Іменем України
29 січня 2020 р. № 400/4222/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до АДРЕСА_2
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення з період з 01.01.2016 по 02.10.2017 в сумі 2572,94 грн, враховуючи базовий місяць січень 2016 року, зобов'язати відповіача здійснити перерахунок та виплату різниці нарахованої індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 по 02.10.2017 ОСОБА_1 , враховуючи базовий місяць - серпень 2012 року, середній заробіток за весь час затримки виплат належних сум по день фактичного розрахунку.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що при звільненні з військової служби 02.10.17 відповідачем в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 йому не була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 по 02.10.2017. В зв'язку із цим, позивач звернувся до суду. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2019 по справі №814/1067/18 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 1.01.2016р. по 2.10.2017р. та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 1.01.2016р. по 2.10.2017р. На виконання цієї постанови відповідачем проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.16 по 02.10.2017 в сумі 2572,94 грн, враховуючи базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2016 року. Разом з цим, на переконання позивача, оскільки під час проходження служби у період з 05.07.2012 по 02.10.2017 його оклад за посадою був незмінний, базовий місяць нарахування індексації повинен бути серпень 2012 року.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Обгрунтовуючи свою позицію, відповідач зазначив у письмовому відзиві, що посилання позивача на роз'яснення Міністерства Соціальної політики України від 08.08.2017 за вих. №78/0/66-17 в частині "зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад" є безпідставним, оскільки позивачем оскаржується період з 01.01.16 по 02.10.2017 з врахуванням базового місяця - серпень 2012, а зазначене роз'яснення було видано лише 08.08.2017, тому слід застосовувати наказ МОУ №44 від 27.01.2016 , відповідно до якого відбулось збільшення щомісячної премії саме з січня 2016 і тому ІНФОРМАЦІЯ_3 було застосовано базовий місяць - січень 2016.Що стосується здійснення перерахунку та виплати середнього заробітку за час затримки виплат належних сум по день фактичного розрахунку є безпідставною.
В судовому засіданні 16.12.2020 представники учасників справи підтримав совї позиції, викладені у процесуальних заявах по сут.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 у період з 1992 року по 02.10.2017 року проходив військову службу у Збройних Силах України.
Наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) № 318 від 13.09.2017 позивача звільнено з військової служби у запас відповідно до пп. “а” (у зв'язку із закінченням строку контракту) ч. 6 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”. Відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.10.2017 № 176 позивач виключений зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 та всіх видів забезпечення.
У зв'язку з невиплатою індексації період з 01.01.2016 року по 02.10.2017 року, позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність та стягнення невиплаченої індексації грошового забезпечення.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2019 по справі №814/1067/18 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 1.01.2016р. по 2.10.2017р. та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 1.01.2016р. по 2.10.2017р.
На виконання постанови ПААС відповідачем 26.09.2019проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.16 по 02.10.2017 в сумі 2572,94 грн, враховуючи базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2016 року.
На переконання позивача, оскільки під час проходження служби у період з 05.07.2012 по 02.10.2017 його оклад за посадою був незмінний, базовий місяць нарахування індексації повинен бути серпень 2012 року. При цьому, ІНФОРМАЦІЯ_2 під час здійснення нарахування індексації повинен був керуватись роз'ясненням Міністрства Соціальної політики України від 08.08.2017 №78/о/66-17, де зазначено, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 4 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, згідно з п. 4 якого, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 вищевказаного Порядку ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
З матеріалів справи вбачається, що в період проходження позивачем військової служби з 01 січня 2016 року до 02 жовтня 2017 року, індексація його грошового забезпечення не нараховувалася та не виплачувалася.
Із довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 01.11.2019 року № 4/6841 слідує, що посадовий оклад позивача у період з 01.01.2016 року по 02.10.2017 не змінювався та становив 1120 грн. Такий самий оклад в розмірі 1120 грн нараховувася позивачу з 05.07.2012 по 25.10.2014, коли позивач обіймав посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 , та з 25.10.2014-17.06.2015, коли позивач посаду офіцеру резерву Сухопутних військ Збройних Сил України.
Підвищення заробітної плати у ці періоди відбувалось за рахунок підвищення премії та інших надбавок.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що відповідач при обрахуванні індексації грошового забезпечення повинен керуватися та діяти відповідно до Закону України "Про індексації грошових доходів населення", який має вищу юридичну силу, ніж роз'яснення Міністерства соціальної політики України чи інші накази та роз'яснення Міністерства оборони України.
В силу приписів статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до частин 3-5 статті 4 Закону, обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Положеннями пункту 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
З огляду на пункт 5 Порядку № 1078 на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Слід зважати на те, що базовим вважається місяць прийняття на роботу або місяць підвищення заробітної плати. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися у місяці, наступному за базовим (крім місяця прийняття на роботу).
Відтак, оскільки протягом з 2012 -2017 посадовий оклад позивача не змінювався, то саме початок 2012 року слід вважати базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації позивачу.
Складові заробітної плати, завдяки яких протягом цього періоду підвищувалось грошове забезпечення позивача (премії, надбавки, доплати) не мають постійного характеру, а їх величина є змінною.
Щодо посилання відповідача на наказ МОУ №44 від 27.01.2016, за змістом якого відбулось збільшення грошового забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення щомісячної премії, то суд погоджується з позивачем, що відповідач повинен керуватися та діяти відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" , який має вищу юридичну силу.
В цій частині позов підлягає задоволенню.
Щодо нарахування та виплати позивачу середнього заробітку за весь час затримки виплат належних сум по день фактичного розрахунку, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 117 КЗпП, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
За вказаного нормативного регулювання вбачається, що передбачений частиною першою статті 117 КЗпП України обов'язок роботодавця щодо виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні настає за умови невиплати з його вини належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у статті 116 КЗпП України, при цьому визначальними є такі юридично значущі обставини, як виплата належних працівникові сум при звільненні та факт проведення з ним остаточного розрахунку.
Отже, не проведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у встановлені строки, є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Оскільки у день звільнення позивача, Миколаївським обласним обласним військовим комісаріатом не здійснено остаточного розрахунку, відповідач повинен виплатити позивачу середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Позов задовольнити у повному обсязі.
Від сплати судового збору позивач звільнений, доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_2 ) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 по 02.10.2017, враховуючи базовий місяць січень 2016 року.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 по 02.10.2017, враховуючи базовий місяць серпень 2012 року та виплатити різницю нарахованої індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 02.10.2017, враховуючи базовий місяць - січень 2016 року.
4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) середній заробіток за весь час затримки виплат належних сум індексації грошового забезпечення по день фактичного розрахунку.
5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 31.01.20