Ухвала від 29.01.2020 по справі 360/4867/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

29 січня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/4867/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДФС у Луганській області про заміну сторони у адміністративній справі за позовом Приватного підприємства "Виробничо-комерційна компанія "Альонка" до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

11 листопада 2019 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області про заміну відповідача у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Виробничо-комерційна компанія "Альонка" до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.

29 січня 2020 року від представника відповідача надійшло клопотання про заміну відповідача у справі. В обґрунтування клопотання зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 було прийнято рішення про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України. Зазначеною постановою передбачено, що реорганізація Державної фіскальної служби України відбувається шляхом її поділу на дві служби: Державну податкову службу України, Державну митну службу України та служби є правонаступниками прав та обов'язків реорганізованої ДФС у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба, відповідно до зазначеної постанови, здійснювала повноваження та виконувала функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби. З 28.08.2019 відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р розпочала свою роботу Державна податкова служба України, якій Кабінет Міністрів України передав функції з реалізації державної податкової політики. З метою забезпечення реалізації вимог викладених у постанові Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», керуючись Положенням про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженим наказом ДПС України «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» від 12.07.2019 № 14 та наказом ДПС України від 28.08.2019 №36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України» Головне управління ДПС у Луганській області розпочало виконання функцій і повноважень Головного управління ДФС у Луганській області. Отже, Головне управління ДПС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Луганській області.

Вирішуючи питання щодо заміни відповідача суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 9 статті 4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно із частиною третьою статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Згідно зі ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19 червня 2019 року №537 (далі - Постанова №537) утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1.

Також, зазначеною Постановою №537 реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби, зокрема Головне управління ДФС у Луганській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Луганській області.

Пунктом 3 Постанови №537 установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Відповідно до частини другої статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно із даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на день розгляду заяви про заміну сторони Головне управління ДФС у Луганській області перебуває в стані припинення, у зв'язку з чим було призначено комісію з припинення цього органу.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 105 Цивільного кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Згідно із частинами 1-3 статті 107 Цивільного кодексу України, кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов'язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов'язання, або забезпечення виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом.

Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.

Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що Головне управління ДФС у Луганській області продовжує здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та державної реєстрації про його припинення.

Оскільки станом на день розгляду заяви відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних відсутні щодо припинення Головного управління ДФС у Луганській області відсутні, тому Головне управління ДПС у Луганській області на даний час не є правонаступником останнього.

При цьому, в даному випадку передача повноважень Головного управління ДФС у Луганській області повинна здійснюватися на підставі передавального акту, який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, та який складається після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог.

Оскільки, сторонами не надано вищезазначений акт, суд вважає, що підстави для заміни відповідача у справі №360/4867/19 відсутні.

Керуючись ст.ст. 52, 241, 243, 248, 256 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника Головного управління ДФС у Луганській області про заміну відповідача у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Виробничо-комерційна компанія "Альонка" до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О.В. Ірметова