення п'ятнадцятої сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 01 лютого 2019 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" у частині зняття з порядку денного питання щодо розгляду заяви гр. ОСОБА_1 по затвердженню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Зобов'язати Щербанівську сільську раду Полтавського району Полтавської області (вул. Центральна, буд. 2, с.Щербані, Полтавський район, Полтавська область, 38750, ідентифікаційний код 24565876) розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 липня 2018 року (вх. №02-13/3132 від 30 липня 2018 року) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, яка розташована на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, та прийняти рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Cуддя Н.І. Слободянюк