справа № 1.380.2019.005696
27 січня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Мричко Н. І.,
за участю секретаря судового засідання Кулик С. В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Лемішко М. І.,
третьої особи ОСОБА_2 ,
представника третьої особи Юхмана Я. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рава-Руської міської ради Жовківського району Львівської області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Рава-Руської міської ради Жовківського району Львівської області (далі - відповідач), в якій позивач просив суд:
- визнати протиправними дії Рава-Руської міської ради в особі Рава-Руського міського голови щодо надання відповіді в листах за №1078/02/17 від 24.07.2019 та за №1164 від 08.08.2019 про відмову у задоволенні звернення ОСОБА_1 від 26.06.2019;
- визнати протиправною бездіяльність Рава-Руської міської ради Жовківського району Львівської області щодо неприйняття рішення за результатами надходження звернення ОСОБА_1 від 26.06.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах безоплатної приватизації, орієнтовною площею 0,047 га, в межах міста Рава-Руська Жовківського району Львівської області;
- зобов'язати Рава-Руську міську раду Жовківського району Львівської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах безоплатної приватизації, орієнтовною площею 0,047 га, в межах міста Рава-Руська Жовківського району Львівської області.
Ухвалою від 04.11.2019 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
16.12.2019 у судовому засіданні суд без виходу до нарадчої кімнати залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 (далі - третя особа).
Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим, що виконав всі передумови для отримання відповідного дозволу.
Відповідач подав заперечення, в яких зазначив, що заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не розглядались на пленарних засіданнях міської ради, тому жодних рішень прийнято не було. Вказав, що при не усуненні позивачем недоліків, зазначених у відповідях міської ради, за рішенням на пленарному засіданні такий може отримати відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій вказав, що міська рада повинна була прийняти рішення, оскільки це не входить до повноважень міського голови.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав. Просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача заперечив позовні вимоги. Просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Третя особа та її представник заперечили позовні вимоги. Просили відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, третьої особи та її представника, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
22.05.2019 позивач звернувся до міського голови м. Рава-Руська із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1.
Міський голова листом від 19.06.2019 № 906/02-17 повідомив позивача, що у зв'язку з невідповідністю місцезнаходження, конфігурації та площі земельної ділянки, Рава-Руська міська рада не може задовольнити його звернення.
26.06.2019 позивач повторно звернувся до міського голови м. Рава-Руська із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1.
Міський голова листом від 24.07.2019 № 1078/02-17 повідомив позивача, що до заяви необхідно долучити графічні матеріали, на яких було б зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
У листі від 08.08.2019 № 8164/02-17 міський голова вказав, що звернення позивача не може бути задоволене, у зв'язку з невідповідністю місця розташування, конфігурації та площі вказаної ним земельної ділянки та розробленій і затвердженій на сесії Рава-Руської міської ради 08.02.2019 містобудівній документації.
Вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідача, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
За змістом статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною другою статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Положеннями частини третьої статті 22 ЗК України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
За змістом частин першої - третьої та п'ятої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 ЗК України.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлений статтею 118 ЗК України.
Частиною шостою статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
За змістом абзаців 1 та 3 частини сьомої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Виходячи з наведеного, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
В свою чергу, ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
Суд встановив, що позивач у встановленому законодавством порядку звернувся до відповідача із заявою від 26.06.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 .
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Таким чином, саме Рава-Руська міська рада повинна була розглянути заяву позивача і прийняти відповідне рішення на пленарному засіданні.
З огляду на викладене, суд погоджується з доводами позивача, що до повноважень міського голови не належить прийняття рішень щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
З урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку, що відповідач неналежно розглянув заяву позивача від 26.06.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, чим вчинив протиправні дії, а тому слід зобов'язати його повторно розглянути таку заяву.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що відсутні підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною, оскільки як встановлено судом, під час розгляду заяви позивача від 26.06.2009 відповідач діяв протиправно, всупереч вимогам чинного законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини 1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Керуючись статтями 14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Рава-Руської міської ради Жовківського району Львівської області (місцезнаходження: 80316, Львівська обл., Жовківський район, м. Рава-Руська, вул. Ярослава Мудрого, 3, код ЄДРПОУ: 04056256) щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) від 26.06.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 .
Зобов'язати Рава-Руську міську раду Жовківського району Львівської області (місцезнаходження: 80316, Львівська обл., Жовківський район, м. Рава-Руська, вул. Ярослава Мудрого, 3, код ЄДРПОУ: 04056256) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) від 26.06.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 .
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рава-Руської міської ради Жовківського району Львівської області (місцезнаходження: 80316, Львівська обл., Жовківський район, м. Рава-Руська, вул. Ярослава Мудрого, 3, код ЄДРПОУ: 04056256) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір, в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний тест судового рішення складено 31.01.2020.
Суддя Мричко Н.І.