Рішення від 30.01.2020 по справі 400/4693/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2020 р. № 400/4693/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, що містив вимоги:

визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - Управління або відповідач) щодо неперерахування позивачу пенсії з урахуванням премії в розмірі 30%, згідно з довідкою Ліквідаційної комісії УМВС в Миколаївській області від 15.04.2008;

зобов'язати Управління провести позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016 та виплачувати пенсію з урахуванням премії в розмірі 30%, згідно з довідкою Ліквідаційної комісії УМВС в Миколаївській області від 15.04.2008;

зобов'язати Управління негайно, одним платежем, провести виплату позивачу різниці між нарахованою за цією позовною заявою та раніше отриманою пенсією за період з 01.01.2016 по теперішній час;

встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що у 2018 році відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.03.2016 відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103). Для проведення перерахунку Управління використало інформацію з наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області «Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)» від 21.03.2018 (надалі - Довідка від 21.03.2018). У Довідці від 21.03.2018 був вказаний розмір премії - 5,74%. 19.11.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 (надалі - Рішення від 14.05.2019). Рішенням від 14.05.2019 був визнаний протиправний та скасований пункт 3 Постанови № 103. На думку позивача, з 19.11.2019 у нього виникло право на перерахунок пенсії, проте відповідач заяву ОСОБА_1 не задовольнив, що і стало підставою для звернення його до суду. За твердженнями позивача, Управління зобов'язано перерахувати з 01.01.2016 розмір пенсії, що був визначений у 2018 році, а саме - збільшити цей розмір з у рахуванням того, що до 2018 року показник премії як складової грошового забезпечення дорівнював 30%, що підтверджується виданою 15.04.2008 УМВС України в Миколаївській області «Довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» (надалі - Довідка від 15.04.2008).

Управління просило відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши у відзиві (арк. спр. 54-55) про те, що вимоги ОСОБА_1 не ґрунтуються на вимогах законодавства.

Суд не взяв до уваги подані позивачем 20.01.2020 «Доповнення до Позовної заяви» (арк. спр. 58-62); подані відповідачем 23.01.2020 «Заперечення на доповнення до позовної заяви» (арк. спр. 63-65); подану позивачем 27.01.2020 відповідь на відзив (арк. спр. 66-69), оскільки, відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 , на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262), з 09.12.1996 по 14.03.2018 отримував пенсію за вислугу років, а з 15.03.2018 - пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного зі службою в органах внутрішніх справ.

До 2018 року розмір пенсії позивача був обчислений на підставі Довідки від 15.04.2008 (арк. спр. 20), що містила такі складові грошового забезпечення:

посадовий оклад - 1 250 грн.

оклад за військ (спец.) звання - підполковник - 130 грн.

надбавка за вислугу років 35% - 483 грн.

надбавка за виконання особливо важливих завдань 49% - 912,87 грн.

надбавка за опер. розшук. діяльн., інформац.-аналіт. забезп. 13% - 162,50 грн.

премія 30% - 881,51 грн.

усього - 3 819,88 грн.

Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Постанови № 103 Кабінет Міністрів України постановив перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, якого було сплачемо єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з пунктом 5 Постанови № 103, перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

У Довідці від 21.03.2018 (арк. спр. 23) Ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області зазначила такі складові грошового забезпечення:

посадовий оклад - 3 250 грн.

оклад за військ. (спец.) званням - підполковник (поліції) - 2 200 грн.

надбавка за стаж служби 40% - 2 180 грн.

премія 5,74% - 437,96 грн.

усього грошового забезпечення - 8 067,96 грн.

24.03.2018 Управління, на підставі Довідки від 21.03.2018, здійснило перерахунок з 0.01.2016 пенсії ОСОБА_1 (арк. спр. 24).

Як вказано вище, Рішенням від 14.05.2019 суд визнав протиправним та скасував пункт 3 Постанови № 103. Рішення набрало законної сили 19.11.2019.

Ця обставина, на думку позивача, тягне за собою обов'язок Управління провести перерахунок пенсії, суть якого полягає в тому, що відповідач має використати всі показники грошового забезпечення (крім премії), зазначені у Довідці від 21.03.2018, та показник премії, зазначений у Довідці від 15.04.2008.

02.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії (арк. спр. 45), проте відповідач заяву не задовольнив.

У листі від 16.12.2019 № 5551-Т-07 Управління роз'яснило, позивачу, що за відсутності довідки з такими складовими грошового забезпечення, як зазначив ОСОБА_1 у заяві від 02.12.2019, перерахунок пенсії не буде проведений, а використання Довідки від 15.04.2008 не є можливим, оскільки вона була видана на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка втратила чинність з 01.03.2018. Крім того, відповідач повідомив позивачу, якими уповноваженими органами та в якому порядку оформлюються довідки про грошове забезпечення.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Правильність проведеного Управлінням у 2018 році на підставі пункту 3 Постанови № 103 перерахунку була підтверджена рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 у справі № 400/2837/18, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 (арк. спр. 70-73). Суд відмовив ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог, зміст яких зводився до зобов'язання Управління провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі Довідки від 21.03.2018 та Довідки від 15.04.2008 (тобто із збереженням усіх складових, зазначених у Довідці від 15.04.2008, але з визначенням сум цих складових на підстав нових показників посадового окладу та окладу за звання).

Частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вказано вище, відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262, пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Ані у заяві про перерахунок пенсії, ані у позові ОСОБА_1 не зазначив, яким нормативним актом у 2019 році було підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Факт скасування та визнання протиправним пункту 3 Постанови № 103 не є обставиною, настання якої тягне за собою, по-перше, обов'язок Управління перерахувати пенсію позивача з 01.01.2016, а по-друге, часткове використання для такого перерахунку показників грошового забезпечення 2008 року.

З урахуванням наведеного, суд визнав, що заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії не ґрунтується на вимогах законодавства, тому у відповідача не виникло обов'язку щодо її задоволення.

Таким чином, доводи адміністративного позову про те, що Управління допустило протиправну бездіяльність, є безпідставними.

За таких обставин суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна