Рішення від 29.01.2020 по справі 240/1853/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/1853/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині позовних вимог про визнання неправомірними дій щодо проведення перерахунку пенсії у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання провести перерахунок пенсії у розмірі 71% від відповідних сум грошового забезпечення,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення перерахунку та виплати йому пенсії у розмірі всього 70% від відповідних сум грошового забезпечення для обрахунку пенсії та її виплати в неповному обсязі з 01 січня 2018 року, без урахування суми додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплачувати призначену йому пенсію у розмірі 71% від відповідних сум грошового забезпечення для обрахунку пенсії та з урахуванням у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 1140 грн. 75 коп. (надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 864,50 грн., надбавка за роботу з таємними документами 15 % - 165,75 грн., премія 10% - 110,50 грн.), які були йому встановлені та виплачувались до 31 грудня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що до 14.10.1998 він проходив військову служби в Збройних Силах України, а з 15.10.1998 він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З урахуванням вислуги, розмір його пенсії з моменту призначення до 01.01.2018 складав 71% грошового забезпечення. Однак, позивач вказує, що в квітня 2018 року на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" йому з 01.01.2018 було здійснено перерахунок пенсії, в результаті якого, розмір його пенсії було зменшено до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, замість встановлених йому раніше при призначенні пенсії 71 % сум грошового забезпечення. Крім того, в при здійсненні вказаного перерахунку до складу його грошового забезпечення, з якого нараховується основний розмір пенсії, не було включено суму додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 1140,75 гривень (з них: надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 864,50 грн., надбавка за роботу з таємними документами 15 % - 165,75 грн., премія 10% - 110,50 грн.), що були встановлені йому станом на 31.12.2017.

Позивач наголошує, що протиправні дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру його пенсії з 71 % до 70 % грошового забезпечення та щодо не включення до складу грошового забезпечення, з якого нараховується основний розмір пенсії, суми додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 1140,75 гривень, що були встановлені йому станом на 31.12.2017, суперечить нормам чинного законодавства та порушують його конституційні права, а тому він звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 березня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Крім того, 01 березня 2019 року судом було винесено ухвалу, якою провадження в адміністративній справі № 240/1853/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18 (провадження №Пз/9901/1/19).

18 березня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначав, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не визнає позовних вимог та вважає їх необґрунтованими та безпідставними. Така позиція відповідача аргументована тим, що відповідно до пункту 3 Порядку №45 проведення перерахунку пенсій, здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення, які формуються та подаються до органів Пенсійного фонду уповноваженими структурними підрозділами силових структур. Більш того, в органів Пенсійного фонду України відсутня компетенція щодо самостійного формування складових частин довідки про грошове забезпечення та щодо здійснення перерахунку пенсії із врахуванням інших видів грошового забезпечення ніж зазначені у відповідній довідці. При цьому, відповідач наголосив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 був здійснений на підставі виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом довідки про грошове забезпечення від 27.03.2018 №хз57026, в якій такі складові грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу з таємними документами та премія передбачені не були. Вказана довідка є законною, та не відкликаною у визначений законом спосіб, органом що її видав, а тому її показники підлягали обов'язковому використанню відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача. З огляду на що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі (а.с.35-43).

Відповідно до норм ст.ст. 257, 263 КАС України дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що предметом спірних правовідносин є зменшення при перерахунку з 01.01.2018 відсоткового значення основного розміру призначеної позивачу пенсії з 71% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також неврахування у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії таких додаткових видів грошового забезпечення як надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу з таємними документами та премії, які були встановлені та виплачувались до 31 грудня 2017 року.

Водночас, судом встановлено, що на розгляді у Великій Палаті Верховного Суду перебувала зразкова адміністративна справа №240/5401/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

За наслідками розгляду вказаної справи Великою Палатою Верховного Суду було прийнято постанову від 16.10.2019, відповідно до якої це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Обставинами вказаної зразкової справи №240/5401/18, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права є: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

Розглянувши матеріали адміністративної справи №240/1853/19, суд дійшов висновку, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати йому пенсії у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання відповідача провести з 01 січня 2018 року перерахунок та виплачувати призначеної позивачу пенсії у розмірі 71% від відповідних сум грошового забезпечення, відповідають ознакам типової справи, щодо справи №240/5401/18, яка розглядалась Верховним Судом як зразкова.

Натомість, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення з 01.01.2018 перерахунку пенсії без урахування суми додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язання відповідача провести з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 1140 грн. 75 коп. (надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 864,50 грн., надбавка за роботу з таємними документами 15 % - 165,75 грн., премія 10% - 110,50 грн.), які були встановлені та виплачувались до 31 грудня 2017 року, відповідають ознакам типової справи, щодо зразкової справи № 240/6263/18, рішення по якій ще не набрало законної сили.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

У зв'язку з цим та враховуючи наявність передбаченої статтею 247 КАС України можливості винесення рішення щодо частини позовних вимог, суд було винесено ухвалу від 16 січня 2020 року, якою поновив провадження в адміністративній справі №240/1853/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії в частині позовних вимог щодо:

- визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській провести з 01 січня 2018 року перерахунок та виплачувати призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 71% від відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 247 КАС України якщо в одному провадженні об'єднані кілька взаємопов'язаних самостійних вимог, суд може ухвалити щодо будь-якої вимоги часткове рішення та продовжити провадження в частині невирішених вимог.

З огляду на те, що в адміністративній справі №240/1853/19 об'єднано дві позовні вимоги і одна із них відповідає ознакам типової справи, щодо зразкової справи №240/5401/18, в якій Великою Палатою Верховного Суду було прийнято постанову від 16.10.2019, яка на даний час набрала законної сили, суд на підставі ч. 1 ст. ст. 247 КАС України приходить до висновку про можливість прийняття рішення у справі №240/1853/19 щодо частини позовних вимог про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати йому пенсії у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання відповідача провести з 01 січня 2018 року перерахунок та виплачувати призначеної позивачу пенсії у розмірі 71% від відповідних сум грошового забезпечення.

У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що з 15.10.1998 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На даний час він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області (пенсійне посвідчення №1981114011 серії ААЇ №619297) (а.с.15).

Згідно з витягом із наказу заступника Міністра оборони України - Командувача Сухопутними військами (по особовому складу) від 26.08.1998 №0109 вислуга років позивача на день звільнення з військової служби в Збройних Силах України складала 27 календарних років (а.с.16)

У зв'язку з цим основний розмір пенсії ОСОБА_1 був обчислений з розрахунку 71% від відповідних сум грошового забезпечення. Дані обставини підтверджується наявною у матеріалах справи копією протоколу про перерахунок пенсії з пенсійної справи позивача (а.с.19).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) з 01.03.2018 було збільшено розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Матеріалами справи підтверджується та не заперечувалось сторонами, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирської області відповідно до норм Постанови № 704, та керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) здійснило перерахунок пенсії позивача. При цьому, основний розмір пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018, було обчислено в розмірі 70 % від відповідних сум грошового забезпечення (а.с.18).

Не погоджуючись зі зменшенням основного розміру пенсії з 71% на 70% грошового забезпечення при перерахунку та вважаючи, що встановлений розмір пенсії на момент призначення не може бути в подальшому змінений, позивач 10.01.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із відповідною заявою, в якій просив здійснити з 01.01.2018 перерахунок його пенсії, виходячи з розрахунку 71 % від суми грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія (а.с.20).

Розглянувши заяву позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 24.01.2019 №Г-99 відмовило позивачу в перерахунку його пенсії у розмірі 71 % від суми грошового забезпечення та повідомило останнього, що перерахунок його пенсії було здійснено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с.21).

Не погоджуючись із діями відповідача, вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при перерахунку пенсії протиправно зменшило основний розмір призначеної йому пенсії, чим порушило його права та охоронювані законом інтереси, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на відповідність ч. 2 ст. 2 КАС України, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на розгляді у Верховному Суді перебувала зразкова адміністративна справа №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в даній справі, суд враховує висновки Верховного Суду, які зроблені під час розгляду зразкової справи №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18) та зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Згідно вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд відмічає, що постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Приписами п.5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Пунктом 1 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (в редакції, чинній на момент здійснення позивачу перерахунку пенсії), постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 зазначила, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу пенсія була призначена у розмірі 71 % від грошового забезпечення.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, загальний розмір пенсії був обмежений 85 % відповідних сум грошового забезпечення.

Суд відмічає, що у подальшому стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення, а на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 висловила позицію, що застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Окремо суд акцентує увагу відповідача на тому, що положення статті 13 Закону України №2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70% від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, які виникли після набрання ними чинності та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку його пенсії у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання провести перерахунок пенсії у розмірі 71% від відповідних сум грошового забезпечення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією від 25.02.2019 (а.с.4).

Враховуючи, що судом прийнято рішення в частині позовних вимог про їх задоволення, суд дійшов висновку, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384,20 грн., належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 247, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341), третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо частини позовних вимог про визнання неправомірними дій щодо проведення перерахунку пенсії у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання провести перерахунок пенсії у розмірі 71% від відповідних сум грошового забезпечення - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення, починаючи з 01.01.2018, відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 71 відсотків до 70 відсотків сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 відсоток суми грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович