ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"30" січня 2020 р. справа № 300/2493/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитюка Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Костюк О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Замостянського відділу державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області
про визнання протиправними та скасування постанов від 08.07.2019, -
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач), 18.12.2019 звернувся до суду із позовною заявою до державного виконавця Замостянського відділу державної виконавчої міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Федорченко Анастасії Володимирівни (надалі, також - відповідач, державний виконавець Замостянського ВДВС м. Вінниця ГТУЮ у Вінницькій області) про визнання протиправними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження, про стягнення виконавчого збору та про арешт майна боржника від 08.07.2019 №59479431.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при відкритті виконавчого провадження відповідачем не дотримано вимог частини 1 статті 24 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII, оскільки, державний виконавець Замостянського ВДВС м. Вінниця ГТУЮ у Вінницькій області виконавчий документ прийнято до виконання не за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. На переконання позивача, такі дії відповідача порушують його права у виконавчому провадженні, а тому постанови від 08.07.2019 за №59479431 підлягають скасуванню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліку позовної заяви (а.с. 17-19).
Позивачем усунуто недоліки позовної заяви у строк встановлений судом, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2020 відкрито провадження у даній адміністративній справі згідно із встановленими особливостями провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, відповідно до статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) та призначено судовий розгляд справи на 29.01.2020 о 10:00 год. (а.с.24-25).
Пунктами 5 та 6 резолютивної частини вказаної ухвали зобов'язано відповідача у судове засідання надати усі наявні, належним чином засвідчені копії документів, що слугували підставою винесення оскаржуваних постанов про відкриття виконавчого провадження, про стягнення виконавчого збору та про арешт майна боржника.
Судом на виконання частини 1 статті 268 та частини 2 статті 269 КАС України направлено на офіційну адресу електронної пошти Замостянського ВДВС м. Вінниця ГТУЮ у Вінницькій області - info_zm@vnm.vn.dvs.gov.ua, ухвалу про відкриття провадження у справі від 20.07.2019, копію позовної заяви з додатками та копію повістки про виклик до суду. Вказане підтверджується звітом про доставку від 20.01.2020 (а.с.29).
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов не скористався, однак 28.01.2020 на електронну адресу суду направив копії матеріалів виконавчого провадження ВП №59479431 по виконанню виконавчого напису №4873, виданого 14.06.2019 (а.с. 32-61).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.01.2020 замінено неналежного відповідача - державного виконавця Замостянського відділу державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на належного - Замостянський відділ державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (а.с. 66-67).
Позивач в судове засідання не з'явився, однак через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі, а також зазначив, що всі позовні вимоги, викладені у матеріалах справи підтверджує та додатково пояснив, що він в інших областях України, окрім Івано-Франківської ніколи не проживав і зареєстрований не був та не мав там жодного майна.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, однак на електронну адресу суду направив заяву, у якій просив справу розглядати без участі представника відповідача у зв'язку із службовою зайнятістю.
Згідно з частиною 1 статті 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішуються судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливості розгляду даної адміністративної справи за такої явки сторін в судове засідання.
Розглянувши та дослідивши в сукупності позовну заяву та письмові докази, наявні у матеріалах даної адміністративної справи, судом встановлено наступне.
Для примусового виконання виконавчого напису №4873 від 14.06.2019, виданого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гуревічовим О.М., товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія управління активами" обрано Замостянський ВДВС м. Вінниця ГТУЮ у Вінницькій області.
Представником товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія управління активами" подано заяву про відкриття виконавчого провадження (а.с. 11).
Підставою для відкриття виконавчого провадження Замостянським відділом ДВС м. Вінниця ГТУЮ у Вінницькій області, слугувала заява товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія управління активами", в якій зазначено, що боржник фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ВП №59479431 від 08.07.2019. Також на виконання виконавчого напису №4873 від 14.06.2019 відповідачем винесено постанову про стягнення виконавчого збору та постанову про арешт майна боржника.
Вказані постанови про відкриття виконавчого провадження, про стягнення виконавчого збору та про арешт майна боржника, у зв'язку з його заявою направлено позивачу поштовим зв'язком та у грудні 2019 отримані позивачем.
Не погоджуючись із винесеними постановами про відкриття виконавчого провадження, про стягнення виконавчого збору та про арешт майна боржника від 08.07.2019 за ВП №59479431, з метою захисту свого порушеного права, позивач звернувся із позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України та застосовує положення законів та підзаконних нормативно-правових актів у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин, а саме: Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (надалі, також - Закон №1404-VIII), Закону України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів” від 02.06.2016 № 1403-VIII (надалі, також - Закон №1403-VIII), Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 р., за № 489/20802 (надалі, також - Інструкція).
Стосовно правомірності винесення оскаржуваних постанов державним виконавцем, суд зазначає таке.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказав, що державним виконавцем Замостянського ВДВС м. Вінниця ГТУЮ у Вінницькій області Федорченко Анастасією Володимирівною в порушення частини 1 статті 24 Закон №1404-VIII прийнято до виконання виконавчий документ не за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.
Поняття та особливості здійснення виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) визначено Законом №1404-VIII.
Пунктом 3 частини 1 статті 3 Закону №1404-VIII, виконавчі написи нотаріусів віднесено до виконавчих документів, які підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 26 Закон №1404-VIII, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до частини 3 статті 26 Закону №1404-VIII, у заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.
Частиною 1 статті 5 Закону №1404-VIIІ передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ Інструкції, місце виконання рішення визначається відповідно до вимог, встановлених статтею 24 Закону.
Частиною 1 статті 24 Закону №1404-VIIІ передбачено, що виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
Відповідно до Закону №1403-VIII зазначено, що виконавче провадження здійснюють органи державної виконавчої служби (державні виконавці) та у передбачених Законом випадках приватні виконавці. Державний виконавець приймає до виконання виконавчі документи виключно у двох випадках: або за місцем проживання, перебування боржника-фізичної особи, за місцезнаходженням боржника-юридичної особи, або за місцезнаходженням майна боржника. Однією з підстав для відкриття виконавчого провадження є заява стягувача про примусове виконання рішення. У такій заяві стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника.
Таким чином, відповідач має право здійснювати дії, пов'язані з відкриттям виконавчого провадження, в територіальних межах Замостянського відділу державної виконавчої служби міста Вінниця. Це можливо у випадку, якщо місце проживання або місцезнаходження боржника зареєстроване у місті Вінниця або ж майно боржника знаходиться в місті Вінниця.
Як вбачається з постанов відповідача про відкриття виконавчого провадження, про стягнення виконавчого збору та про арешт майна боржника ВП №59479431 від 08.07.2019 адреса боржника (позивача) ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .
Однак згідно копії паспорта серії НОМЕР_1 виданого 07.05.1999 Богородчанським РВ УМВС України в Івано-Франківській області місце реєстрації позивача (боржника) Івано-Франківська область, Богородчанський район, с. Жураки, вул. Польова (Гагаріна), 3.
Зазначена адреса реєстрації та місце фактичного проживання позивача міститься також у заяві-анкеті від 22.08.2012, договорі карткового рахунку та встановлення кредитного ліміту від 22.08.2012 та у виконавчому написі №4873 від 14.06.2019, які разом з заявою про відкриття виконавчого провадження подані представником товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія управління активами" до відповідача.
Також в судовому засіданні з матеріалів справи встановлено, що місце роботи позивача Богородчанська РДА смт. Богородчани, Богородчанського району, Івано-Франківської області, де здійснюються стягнення з заробітної плати, а отже майно яке б належало позивачу (боржнику) та грошові кошти на карткових рахунках у місті Вінниця відсутні.
Згідно п. 10 ч.4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
А тому відповідач повинен був згідно вимог п.10 ч.4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" повернути виконавчий документ стягувачу без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення.
Враховуючи встановлені обставини, суд зазначає, що відповідачем протиправно, всупереч вимог чинного законодавства України прийнято до виконання виконавчий документ з порушенням правил територіальної діяльності державної виконавчої служби за наявності в неї достовірної інформації про місце проживання, перебування, роботи боржника (позивача) або за місцезнаходженням його майна в іншому виконавчому окрузі.
Згідно з вимогами статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час розгляду справи відповідач доводи позивача не спростував.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У матеріалах даної справи міститься доказ понесення позивачем судових витрат в розмірі 2305,20 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1555457522.1 від 17.12.2019 про сплату судового збору у розмірі 768,40 грн. та квитанцією №0.0.1578686392.1 від 13.01.2020 про сплату судового збору у розмірі 1536,80 грн. (а.с.1).
Таким чином, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 2305,20 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 271, 272, 287, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження, постанову про стягнення виконавчого збору та постанову про арешт майна боржника державного виконавця Замостянського відділу державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Федорченко Анастасії Володимирівни від 08.07.2019 у виконавчому провадженні ВП №59479431.
Стягнути з Замостянського відділу державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 34983238, вул. Соборна, 15а, м. Вінниця, 21050) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) судові витрати щодо сплати судового збору в розмірі 2305 (дві тисячі триста п'ять) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Строк подання апеляційної скарги не може бути поновлено.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .
відповідач -Замостянський відділ державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області - адреса: вул. Соборна, 15а, м. Вінниця, Вінницька область, 21050, info_zm@vnm.vn.dvs.gov.ua, код ЄДРПОУ 34983238.
Суддя Микитюк Р.В.