вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
про закриття провадження у справі
"28" січня 2020 р. Справа№ 910/11826/19
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Верховця А.А.
суддів: Доманської М.Л.
Полякова Б.М.
За участю секретаря судового засідання Берегової Н.М.
та представників сторін:
не з'явились.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019
у справі №910/11826/19 (Яковенко А.В.)
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД"
про банкрутство
Постановою Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 (повний текст складено 23.09.2019) у справі №910/11826/19 визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД"; відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії Сугак Юрія Вікторовича; вирішено інші процедурні питання.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 та закрити провадження по справі.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.11.2019 апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя - Верховець А.А., судді: Доманська М.Л., Пантелієнко В.О.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.11.2019 апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 у справі №910/11826/19 залишено без руху на підставі ч. 3 ст. 260 ГПК України, надано заявнику строк на усунення недоліків скарги не більше десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, а також вказано спосіб усунення таких недоліків.
04.12.2019 до Північного апеляційного господарського суду скаржником, на виконання ухвали суду від 18.11.2019, надано клопотання про поновлення строків на апеляційне оскарження.
У зв'язку із перебуванням з 03.12.2019 по 15.12.2019 судді Пантелієнка В.О., який не є головуючим суддею (суддею-доповідачем), у відпустці, автоматизованою системою було здійснено заміну судді Пантелієнка В.О.
Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.12.2019 апеляційна Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві у справі №910/11826/19 передана на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді Верховця А.А., суддів Доманської М.Л., Полякова Б.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2019 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 у справі №910/11826/19; апеляційну скаргу призначено до розгляду на 24.12.2019.
В судовому засіданні 24.12.2019 головуючий суддя повідомив, що під час підготовки справи до розгляду колегією суддів встановлено, що ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.10.2019 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД"; ліквідовано банкрута - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 82; ідентифікаційний код 41678053) як юридичну особу у зв'язку з банкрутством.
25.10.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державним реєстратором було внесено запис про припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" у зв'язку із визнанням його банкрутом. Зазначені обставини підтверджуються відомостями, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch.
Зважаючи на зазначене суд апеляційної інстанції вирішив, що апеляційна скарга Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 не може бути розглянута 24.12.2019, оскільки з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження фактичних обставин справи скаржник має надати письмові пояснення з приводу припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" у зв'язку із визнанням його банкрутом.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 24.12.2019 відкладено розгляд справи №910/11826/19 за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 на 28.01.2020.
23.01.2019 до суду апеляційної інстанції від ДФС України у м. Києві надійшли додаткові пояснення, згідно яких скаржник повідомляє, що звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на ухвалу Господарського суду міста Києва від 16.10.2019 у даній справі.
Суд апеляційної інстанції відмічає, що 27.12.2019 Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на ухвалу Господарського суду міста Києва від 16.10.2019 у справі №910/11826/19. Однак до апеляційної скарги скаржником не було додано доказів, що підтверджують сплату судового збору за подання апеляційної скарги у встановленому розмірі, у зв'язку з чим, ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 14.01.2020 апеляційну скаргу Головного управління ДФС у м. Києві на ухвалу Господарського суду міста Києва від 16.10.2019 у справі №910/11826/19 залишено без руху, надано заявнику строк на усунення вказаних недоліків.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення №09.2-04.1/7402/20 від 22.01.2020, копію ухвали Північного апеляційного господарського суду від 14.01.2020 про залишення апеляційної скарги без руху отримано скаржником 16.01.2020. Таким чином перебіг строку, встановленого судом для усунення недоліків апеляційної скарги, розпочався з наступного дня - 17.01.2020 та закінчився 27.01.2020 (з урахуванням того, що останній день строку припав на неробочий день). Разом з тим, станом на 28.01.2020 Головне управління ДФС у м. Києві не усунуло недоліки апеляційної скарги та не надало суду докази сплати судового збору у відповідному розмірі.
В судове засідання 28.01.2020 представники скаржника не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення №09.2-04.1/3795/20 від 09.01.2020.
Застосовуючи, згідно з частиною 1 статті 3 ГПК України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", при розгляді справи частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що праву особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії"(Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи, що явка сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась, участь в судовому засіданні є правом, а не обов'язком сторін, беручи до уваги строк розгляду апеляційної скарги, суд вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу Головного управління ДФС у м. Києві за відсутності представників скаржника, за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку про необхідність закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 у справі №910/11826/19, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, у серпні 2019 року ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" звернувся до Господарського суду міста Києва з заявою про порушення справи про банкрутство, відповідно до ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у зв'язку з виявленням в ході ліквідаційної процедури кредиторської заборгованості, активи для погашення якої відсутні.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2019 відкрито провадження у справі №910/11826/19 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД".
Постановою Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 у справі №910/11826/19 визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД"; відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії Сугак Ю.В.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.10.2019 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД"; ліквідовано банкрута - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 82; ідентифікаційний код 41678053) як юридичну особу у зв'язку з банкрутством; зобов'язано Головне управління ДФС у м. Києві зняти Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" з податкового обліку; зобов'язано Головне регіональне управління статистики у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; зобов'язано державного реєстратора за місцем знаходження боржника провести державну реєстрацію припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД"; провадження у справі №910/11826/19 закрито.
Північний апеляційний господарський суд відмічає, що ухвала Господарського суду міста Києва від 16.10.2019 на момент подачі апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (12.11.2019) набрала законної сили.
25.10.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державним реєстратором було внесено запис про припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" у зв'язку із визнанням його банкрутом. Зазначені обставини підтверджуються відомостями, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що є в загальному доступі (за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch; витяг наявний в матеріалах справи).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та державних формувань" державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом;
Згідно з ч. 1 ст. 7 названого Закону, Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 Закону відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:
1) відповідних заяв про державну реєстрацію;
2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;
3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Відповідно до положень п. 26 ч. 2 вказаної статті, в Єдиному державному реєстрі містяться, серед іншого, відомості про припинення юридичної особи.
За приписами ст. 10 цього Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо, зокрема, провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч. 5. ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 175 ГПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено діяльність суб'єкта господарювання, які звернулися із позовною заявою або до яких пред'явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо настала смерть юридичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
За таких обставин, оскільки юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 82; ідентифікаційний код 41678053) є припиненою з 25.10.2019 (згідно запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи), то здійснення апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 є неможливим у зв'язку з припиненням боржника у даній справі - Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД" та внесення про це запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за наявності чинної ухвали Господарського суду міста Києва від 16.10.2019.
До того ж, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає дотримання принципу res judicata (вирішена справа (res judicata pro veritate habetur! - судове рішення слід визначати за істину), тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відступ від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (див. п.46 рішення у справі «Устименко проти України», п.п.51,52 рішення у справі «Рябих проти Росії», п.31 рішення у справі «Марушин проти Росії», п.61 рішення у справі «Брумареску проти Румунії»).
У справах щодо України Європейський Суд неодноразово відзначав, що відступи від принципу правової визначеності виправдані лише у випадках необхідності при обставинах істотного і непереборного характеру (справи: "Салов проти України", п.93, "Проценко проти України", п.26, "Кравченко проти Росії", п.45). Зокрема, відступ від принципу правової визначеності допустимий не в інтересах правового пуризму, а з метою виправлення "помилки, що має фундаментальне значення для судової системи" (рішення у справі "Сутяжник" проти Росії", п.38).
Отже, перегляд в апеляційному порядку постанови Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 при наявності чинної ухвали Господарського суду міста Києва від 16.10.2019, якою ліквідовано банкрута - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНТ БУД ЛТД", буде порушенням принципу правової визначеності, що передбачає дотримання принципу res judicata - принципу остаточності рішення. При цьому слід відмітити, що результати розгляду апеляційної скарги ГУ ДФС у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 будуть мати відповідні правові наслідки лише щодо судових актів прийнятих до дати винесення оскаржуваної постанови і не можуть мати юридичних наслідків по відношенню до судових рішень прийнятих після винесення постанови від 16.09.2019 у даній справі.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві прийнята до провадження Північним апеляційним господарським судом помилково, оскільки були наявні підстави для відмови у прийнятті цієї апеляційної скарги.
За таких обставин, судова колегія враховуючи помилковість прийняття апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві до провадження, закриває апеляційне провадження з розгляду даної апеляційної скарги на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 у справі №910/11826/19 на підставі п. 6 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Керуючись п. 6 ч. 1 ст. 231, ст.ст. 234, 264 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Закрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 16.09.2019 у справі №910/11826/19.
2. Матеріали справи №910/11826/19 повернути до Господарського суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України, оскаржується в порядку ст. 287 ГПК України.
Головуючий суддя А.А. Верховець
Судді М.Л. Доманська
Б.М. Поляков