Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 січня 2020 р. Справа№200/12950/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Арестова Л.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України (юридична адреса: вул. Антона Цедіка, буд. 16, м. Київ, ЄДРПОУ: 37536031) до Державного підприємства «Артемвугілля» (юридична адреса: вул. Куйбишева, буд. 66, м. Святогірськ, м. Слов'янськ, Донецька область; код ЄДРПОУ: 32270533) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №1831 від 08.04.1999 р.,
05 листопада 2019 року Державна служба геології та надр України (юридична адреса: вул. Антона Цедіка, буд. 16, м. Київ, ЄДРПОУ: 37536031) звернулась до Державного підприємства «Артемвугілля» (юридична адреса: вул. Куйбишева, буд. 66, м. Святогірськ, м. Слов'янськ, Донецька область; код ЄДРПОУ: 32270533) з позивними вимогами про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №1831 від 08.04.1999 р., наданого Державному підприємству «АРТЕМВУГІЛЛЯ».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ДП «Артемвугілля» надано 08 квітня 1999 року спеціальний дозвіл на користування надрами № 1831. З моменту отримання спеціального дозволу у Відповідача як у надрокористувача виникли права та обов'язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615. Відповідач своїх обов'язків не виконав, що, враховуючи п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, є підставою для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на їх користування. Згідно з ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. З огляду на те, що Відповідачем не надано згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
У зв'язку з чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач правом надати відзив на позовну заяву не скористався, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2019 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 28 листопада 2019 року.
28 листопада 2019 року відкладено засідання на 11 грудня 2019 року.
Ухвалою суду від 11 грудня 2019 року продовжено строк проведення підготовчого засідання на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 15 січня 2020 року.
15 січня 2020 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 29 січня 2020 року.
02 січня 2020 року представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час, місце та день проведення повідомлений належним чином. З заявами та клопотаннями протягом розгляду справи до суду не звертався.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вказаних приписів процесуального законодавства, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження 29 січня 2020 року.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Державна служба геології та надр України, є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Відповідач - Державне підприємство «Артемвугілля», зареєстроване в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 32270533 за адресою: 84130, Донецька обл., місто Слов'янськ, місто Святогірськ, вул. Куйбишева, будинок 66, що вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).
08 квітня 1999 року Державною службою геології та надр України видано відповідачу спеціальний дозвіл на користування надрами № 1831, для видобування вугілля кам'яного та супутніх корисних копалин. Місцезнаходження - Донецька область, м. Макіївка. Термін дії дозволу на користування надрами до 01 квітня 2019 року.
В матеріалах справи наявна Угода № 1831 від 08 грудня 2010 року про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є додатком до спеціального дозволу на користування надрами, наданого з метою видобування кам'яного вугілля на полі шахти «Шахти імені А.І. Гайового».
Особливі умови спеціального користування надрами, відповідно до положень угоди, полягали в покладанні на надрокористувача низки обов'язків, зокрема дотримування вимог законодавства України, чинних стандартів, норм і виконання робіт, пов'язаних з надрами, своєчасної і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету України, передбачених чинних законодавством.
Відповідно до ч. 5 розділу 8 Угоди у випадку виникнення форс-мажорних обставин строк дії цієї Угоди продовжується на період, протягом якого діяли умови форс-мажору. Обставини нездоланної сили вважаються такі події: війна, воєнні дії, повстання, мобілізація, страйк, епідемія, пожежа, вибухи, природні катастрофи та інші події, що не залежать від волі Сторін.
Листами ДФС України № 12166/5/99-99-12-03-04-16 від 15.07.2016 року та № 24458/5/99-99-12-03-04-16 від 27 грудня 2018 року позовачу надано перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов'язань з цієї плати (протягом шести місяців), серед яких зазначено відповідача.
Наказом Державної служби Геології та надр України від 25 жовтня 2016 року № 379 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами з 01 грудня 2016 року згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу. Додатком 1 до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року зупинено дію дозволу № 1831 від 08.04.1999 року ДП «Артемвугілля».
Міністерство енергетики та вугільної промисловості України листом до т.в.о. Голови Державної служби геології та надр України від 21.11.2016 року № 04/34-12134 вказав, що з метою недопущення припинення видобування вугілля, безперешкодного проходження осінньо-зимового опалюваного сезону 2016-2017 року і забезпечення споживачів теплом та електроенергією, просив не зупиняти дію спеціальних дозволів на користування надрами державних підприємств, тв. Сприяти в межах компетенції внесенню відповідних змін до податкового законодавства стосовно користування надрами для підприємств вугільно-промислового комплексу.
Надалі, наказом Державної служби Геології та надр України від 29 листопада 2016 року № 445 вказано, що на часткову зміну наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 379 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» встановити, що зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зазначених у додатку до цього наказу набирає чинності з 15 грудня 2016 року.
15 листопада 2016 року до Державної служби геології та надр України надійшов лист Донецької обласної військово-цивільнї адміністрації Донецької обласної державної адміністрації № 1 вх.01-07829-08/02 яким з метою недопущення зростання соціальної напруги у шахтарських колективах, наполягали на вирішенні питання застосування режиму розстрочення або відстрочення погашення податкового боргу зі сплати податку за користування надрами для державних вуглевидобувних підприємств.
Державна служба Геології та надр України наказом від 12 грудня 2016 року № 467 внесло зміни до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 379, частково змінено наказ від 25.10.2016 року № 379 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» встановити, що зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зазначених у додатку 1 до цього наказу набирає чинності з 01 травня 2017 року.
Наказ Держгеонадр від 29.11.2016 року № 445 «Щодо внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 379» визнано таким, що втратив чинність.
Надалі, Донецька обласна війсково-цивільна адміністрація Донецької обласної державної адміністрації звернулась до прем'єр міністра України Гройсмана листом від 15.03.2017 року № 01/13-0437, яким для виправлення поточної ситуації та запобігання припиненню дії спецдозволів державних вугледобувних підприємств, пропонували розстрочити існуючи борги з рентної плати за користування надрами окремим законодавчим актом.
Державна служба Геології та надр України наказом від 17 травня 2017 року № 232 внесло зміни до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 379, яким частково змінено наказ від 25.10.2016 року № 379 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» встановити, що зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зазначених у додатку 1 до цього наказу набирає чинності з 01 вересня 2017 року.
Наказ Держгеонадр від 12.12.2016 року № 467 «Щодо внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 року № 379» визнано таким, що втратив чинність.
Також, в матеріалах справи наявний лист Держгеонедр від 19.08.2019 року № 17086/01/14-19 до Державного підприємства «Артемвугілля» щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами, яким запропоновано відповідачу надати у 10-денний строк власну позицію на припинення права користування надрами, згідно з спеціальними дозволами на користування надрами № 1831 від 08.04.1999 року № 3184,3188 від 02.10.2003 року.
У відповідь на вказаний лист Державне підприємство «Артемвугілля» надало відповідь від 01 жовтня 2019 року № 01.10/2, відповідно до якого вказано, що починаючи з 03 травня 2014 року всі виробничі та адміністративно-господарські об'єкти підприємства були захоплені незаконними озброєними формуваннями терористичної організації «ДНР», таким чином, будь-яка діяльність підприємства припинена з листопада 2014 року. Разом з тим повідомлено, що Державне підприємство «Артемвугілля» не надає своєї згоди на припинення право користування надрами згідно з спеціальними дозволами на користування надрами № 1831 від 08.04.1999 року №№ 3184,3188 від 02.10.2013 року в зв'язку з протиправним захопленням незаконними озброєними формуваннями терористичної організації «ДНР» всіх виробничих та адміністративно-господарських об'єктів підприємства.
При прийнятті рішення у справі суд виходить з наступного.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра.
Відповідно до ст. 13 цього Кодексу, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Згідно зі ст. 16 Кодексу України про надра, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані виконувати вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.
Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 27 грудня 2011 року № 5438, є своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів (в тому числі відрахувань за геологорозвідувальні роботи) до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.
Відповідач цього обов'язку не виконав.
Відповідачем не надано ані позивачу, ані суду Сертифікату (висновку) Торгово -промислової палати, яким засвідчено форс-мажорні обставини стосовно зобов'язань підприємства.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції.
Так як відповідач здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії спеціального дозволу на користування надрами № 1831 від 08 квітня 1999 року закінчився у період проведення антитерористичної операції, то такий строк вважається продовженим.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що Відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
В свою чергу Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення Відповідачем порушень вимог користування надрами, а також у зв'язку із відсутністю будь-яких відомостей від нього, в офіційному виданні «Урядовий кур'єр» оприлюднене відповідне оголошення.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 03 травня 2018 року у справі №812/1074/17.
За загальним правилом, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, визначені у ч. 1 ст. 19 КАС України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 цієї статті КАС України, адміністративним судам підсудні справи у публічно правових спорах за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно правового спору надано такому суб'єкту законом.
На підставі наведеного вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (юридична адреса: вул. Антона Цедіка, буд. 16, м. Київ, ЄДРПОУ: 37536031) до Державного підприємства «АРТЕМВУГІЛЛЯ» (юридична адреса: вул. Куйбишева, буд. 66, м. Святогірськ, м. Слов'янськ, Донецька область; код ЄДРПОУ: 32270533) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №1831 від 08.04.1999 року - задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №1831 від 08 квітня 1999 року наданого Державного підприємства «Артемвугілля».
Повний текст рішення складено 29 січня 2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасниками справи, які не були присутні в судовому засіданні, рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Л.В. Арестова