Справа № 758/922/20
Категорія 15
про передачу справи за підсудністю
28 січня 2020 року місто Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі судді Ларіонової Н.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
До Подільського районного суду м. Києва через систему «Електронний суд» надійшла заява, в якій заявник ОСОБА_1 , інтереси якої представлені ОСОБА_2 , просить встановити факт смерті брата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Луганську, що є тимчасово окупованою територією України.
Система «Електронний суд» офіційно не розпочала функціонування, а працює лише в тестовому режимі.
Згідно з підпунктом 15.1 пункту 1 Розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання матеріалів справи здійснюється в паперовій формі. Оскільки канцелярію суду заява та додатки до неї роздруковані в паперовому вигляді, суд вважає за необхідне прийняти процесуальне рішення щодо поданої в порядку окремого провадження вищевказаної заяви.
Розглядаючи питання про відкриття провадження у справі, вважаю, що вищевказану заяву слід направити за підсудністю за таких підстав.
Частиною 3 статті 294 ЦПК України визначено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до п.1, 2 ч.1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Тим самим, чинним законодавством чітко визначено підсудність заяв про встановлення таких фактів, розмежовуючи порядок звернення до суду із заявами про факт народження та із заявами про факт смерті на тимчасово окупованій території.
Згідно ч.1ст.316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Таким чином, виходячи з положень ст. ст. 316, 317 ЦПК України, на відміну від заяви про встановлення факту народження, яка може бути подана до будь-якого суду незалежно від місця проживання заявника, заява про встановлення факту смерті може бути подана лише до суду за місцем проживання (перебування) заявника.
Згідно заяви зареєстрованим місцем проживання заявника є тимчасово окупована територія ( АДРЕСА_1 ).
Між тим, відповідно до довідки № 0000409526 від 20.11.2017 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, заявник має фактичне зареєстроване місце перебування за адресою: АДРЕСА_2 , шо територіально не відноситься до Подільського району м. Києва.
А відтак, вищевказана заява є не підсудною Подільському районному суду м. Києва, оскільки є підсудною Біловодському районному суду Луганської області як суду за зареєстрованим місцем перебування заявника.
Статтею 187 ч.9 ЦПК України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України (2017 р.), суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Крім того, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ст.378 ч.1 ЦПК України).
Виходячи з наведеного вище, суд дійшов висновку, що матеріали заяви (оскільки провадження у справі ще не відкрито) слід передати на розгляд до належного суду - Біловодського районного суду Луганської області, до територіальної юрисдикції якого відноситься дана заява.
При цьому суд вважає за необхідне звернути увагу представника заявника, яким підписана вищевказана заява, на те, що враховуючи, що електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа, до початку офіційного функціонування ЄСІСТ перевірити підписання заяви у суду немає можливості.
На підставі наведеного вище, керуючись ст.ст.31 ч.1 п.1, 187 ч.9, 258-260, 261, 316, 317 ЦПК України, п.15.5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, -
Матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - передати на розгляд за підсудністю до Біловодського районного суду Луганської області.
Ухвала може бути оскаржена заявником в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду з подачею апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 15 днів з дня складання ухвали.
Учасник справи, якому копія ухвали не була вручена в день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала складена 28.01.2020 р.
СуддяН. М. Ларіонова