справа№ 380/318/20
з питань сплати судового збору
30 січня 2020 року
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Грень Н.М., перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до підприємства з іноземною інвестицією у формі ТОВ “Катех-Електро” про стягнення заборгованості, -
13.01.2020 до Львівського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області із позовною заявою до підприємства з іноземною інвестицією у формі ТОВ “Катех-Електро”, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 27903,20 грн заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, за Списком №2 за жовтень-грудень 2019 року.
Ухвалою судді від 16.01.2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків
29.01.2020 на адресу суду надійшло клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору (вх. № 4999). В обґрунтування заявленого клопотання посилається на те, що згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду України формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій. Також зазначає, що основною ціллю на яку використовуються кошти Пенсійного фонду є виплата пенсій, а сплата судового збору може створити перешкоди у виконанні такого основного завдання.
Суд вирішуючи вказане клопотання керується таким.
Відповідно до частин 1, 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України. Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI.
З позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що вказана позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», а особа, яка звернулася з нею до суду, не належить до суб'єктів, яким згідно з нормами ст. 5 Закону України «Про судовий збір» встановлені пільги щодо його сплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною 1. ст. 8 Закону України «Про судовий збір» визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може звільнити від сплати судового збору, є майновий стан сторони. Жодної іншої підстави для постановлення судом ухвали про звільнення від сплати судового збору ні Закон України "Про судовий збір", ні КАС України не передбачають.
Доводячи наявність підстав для звільнення від сплати судового збору, позивач посилається на цільове призначення коштів Пенсійного фонду України та відсутність асигнувань для сплати судового збору.
Окрім вказаного, позивачем до клопотання не долучено жодного доказу на підтвердження обставин, якими обґрунтовано таке клопотання.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від його сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи.
Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Отже, відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення від сплати судового збору.
На підставі викладеного суддя дійшов висновку про відсутність передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та ч. 1 ст. 133 КАС України підстав для звільнення від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 132,133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
ухвалив:
у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Грень Н.М.