Ухвала від 24.01.2020 по справі 808/244/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

ПРО ПОНОВЛЕННЯ ПРОПУЩЕНОГО СТРОКУ ПРЕД'ЯВЛЕННЯ ВИКОНАВЧОГО ЛИСТА ДО ВИКОНАННЯ ТА ЗАМІНУ СТОРОНИ

24 січня 2020 рокуСправа № 808/244/17 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області про заміну сторони та поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання у адміністративній справі

за позовною заявою Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про стягнення податкового боргу у розмірі 2379,17 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 21.03.2017 адміністративний позов Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 задоволено.

Стягнуто з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 кошти у розмірі податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 2379 (дві тисячі триста сімдесят дев'ять) грн. 17 коп. з рахунків платника податків у банках обслуговуючих такого платника податків на користь Місцевого бюджету, р/р 31415699700011, код платежу 18050400, код ЄДРПОУ 38042560, банк одержувача - Бердянський УДКСУ ГУДКСУ, МФО 813015).

15.01.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту - заявник) надійшла заява про заміну сторони та поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання у адміністративній справі №808/244/17.

Судове засідання для розгляду питання щодо заміни сторони та поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання призначено на 23.01.2020 о 09 год. 50 хв., про що повідомлено учасників справи.

Представники сторін у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Від заявника 23.01.2020 до суду надійшло клопотання про розгляд заяви без його участі.

Відповідно до положень частини третьої статті 376 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин, суд вважає за можливе провести судове засідання без участі учасників справи, за наявними у справі матеріалами.

У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

Стаття 129-1 Конституції України та стаття 14 КАС України встановлюють, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

При цьому, відповідно до визначення судового процесу, наведеного у статті 4 КАС України, це правовідносини, що складаються під час здійснення адміністративного судочинства.

Таким чином, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби. Так, відповідно Додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України №296 від 28.03.2018 Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Вільнянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Енергодарську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Запорізьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Мелітопольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Пологівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС та Токмацьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС приєднано до Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Наказом Державної фіскальної служби від 10.05.2018 № 284 "Про реорганізацію територіальних органів ДФС у Запорізькій області", виданим на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" та на підставі Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (зі змінами), реорганізовано Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Вільнянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Енергодарську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Запорізьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Мелітопольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС, Пологівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС та Токмацьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" постановлено реорганізувати територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби згідно відповідного переліку. Також установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р "Питання Державної податкової служби" погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 227 від 06.03.2019 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України", а також Постанови Кабінету міністрів України № 537 від 19.062019 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" 31.07.2019 Головне управління ДПС у Запорізькій області зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій.

Також відповідно до Постанови КМУ від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», Головне управління ДПС у Запорізькій області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

При цьому, за правилами частини п'ятої вказаної статті юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

У відповідності до інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДФС у Запорізькій області (ЄДРПОУ 39396146) перебуває в стані припинення, про що свідчить запис «Дані про перебування юридичної особи в процесі припинення», в стані припинення - 05.08.2019.

Таким чином, правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Запорізькій області є Головне управління ДПС у Запорізькій області.

Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

При цьому, згідно із ч.4 ст.379 КАС України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява Головного управління ДПС у Запорізькій області про заміну сторони є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Разом з цим, згідно положень частини першої статті 12 Закону № 1404-VIII, виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Частиною шостою цієї статті визначено, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.

Відповідно до частини першої статті 376 КАС України, стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Розглядаючи питання про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, суд повинен перевірити, чи справді пропущено строк пред'явлення виконавчого листа до виконання, а якщо є підстави так вважати, то чи були поважні причини для цього.

На думку суду, поважними можна вважати причини, які не залежали від волі стягувача.

Розглянувши обставини, викладені у заяві заявника та з'ясовані під час розгляду заяви, суд вважає їх поважними та такими, що об'єктивно перешкоджали своєчасному пред'явленню виконавчого листа до виконання.

Крім того, судом враховано, що оскільки з моменту набрання законної сили постановою суду від 21.03.2017 відповідачем не було вчинено визначених законом дій щодо виконання судового рішення, а саме сплати заборгованості з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 2379,17 грн., а стягувачем наведено поважні причини пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, суд дійшов висновку про обґрунтованість його заяви.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання є такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.52, 241, 248, 376,379 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області про заміну сторони та поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання - задовольнити.

Замінити позивача (стягувача) у справі №808/244/17 з Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області.

Поновити Головному управлінню ДПС у Запорізькій області пропущений з поважних причин строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого Запорізьким окружним адміністративним судом у справі №808/244/17 з моменту набрання ухвалою законною сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її підписання.

Суддя О.В.Конишева