Рішення від 30.01.2020 по справі 340/3228/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/3228/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки від 28.10.2019 р. №10/11287/Пл;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки №10/11287/Пл від 28.10.2019 р., а саме: посадовий оклад - 5640 грн., оклад за спеціальним званням - 1410 грн., надбавка за вислугу років - 3172,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 3807,00 грн., надбавка за таємність (10 %) - 564,00 грн., премія (10 %) - 564,00 грн..

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 р. у справі №340/577/19 Південним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції було видано позивачу нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії включивши до неї надбавку за виконання ОВС - 50%, надбавку за таємність - 10% та премію - 10%. Після отримання даної довідки позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з відповідною заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки. Проте, відповідач листом відмовив у здійсненні такого перерахунку. Таку відмову позивач вважає протиправною, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Представник відповідача подав відзив на позов, в якому просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, обґрунтовуючи це тим, що позивач не зазначає в позовній заяві з якої дати він просить зобов'язати здійснити перерахунок його пенсії. Тому, відкритим залишається питання з якої саме дати позивач вважає порушеними свої права. Щодо перерахунку пенсій позивача на підставі довідки за №10/11287/Пл від 28.10.2019 р. представник відповідача зазначає, що спірні додаткові види грошового забезпечення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, а тому, ці надбавки правомірно не можуть бути вказані у довідці про розмір грошового забезпечення. Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними й такими, що не підлягають задоволенню. (а.с.25)

Позивачем до суду подано відповідь на відзив, відповідно до змісту якого із відзивом відповідача не погоджується. Зазначає, що доводів позовної заяви обставини, які викладені у відзиві на позовну заяву, не спростовують. Більш того вказує, що відомості у відзиві не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на законі, а перерахунок його пенсії на підставі нової довідки слід здійснити починаючи з 05.03.2019 року, адже саме тоді виникли відповідні підстави. (а.с.38-39)

Відповідач заперечення на таку відповідь не подавав.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років по лінії Державної пенітенціарної служби України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ.

З наявної в матеріалах справи копії пенсійної справи судом встановлено, що позивачеві пенсія була призначена із таких складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, підвищення посадового окладу (10%), оклад за військове звання, надбавка за вислугу років (35%), надбавка за таємність (10%) надбавка за особливо важливі завдання (50%), премія (5%).

Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції була складена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови КМУ №704 від 30.08.2017 р., до якої увійшли такі складові грошового забезпечення:

посадовий оклад - 5640 грн.,

оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410 грн.,

надбавка за вислугу років (45 %) - 3172,50 грн., всього - 10222,50 грн..

На виконання постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 р. та постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р., згідно з вищевказаною довідкою, відповідачем у 2018 р. проведено перерахунок пенсії позивача.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у справі № 340/577/19 (набрало законної сили 01 липня 2019 року) зобов'язано Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції видати ОСОБА_1 (код - НОМЕР_1 ) довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, включивши до неї: надбавку за виконання ОВС - 50 %, надбавку за таємність - 10 % та премію - 10 %, станом на 01.01.2018 року. (а.с.12-15).

На виконання рішення Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції було видало нову довідку № 10/11287/Пл від 28.10.2019 р. про розмір грошового зобов'язання, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р., до якої увійшли такі складові грошового забезпечення:

посадовий оклад - 5640 грн.,

оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410 грн.,

надбавка за вислугу років (45 %) - 3172,50 грн.,

надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3807 грн.,

надбавка за таємність (10%) - 564 грн.,

премія (10%) - 564 грн.. (а.с.16-17)

Вказану довідку разом із заявою від 11.11.2019 р. позивач подав до відповідача та просив зробити відповідний перерахунок його пенсії. (а.с.18).

За результатами розгляду такої заяви відповідач листом від 11.12.2019 р. № 22858/03-15 повідомив позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 р. №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Іншого порядку перерахунку та виплати на даний час не передбачено. (а.с.19)

Не погоджуючись із зазначеною відповіддю позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років (ст.1 Закону №2262-XII).

Згідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

У частині 3 цієї статті визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (далі - Порядок №45).

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З аналізу вищенаведених положень вбачається, що пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення, який провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Обчислення пенсій здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими установами, організаціями і підприємствами, де працювала особа. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, тобто на момент зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Право позивача на перерахунок пенсії встановлено нормативно - правовими актами на підставі довідки зі складовими, наведеними у рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року в справі № 340/577/19. (а.с.12-15)

З огляду на те, що Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції до довідки (першої) були включені не всі складові грошового забезпечення позивача, управлінням, на виконання рішення суду у справі № 340/577/19, було складено нову довідку №10/11287/Пл від 28.10.2019 р.. (а.с.17)

Згідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Позивач самостійно звертався до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі нової довідки №10/11287/Пл від 28.10.2019. Вказана заява була розглянута відповідачем, однак такі документи відсутні у пенсійній справі позивача, копії якої надано до суду. (а.с.27-36)

Також, у матеріалах пенсійної справи позивача відсутній документ щодо проведення перерахунку пенсії на підставі нової довідки №10/11287/Пл від 28.10.2019.

Перерахунок пенсії є однією з гарантій соціального захисту пенсіонерів, а також достойного рівня життя. В свою чергу, не здійснення перерахунку пенсії, у випадках передбачених чинним законодавством, призводить до порушення прав таких осіб, а також позбавляє особу можливості належним чином задовольняти свої життєві потреби. При чому, такий перерахунок здійснюється на підставі наданих довідок про зміну хоча б одна з видів грошового забезпечення до територіальних органів Пенсійного фонду.

Суд зазначає, що Законом №2262-XII та Порядком №45 відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не наділений правом чинити будь-які перешкоди у реалізації законного права особи на пенсію у розмірі, визначеного Законом.

У відповідності до вимог п. 9 Порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Факт отримання довідки про зміну посадового окладу позивача відповідачем не заперечується та підтверджується матеріалами справи. Натомість перерахунок пенсії відповідачем не здійснено, а тому суд убачає протиправну бездіяльність, яка згідно загальних засад права, є пасивною поведінкою відповідача, оскільки останній фактично ухилився від виконання обов'язків покладених на нього законом.

За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 р. у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.

Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).

Суд дійшов висновку, що відповідач допустив бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії позивача за довідкою, отриманою на виконання рішення суду.

За таких обставин, нездійснення відповідачем перерахунку, раніше призначеної пенсії позивачу на підставі довідки №10/11287/Пл від 28.10.2019, виданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції є протиправною бездіяльністю, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Відповідно до п.23 частини 1 статті 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Таким чином, оскільки позовна вимога про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 28.10.2019 року №10/11287/Пл, є похідною вимогою, тому вона також підлягає задоволенню.

З огляду на те, що позивач вважає порушеними свої права з 05.03.2019 року, про що ним вказано у відповіді на відзив, тому перерахунок його пенсії на підставі нової довідки слід здійснити починаючи саме з 05.03.2019 року.

Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, про те, що станом на дату звернення позивача до суду із позовними вимогами до Головного управління, відсутні будь-які правові підстави для проведення перерахунку його пенсії, оскільки визнані нечинними пункти Постанови №103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., позов задоволено.

Вказаними рішеннями визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Також зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 р. №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Статтею 113 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Відповідно до статті 3 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” від 27.02.2014 року № 794-VII діяльність Кабінету Міністрів України ґрунтується на принципах верховенства права та законності.

Згідно з положеннями статті 4 вказаного Закону Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Приписами статті 117 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Кабінет Міністрів України відповідно до статті 116 Конституції України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері.

Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Частиною другою цієї ж статті встановлено, що акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Як вже було зазначено вище, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, з преамбули якої вбачається постановлення останньої на виконання частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 встановлено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМ України № 704).

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Також, Постановою Кабінету Міністрів України № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМ України № 45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ № 45,

- пункт 5 викладено в наступній редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Водночас порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII “Порядок перерахунку пенсій” Закону № 2262-XII. Частина 4 статті 63 “Перерахунок раніше призначених пенсій” передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, зі змісту вказаних правових норм є підстави вважати, що перерахунок раніше призначених пенсій визначений статтею 63 Закону № 2262-XII. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.

При цьому обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсії, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону.

Законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, “умовами” слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під “порядком” розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення, як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення “розміру” перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262-XIІ (оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії).

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а підставою для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 (адміністративне провадження №К/9901/10882/19).

Таким чином твердження представника відповідача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу є необґрунтованими.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статей 132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки від 28.10.2019 р. №10/11287/Пл - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 05.03.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 28.10.2019 р. №10/11287/Пл, яка містить наступні складові: посадовий оклад - 5640 грн., оклад за спеціальним званням - 1410 грн., надбавка за вислугу років - 3172,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 3807,00 грн., надбавка за таємність (10 %) - 564,00 грн., премія (10 %) - 564,00 грн..

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст.ст.255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно пп.15.5 п.1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько