Рішення від 30.01.2020 по справі 420/5197/19

Справа № 420/5197/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Лементовського О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправними дії ГУ ДФС в Одеській області з відмови у реєстрації податкових накладних на підставі первинних заяв, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0119185306 від 03.06.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що податкові накладні неодноразово передавали на реєстрацію, що підтверджується копіями квитанцій та свідчить про те, що ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" в повному обсязі виконано зобов'язання, передбачені ст. 201 ПКУ для реєстрації податкових накладних. Разом з тим, податкові накладні не були прийняті ДФС із зазначенням помилки: "блок даних. Невірний підпис - необхідно підтвердити право підпису - особа: ОСОБА_1 , серійний № сертифікату 0100000000000000000000000000000006dc5812". Разом з тим, ОСОБА_1 працює на посаді головного бухгалтера з 23.02.2016 року та мала кваліфікований сертифікат відкритого ключа № 0100000000000000000000000000000006dc5812, який був чинним з 06.06.2018 року по 06.06.2019 рік. При цьому, в подальшому податкові накладні були зареєстровані ДФС з порушенням строків їх реєстрації 08.02.2019 року з використанням цього ж кваліфікованого сертифіката відкритого ключа. Таким чином, ДФС штучно заблоковано реєстрація електронних документів ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ", що завадило виконати обов'язок щодо своєчасної реєстрації податкових накладних, тобто відсутній сам факт вчинення податкового правопорушення, а тому відповідальність передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 ПКУ застосована бути не може, адже ризик такої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятись за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Представником відповідача Головного управління ДФС в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" за звітний період: січень 2017 року та січень 2019 року, якою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунку коригування, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних. Таким чином, згідно вимог ст. 54 ПКУ було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яке є законним та не підлягає скасуванню.

Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" зазначив, що у відзиві не наведено доказів та аргументів правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Разом з цим, наміри позивача здійснити своєчасну реєстрацію податкових накладних та намір вирішити питання щодо можливих об'єктивних причин неприйняття накладних підтверджує, що позивач дотримується встановлених законодавством вимог та вживав всі необхідні дії, які могли б запобігти винесенню податкового повідомлення-рішення, тобто причини неприйняття для реєстрації податкових накладних не залежали від волі ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ".

Представником відповідача до суду надано заперечення, в яких зазначено, що за даними інформаційних систем центрального рівня ДФС між ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" та контролюючим органом укладено договір про визнання електронних документів, який був чинний до закінчення ЕЦП керівника та печатки. 21.01.2019 року на центральному рівні в автоматичному режимі з позначкою "недійсний сертифікат директора" дію договору було припинено, після чого позивачем подано заяву про приєднання, яка після опрацювання була прийнята 05.02.2019 року. Таким чином, на думку відповідача оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яке є законним та не підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 19 вересня 2019 року по справі відкрито загальне позовне провадження.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу справ між суддями адміністративну справу № 420/5197/19 передано головуючому судді Левчук О.А.

Ухвалою суду від 27 вересня 2019 року прийнято до провадження справу № 420/5197/19.

Ухвалою суду від 26 листопада 2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 19 грудня 2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволення позовної заяви.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 01.08.2014 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" (код ЄДРПОУ 39331665) за № 1 554 102 0000 003331.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п. 75.1 ст. 75 ПКУ контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПКУ встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до ст. 76 ПКУ камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

10 травня 2019 року Головним управлінням ДФС в Одеській області проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" за звітний період: січень 2017 року та січень 2019 року, за результатами якої складено акт № 2147/15-32-53-39331665, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунку коригування, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями), на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації (а.с. 14-15).

На підставі акту перевірки № 2147/15-32-53-39331665 від 10.05.2019 року Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення рішення № 0119185306 від 03.06.2019 року, яким до ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 1126884,46 грн. (а.с. 67-68).

Не погодившись з висновками акту перевірки та винесеним податковим повідомленням-рішенням, ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" подало до Державної фіскальної служби України скаргу від 13.06.2019 року (а.с. 69-72).

16.08.2019 року Державною фіскальною службою України розглянуто скаргу ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" від 13.06.2019 року та за результатами розгляду прийнято рішення, яким податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 03.06.2019 року № 0119185306 залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 74-75).

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

31.01.2017 року ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" виписано податкову накладну № 11 (а.с. 1-2 т. 2).

Також, ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" на адресу ТОВ "КЕРНЕЛ-ТРЕЙД" виписано податкові накладні - № 1 від 03.01.2019 року, № 2 від 04.01.2019 року, № 3 від 04.01.2019 року, № 4 від 09.01.2019 року, № 5 від 10.01.2019 року, № 6 від 11.01.2019 року, № 7 від 11.01.2019 року, № 8 від 14.01.2019 року, № 9 від 14.01.2019 року, № 10 від 14.01.2019 року, № 10 від 15.01.2019 року, № 11 від 15.01.2019 року, № 12 від 15.01.2019 року, які підлягали реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних до 31.01.2019 року (а.с. 21, 23, 25, 27, 31, 35, 37, 40, 42, 44, 46, 116-117, 119-120, 122-123 т. 1).

Згідно п. 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно п. 10 вказаного Порядку після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності). Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі платник податку отримує засоби електронного цифрового підпису в акредитованих центрах сертифікації ключів для такої особи та подає органу ДФС за основним місцем обліку (або за неосновним місцем обліку - для платників податку, які змінили місцезнаходження та для яких сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду) посилені сертифікати електронного цифрового підпису зазначеної особи. У такому разі електронні цифрові підписи посадових осіб платника податку накладаються у такому порядку: електронний цифровий підпис посадової особи, якій делеговано право підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування; електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки платника податку (у разі наявності).

Відповідно до п. 11 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно п. 13, 14, 15 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем, ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ", у строк, визначений чинним законодавством, направлено для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 03.01.2019 року, № 2 від 04.01.2019 року, № 3 від 04.01.2019 року, № 4 від 09.01.2019 року, № 5 від 10.01.2019 року, № 6 від 11.01.2019 року, № 7 від 11.01.2019 року, № 8 від 14.01.2019 року, № 9 від 14.01.2019 року, № 10 від 14.01.2019 року, № 10 від 15.01.2019 року, № 11 від 15.01.2019 року, № 12 від 15.01.2019 року, проте вказані накладні прийняті не були з підстав - "блок даних. Невірний підпис - необхідно підтвердити право підпису - особа: ОСОБА_1 , серійний № сертифікату 0100000000000000000000000000000006dc5812", про що свідчать квитанції № 1 (а.с. 22, 24, 26, 28-30, 32-34, 36, 38-39, 41, 43, 45, 47, 118 т. 1).

З матеріалів справи вбачається, що між Чорноморською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області та ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" укладено договір про визнання електронних документів, згідно п. 3.1, 3.2 якого, орган зобов'язаний забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді платника податків у термін, визначений законодавством для податкових документів в паперовому вигляді, та їх комп'ютерну обробку, забезпечити відправлення квитанції на електронну адресу платника податків (а.с. 48-49 т. 1).

Відповідно до п. 1, 3 розділу 6 Договору про визнання електронних документів договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до органу ДФС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів.

Згідно квитанції № 2 від 17.08.2017 року, документ: J1391004 Договір про визнання електронних документів 15030039331665J1391004100000000110820171503. XML прийнято (а.с. 50 т. 1).

Тобто, починаючи з 17.08.2017 року (дня укладення договору) ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" було вправі подавати податкові документи в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, зокрема здійснювати реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

06 червня 2018 року ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" на ім'я директора ОСОБА_2 та бухгалтера ОСОБА_1 отримано кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, строк дії яких до 06.06.2019 року, про які було повідомлено податковий орган шляхом направлення повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису (а.с. 161-162, 229-230 т. 1).

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що станом на дату подачі податкових накладних на реєстрацію до ДФС, договір про визнання електронних документів та кваліфіковані сертифікати відкритих ключів ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" були чинними, в тому числі і сертифікат 0100000000000000000000000000000006dc5812, виданий на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 161 т. 1).

За таких підстав, у податкового органу були відсутні правові підстави для неприйняття податкових накладних № 1 від 03.01.2019 року, № 2 від 04.01.2019 року, № 3 від 04.01.2019 року, № 4 від 09.01.2019 року, № 5 від 10.01.2019 року, № 6 від 11.01.2019 року, № 7 від 11.01.2019 року, № 8 від 14.01.2019 року, № 9 від 14.01.2019 року, № 10 від 14.01.2019 року, № 10 від 15.01.2019 року, № 11 від 15.01.2019 року, № 12 від 15.01.2019 року до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що договір про визнання електронних документів, який був чинний до закінчення ЕЦП керівника та печатки, 21.01.2019 року, оскільки будь-яких доказів на підтвердження вказаних обставин відповідачем, суб'єктом владних повноважень, не надано.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, у період з 27.09.2017 року по 08.11.2017 року ГУ ДФС в Одеській області проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" з питань дотримання податкового законодавства за період з 04.08.2014 року по 30.06.2017 року, валютного - з 04.08.2014 року по 30.06.2017 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 04.08.2014 року по 30.06.2017 року, за результатами якої складено акт № 697/15-32-14-08/39331665 від 15.11.2017 року (а.с. 195-224 т. 1).

Згідно п. 3.1.2.4. акта перевірки № 697/15-32-14-08/39331665 від 15.11.2017 року перевіркою не встановлено порушень реєстрації (відсутність реєстрації) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або щодо виявлення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкових накладних.

Відповідно до п. 2 розділу І Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 № 727, акт документальної перевірки - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки, відображає її результати і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Таким чином, оскільки в акті перевірки № 697/15-32-14-08/39331665 від 15.11.2017 року, який є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового законодавства, встановлено відсутність порушень ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" реєстрації (відсутність реєстрації) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або щодо виявлення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкових накладних, зокрема за період січень 2017 року.

Відповідно до ст. 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема, дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Згідно п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

При цьому, матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачем, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації ТОВ "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" податкових накладних відбулось не з вини платника податків, а через дії контролюючого органу, який за відсутності законодавчо визначених підстав відмовив у прийнятті для реєстрації вказаних податкових накладних, що обумовило затримку їх реєстрації. Тобто, відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, виключає застосування до останнього штрафних (фінансових) санкцій за затримку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, яка викладена в постанові від 30.01.2018 року по справі № 815/2745/17 та в постанові від 03.05.2018 року по справі № 818/1070/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 03.06.2019 року № 0119185306 прийнято Головним управлінням ДФС в Одеській області необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, а тому податкове повідомлення-рішення від 03.06.2019 року № 0119185306 підлягає скасуванню.

При цьому, позивач також просить суд визнати протиправними дії ГУ ДФС в Одеській області з відмови у реєстрації податкових накладних на підставі первинних заяв.

Разом з тим, з аналізу приписів Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 вбачається, що перевірка направленої на реєстрацію податкової накладної, прийняття рішення щодо прийняття (реєстрації) або неприйняття податкової накладної належить до повноважень Державної фіскальної служби, а тому в суду відсутні підстави для визнання протиправними дій ГУ ДФС в Одеській області.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 03.06.2019 року № 0119185306, в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 18824,28 грн. (а.с. 4-5 т. 1).

Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" слід стянути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 16903,28 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" (код ЄДРПОУ 39331665, 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 44) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 03.06.2019 року № 0119185306.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСГРЕЙНТЕРМІНАЛ" (код ЄДРПОУ 39331665, 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 44) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 16903,28 грн.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Повнтий текст рішення складено та підписано 30 січня 2020 року.

Суддя О.А. Левчук

.