Ухвала від 30.01.2020 по справі ЗВ/360/5/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

30 січня 2020 року СєвєродонецькСправа № ЗВ/360/5/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 38896300 за вимогою № Ф401У, виданою 10.07.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, про стягнення боргу зі сплати єдиного внеску в сумі 1194,03 грн з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

20 січня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 38896300 за вимогою № Ф401У, виданою 10.07.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, про стягнення боргу зі сплати єдиного внеску в сумі 1194,03 грн з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

В обґрунтування заяви зазначено, що постановою Попаснянського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 17.07.2013 на підставі статті 28 Закону України “Про виконавче провадження” було відкрито виконавче провадження № 38896300 щодо примусового виконання вимоги № Ф401У від 10.07.2013 управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення на користь управління несплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1194,03 грн.

11.08.2013 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи” від 04.07.2013 №406-VІІ, яким було врегульоване питання щодо передачі функцій адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України. Зазначеним Законом внесені зміни в ряд нормативно-правових актів, зокрема і в Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”. Так, відповідно до положень п. 2 ст. 12 Закону № 2464-VI із змінами та доповненнями центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахуванні, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Заявник зазначив, що функції з адміністрування єдиного внеску були передані від органів Пенсійного фонду - органам Міністерства доходів і зборів, відповідно в спірних відносинах з боржником Головне управління Державної податкової служби у Луганській області Державної податкової служби України фактично є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області.

На підставі викладеного заявник просив суд замінити сторону виконавчого провадження за вимогою № Ф401У від 10.07.2013, а саме: стягувача - управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, у виконавчому провадженні за вимогою управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1194,03 грн, його процесуальним правонаступником - Головним управлінням ДПС у Луганській області.

Представник заявника в судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі (а.с. 1 з.б.).

Боржник у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник заінтересованої особи - ГУ ДПС у Луганській області, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином.

Згідно із частиною другої статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали, суд дійшов такого.

Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області 10.07.2013 винесено вимогу № Ф401У про сплату недоїмки, з якої вбачається, що станом на 01.05.2013 заборгованість зі сплати єдиного внеску за ОСОБА_1 становить 1194,03 грн, яка складається з недоїмки у розмірі 1194,03 грн, штрафу - 0,00 грн та пені - 0,00 грн (а.с. 3).

17.07.2013 державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Попаснянського районного управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 38896300 з виконання вимоги № Ф401У, виданої 10.07.2013 УПФУ в Попаснянському районі Луганської області (а.с. 6).

Попаснянським районним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції направлено до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області лист від 21.11.2019 № 16030, з якого слідує, що вимога № Ф401У від 10.07.2013 перебуває на виконанні в Попаснянському районному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції (а.с. 9-11).

Заявником до матеріалів справи надано лист від 28.10.2019 № 1409/9/12-32-10-03-17 Головного управління ДПС у Луганській області щодо залишків суми заборгованості по ЄСВ у розрізі боржників та вимог, стороною виконавчого провадження в яких залишились управління станом на 01.10.2019 (а.с. 12,13).

Із вказаного листа слідує, що за ОСОБА_1 станом на 01.05.2019 рахується борг в розмірі 1194,03 грн (а.с. 13).

Заявником надано акт передачі даних з карток особових рахунків платників єдиного внеску від 30.09.2013 разом з додатком до нього (а.с. 7,8).

З вищевказаного акту слідує, що за ОСОБА_1 рахується борг зі сплати єдиного внеску в розмірі 9470,78 грн (а.с.8).

Також з акту слідує, що передачу було здійснено відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України від 04.07.2013 №406-VII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи” з 01.10.2013 (а.с. 7).

Надаючи правову оцінку, суд зазначає наступне.

11.08.2013 набрав чинності Закону України від 04.07.2013 № 406-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи", яким врегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України.

Зокрема, пунктом 102 розділу 1 Закону № 406-VІІ у пункті 6 частини першої статті 1 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 2464-VI від 08.07.2010 року "Територіальним органам Пенсійного фонду України'' замінено словами „органи доходів і зборів" викладено частину четверту статті 8 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в наступній редакції: „4. Порядок нарахування обчисленої сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийняття відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику".

Відповідно до статті 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску.

Згідно з пункту 7 частини першої статті 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Окрім того, у відповідності до п. 3 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи" процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, поширюються на періоди до набрання чинності цього Закону.

За визначенням підпункту 14.1.1-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.

Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1 статті 41 викладено в новій редакції.

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України”, реорганізовано ДФС України та утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 1200 Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р “Питання Державної податкової служби” погоджено з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

На виконання вищевказаного розпорядження наказом ДПС України від 28.08.2019 “Про початок діяльності Державної податкової служби України” розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.

Наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 29.08.2019 № 5 “Про початок діяльності Головного управління ДПС у Луганській області” Головним управлінням ДПС у Луганській області розпочато виконання функцій і повноважень Головного управління ДФС у Луганській області, що припиняється.

Наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 14 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Луганській області. Відповідно до пункту 1 Положення Головне управління ДПС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Луганській області.

Отже, у зв'язку з завершенням заходів з утворення Державної податкової служби України та оголошенням про початок її діяльності, та відповідно і її територіальних органів, тому саме Головне управління ДПС у Луганській області є належним правонаступником та стягувачем за вимогою № Ф401У від 10.07.2013.

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Частиною п'ятою статті 15 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити заяву УПФУ в Попаснянському районі, здійснити заміну сторони виконавчого провадження стягувача з УПФУ в Попаснянському районі Луганської області на Головне управління ДПС у Луганській області.

Керуючись статтями 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 38896300 за вимогою № Ф401У, виданою 10.07.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, про стягнення боргу зі сплати єдиного внеску в сумі 1194,03 грн з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовільнити.

Замінити стягувача у виконавчому провадженні ВП № 38896300 з примусового виконання вимоги про сплату недоїмки № Ф401У, виданої 10.07.2013 управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску в сумі 1194,03 грн, з управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на Головне управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, код ЄДРПОУ 43143746).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяВ.С. Шембелян