Справа № 128/620/19
Іменем України
29 січня 2020 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області
в складі:
головуючого судді Бондаренко О.І.
при секретарі Нагірняк Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Стрижавської селищної ради в особі виконкому територіальної громади Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Стрижавської селищної ради в особі виконкому територіальної громади Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинення дій, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області №21 від 22.02.2018 року; зобов'язати Стрижавську селищну раду Вінницького району Вінницької області поновити її на квартирному обліку при Стрижавській селищній раді Вінницького району Вінницької області у пільговому списку на позачергове отримання житлової площі за категорією обліку «постраждалі в зв'язку з аварією на ЧАЕС 1-ї категорії» з 22.02.2018 року, врахувавши попередній час перебування на квартирному обліку.
Позовна заява мотивована тим, що позивач є пенсіонером за віком, має статус потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та проживає по АДРЕСА_1 , тобто, проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки відповідно до Переліку населених пунктів, Житомирської і Київської областей, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою KM України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням KM України № 17 від 12.01.1993 року, с. Великий Дивлин Лугинського району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
22.02.2018 року Стрижавська селищна рада Вінницького району Вінницької області прийняла рішення № 21, яким вирішила зняти ОСОБА_1 з квартирного обліку в зв'язку з поліпшенням житлових умов, повідомити ОСОБА_1 про зняття з квартирного обліку.
Вказане рішення виконкому Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області є протиправним та підлягає скасуванню з огляду на наступне.
Приймаючи рішення про зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку відповідач діяв поза межами своїх повноважень та у спосіб, що не передбачений Конституцією та законами України.
Зазначене рішення позивачем оскаржувалося в порядку адміністративного судочинства.
Згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2019 року, враховуючи те, що спірні правовідносини пов'язані із захистом порушених житлових прав, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що цей спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судами за правилами ЦПК України.
Так, позивач є інвалідом 2 групи, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, а тому має право на пільги, встановлені пунктом 10 частини 1 статті 20 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За змістом вказаної правової норми особам, віднесеним до категорії 1, надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві Ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Позивач ОСОБА_1 перебуває в Стрижавській селищній раді Вінницького району Вінницької області на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у пільговому списку на позачергове отримання житлової площі за категорією обліку «постраждалі у зв'язку з аварією на ЧАЕС 1 категорії», проживає і зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 в зоні гарантованого добровільного відселення.
Стаття 47 Конституції України встановлює, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Право позивача на позачергове забезпечення жилою площею також передбачене пунктом 10 частини 1 статті 20 Закону № 796-ХІІ.
За статтею 36 Житлового кодексу Української PCP облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу PCP і союзних республік у випадках і в порядку, встановлюваних Радою Міністрів СРСР і Радою Міністрів Української PCP, громадян може бути взято на облік і не за місцем їх проживання.
Абзацом 1 частини 1 статті 39 Житлового кодексу Української PCP встановлено, що громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.
В свою чергу, згідно приписів статей 38, 60 цього ж Кодексу порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу PCP, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української PCP. Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень затверджуються Радою Міністрів Української PCP і Українською республіканською радою професійних спілок.
Постановою Ради Міністрів Української PCP і Українською республіканською радою професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 затверджено Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP.
За правилами пункту 2 цих Правил жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу PCP і Української PCP), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Також, пунктом 8 Правил встановлено, що квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Аналогічні вимоги містить і пункт 20 Правил.
Обставини, за яких особа може бути знята з квартирного обліку. передбачені у статті 40 Житлового кодексу Української PCP і у пунктах 26, 27 Правил.
Відповідно до вимог вищевказаних правових норм громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу PCP, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української PCP; засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Громадяни виключаються із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, якщо вони були необгрунтовано включені до цих списків або втратили вказане право.
Перелік підстав, зазначених у наведених правових нормах є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Відтак, посилання відповідача на пункт 25 Правил, яким передбачено перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, як на підставу для виключення позивача зі списків не узгоджується з вимогами чинного законодавства.
Окрім цього, за визначенням статті 3 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-VI «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання - адміністративно - територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік. Реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції. При цьому, документи, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні.
Починаючи з 26.04.1986 року і по теперішній час позивач проживає в межах однієї адміністративно - територіальної одиниці у с. Великий Дивлин Лугинського району Житомирської області, місця проживання, у розумінні вищезазначених правових норм, не змінювала, статус особи, яка має пільги щодо позачергового одержання житла, за нормами Закону № 796-ХІІ не втратила.
Водночас, конституційне право позивача на житло, гарантоване Державою і передбачене Законом № 796-ХІІ не може бути порушене.
Виключення позивача зі списків відбулось внаслідок протиправних дій відповідача, а тому його відновлення можливе шляхом зобов'язання Стрижавську селищну раду Вінницького району Вінницької області поновити ОСОБА_1 на квартирному обліку.
Позивача знято з квартирного обліку 22.02.2018 року, а тому вона підлягає поновленню на цьому обліку, починаючи з вказаної календарної дати.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф и” (Закон № 796-ХІІ) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
За приписами пункту 10 частини 1 статті 20 Закону №796-ХІІ, особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України. Крім загальних підстав, передбачених законодавством України, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються особи, які забезпечені жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян у даному населеному пункті або які проживають у комунальних квартирах. Особам, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують поліпшення житлових умов, надається додаткова жила площа у вигляді окремої кімнати. Сім'я, що втратила годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на додаткову жилу площу, порядок надання і розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України. Передбаченими цим пунктом пільгами щодо забезпечення житлом громадяни мають право скористатися лише один раз.
Порядок надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям- інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до 1 категорії, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1589 від 31.12.1996 року.
Відповідно до пункту 5 Порядку, з метою раціонального використання коштів, що спрямовуються на поліпшення житлових умов осіб, сімей, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації ведуть реєстри осіб, сімей, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
Пунктами 6 та 7 зазначеного Порядку передбачено, що кошти для придбання або спорудження житла для осіб, сімей, зазначених у пункті 1 цього Порядку, виділяються з Фонду Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям на підставі даних реєстрів, які ними ведуться. Пріоритетним є придбання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями наявного на їх території житла.
Якщо немає можливості поліпшити житлові умови за місцем перебування на квартирному обліку особам, сім'ям, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, житло може бути надане за їх згодою Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, які включили їх до реєстру, у будь- якому населеному пункті на підпорядкованій їм території.
Тобто, кошти для придбання або спорудження житла для осіб, сімей, зазначених у пункті 1 цього Порядку, виділяються з Фонду зокрема, обласним державним адміністраціям на підставі реєстрів, які ними ведуться. Більш того, житло може бути надане за згодою особи у будь-якому населеному пункті на підпорядкованій обласній державній адміністрації території. При знятті з квартирного обліку сім'ї позивача та прийнятті спірного пункту рішення, відповідач посилався на положення підпункту 5 пункту 26 Правил, та абзацу 2 пункту 47 Правил, оскільки під час вирішення питання про взяття цієї сім'ї на облік у виконавчий комітет Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області службовими особами житлово-побутової комісії та виконавчого комітету міської ради не були враховані вимоги вищезазначених нормативно - правових актів, тобто ними допущено неправомірні дії при вирішенні питання про взяття на облік сім'ї ОСОБА_1 .
Згідно з підпунктом 5 пункту 26 Правил громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Абзацом 2 пункту 47 Правил зазначено, що громадяни виключаються із списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, якщо вони були включені до нього необгрунтовано або втратили право позачергового одержання жилих приміщень. Виключення зі списку громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про включення громадянина до списку.
Наявними документами підтверджено, а відповідачем не спростовано, що відомостей, які не відповідають дійсності при подачі заяви на постановку на квартирний позачерговий облік, позивач не подавала, неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік судами чи іншими правоохоронними органами не встановлено.
Відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», часто бралися на квартирний облік не у виконкомі ради за місцем свого проживання, а безпосередньо в міській раді або в районній адміністрації, оскільки такий квартирний облік здійснюється не на загальних умовах, а на пільгових.
Згідно з вимогами Порядку надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до 1 категорії, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1589 від 31.12.1996 року,порушено право позивача на використання пільг встановлених Законом №796-ХІІ.
Рішення відповідача призвело до виключення позивача як з квартирного обліку в смт. Стрижавка як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що потребує поліпшення житлових умов або забезпечення житлом, так і з загальнообласного реєстру осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, які потребують поліпшення житлових умов.
23.04.2019 року Стрижавським селищним головою Короленко Т.А. подано відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , у якому зазначено, що вимоги позивача, які викладені в позовній заяві не визнаються повністю. З обставин, наведених у позовній заяві, відповідачем визнається лише те, що ОСОБА_1 має статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи; місце реєстрації ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 з 17.09.2018 року; с. Великий Дивлин Лугинського району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення згідно Додатку 1 «Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року; ОСОБА_1 перебувала на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у пільговому списку на позачергове отримання житлової площі за категорію обліку «постраждалі у зв'язку з аварією на ЧАЄС 1 категорії» у виконавчому комітеті Стрижавської селищної ради.
Посилання позивача на інші обставини, які обгрунтовують позов, відповідач вважає такими, що не відповідають дійсності.
Позивачем не наведено жодного належного та допустимого доказу, якій би вказував на те, що вона потребує поліпшення житлових умов, з огляду на наявність у неї нерухомого майна.
Стрижавська селищна рада заперечує щодо наведених позивачем обставин та правових підстав виходячи з наступного.
Позивач обгрунтовуючи позов зазначає, що приймаючи рішення про зняття її з квартирного обліку виконком Стрижавської селищної ради діяв поза межами своїх повноважень та у спосіб, не передбачений Конституцією України та законами України.
Однак, з даним твердженням не можна погодитись, рішення виконавчого комітету Стрижавської селищної ради № 21 від 22.02.2018 року «Про зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 » прийнято у відповідності до ч.1 ст.40 Житлового Кодексу України, п.п. 1 п. 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і УКРпрофради від 11.12.1984 року № 470.
Відповідно до ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним , міським головою, головою районної у місті ради.
Частиною 1 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
До власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності згідно підп. 2 п.1 ч. а) ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Дана норма Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» кореспондується з положеннями пункту 4 частини 1 статті 16 Житлового Кодексу України якої визначено, що виконавчі комітети селищних, сільських Рад народних депутатів здійснюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, а також контроль за станом обліку на підприємствах, в установах, організаціях, затверджують рішення про взяття громадян за місцем роботи на облік потребуючих поліпшення житлових умов.
У відповідності з частиною 1 статті 40 Житлового Кодексу України громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Пунктом 1 частиною 2 статті 40 Житлового Кодексу України визначено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення. Також частиною 4 статті 40 Житлового Кодексу України встановлено, що зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов проводиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадян на облік.
Підпунктом 1 пункту 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених Радою Міністрів Української PCP і Укрпрофради від 11.12.1984 року № 470 також передбачено, що громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
Таким чином, виконавчий комітет Стрижавської селищної ради приймаючи рішення № 21 від 22.02.2018 року «Про зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 » діяв у відповідності до норм чинного законодавства в межах повноважень, наданих законодавством та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.
За час перебування громадян на квартирному обліку нерідко відбуваються зміни в складі сім'ї, розмірі займаної житлової площі тощо, що може вплинути на право подальшого перебування їх на обліку. Тому, відповідно до п. 25 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених Радою Міністрів Української PCP і Укрпрофради від 11.12.1984 року № 470, виконавчий комітет відповідної ради, підприємства, установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані.
20.11.2017 року позивачу надіслано письмове повідомлення із переліком необхідних документів, які необхідно поновити для перебування на квартирній черзі у виконавчому комітеті Стрижавської селищної ради. 20.12.2017 року до виконавчого комітету Стрижавської селищної ради надійшли від ОСОБА_1 наступні документи: акт обстеження матеріально-побутових умов проживання від 18.12.2017 року за № 1346; довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку від 18.12.2017 року за № 1345; довідка до акту огляду МСЕК серія ЖИА № 039634; довідка про склад сім'ї від 18.12.2017 року за № 1344, де вказано, що сім'я ОСОБА_1 складається з неї самої та вона є головою домогосподарства; копія паспорту та ідентифікаційного номеру.
Виконавчий комітет Стрижавської селищної ради листом № 40 від 05.01.2018 року повідомив ОСОБА_1 про необхідність подання інформаційної довідки з витягу про наявність або відсутність майна з державної реєстраційної служби для подальшого розгляду перебування на квартирній черзі.
18.01.2018 року виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради отримано Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 110987702 від 18.01.2018 року.
Вищевказані документи розглянуто 21.02.2018 року на засіданні комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Стрижавської селищної ради.
При розгляді вищевказаних документів, а саме Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 110987702 від 18.01.2018 року, згідно відомостей про об'єкт нерухомого майна встановлено, що на праві приватної власності за позивачем зареєстровано: житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, загальною площею 46, 9 кв. м, житлова площа становить 18,9 кв.м., знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ; квартира, частка приватної власності становить 1/3, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до протоколу № 1 засідання комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Стрижавської селищної ради від 21.02.2018 року, у складі якої перебували: голова комісії - Гусак І.О.; секретар комісії - Мельник С.П.; члени комісії: Медведська В.В.- секретар Стрижавської селищної ради; Гіновська І.В. - спеціаліст 1 категорії; ОСОБА_2 - паспортист; ОСОБА_3 - юрист, при розгляді питання порядку денного про перегляд справ на перебування в черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов ( пункт 1) вирішено: зняти з квартирного обліку ОСОБА_1 , згідно п. 26 п.п. 1 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, п.1 ст.40 ЖК України (в зв' язку із поліпшенням житлових умов).
Протокол №1 засідання житлової комісії при виконавчому комітеті Стрижавської селищної ради від 21 лютого 2018 року та вищевказані документи також послужили підставою для прийняття рішення виконавчого комітету Стрижавської селищної ради №21 від 22.02.2018 року «Про зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 ».
З огляду на положення п. 1 ст. 40 Житлового Кодексу України та п.п.1 п. 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених Радою Міністрів Української PCP і Укрпрофради від 11.12.1984 року, у позивача відсутні правові підстави для перебування на квартирному обліку у виконавчому комітеті Стрижавської селищної ради через самостійне поліпшення житлових умов, а саме: придбання у власність житлового будинку, а також набуття права власності на 1/3 квартири.
Крім того, статтею 49 Житлового Кодексу України регламентована норма жилої площі, яка встановлюється в розмірі 13,65 кв. м на особу.
Статтею 49 Житлового Кодексу України визначено, що понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів. Громадянам, що хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, а також громадянам, яким ця площа необхідна за умовами і характером захворювань, а також громадянам, яким ця площа необхідна за умовами і характером виконувано, роботи, розмір додаткової жилої площі може бути збільшено Порядок і умови надання додаткової жилої площі та перелік категорій громадян які мають право на п одержання, встановлюється законодавством.
Відповідно до п.10 ст.29 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи, віднесені до 1 категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, користуються пільгою на позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Частинами 2, 3 цієї статті передбачено, що крім загальних підстав передбачених законодавством України, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються особи, які забезпечені жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян у даному населеному пункті або які проживають у комунальних квартирах. Особам, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують поліпшення житлових умов, надається додаткова жила площа у вигляді окремої кімнати.
Порядок надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям- інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1589 від 31 грудня 1996 року.
Згідно п. 11 Порядку, якщо особа, сім'я, зазначена у п. 1 Порядку, виявляє бажання залишити за собою займане приватизоване житло, їй надається житло площею не більше різниці між загальною площею житла, на яке має право ця особа, сім'я, і тим, яке вона займає фактично.
З огляду на вищевикладене, з урахуванням того, що позивачем приватизовано два об'єкта нерухомого майна, за якими виявлено бажання залишити це майно, а також, крім того, як зазначає сам позивач у позовній заяві, що проживає у іншому місці, а саме: не за адресами цих двох об'єктів, а за місцем реєстрації, відповідач вважає, що питання порушеного права на житло відсутнє, а оскаржуване рішення виконавчого комітету Стрижавської селищної ради прийнято в порядку та згідно норм чинного законодавства.
За наведених обставин Стрижавський селищний голова ОСОБА_4 просить відмовити в задоволенні позову повністю.
На вказаний відзив позивачем 29.07.2019 року надано відповідь, згідно якої позивач, ознайомившись із відзивом, вбачає ряд обставин, які свідчать про спробу осіб, які складали та підписували відзив спотворити фактичні обставини та ввести суд в оману виходячи з наступного.
Підставою звернення позивача до суду із вказаним позовом стало те, що 22.02.2018 року виконавчий комітет Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області виніс протиправне рішення № 21, яким вирішено зняти позивача з квартирного обліку в зв'язку з поліпшенням житлових умов.
Звільняється від доказування встановлена судами фактична обставина того, що позивач має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки, відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 17 від 12 січня 1993 року - с. Великий Дивлин Лугинського району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Позивач перебувала на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у категорії «постраждалі у зв'язку з аварією на ЧАЕС 1 категорії» позачергово в Стрижавській селищній раді Вінницького району Вінницької області.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, а також єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з пунктом 10 статті 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, передбачено надання гарантованих державою компенсацій та пільг у вигляді позачергового забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року № 1589 затверджений Порядок надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1.
Пунктами 3 та 4 Порядку № 1589 передбачено, що додаткова жила площа надається особам, віднесеним до категорії 1, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та дітям, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи і потребують особливого догляду, - у вигляді окремої кімнати.
Придбання або спорудження житла для осіб, сімей, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.
Відповідно до статті 43 Житлового кодексу Української PCP громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Відповідач не є особою до повноважень якої належить вирішення питань щодо забезпечення житлом осіб, інвалідність яких пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
При постановці на облік так і станом на час прийняття протиправного рішення про зняття позивача з квартирного обліку вона була власником нерухомого майна на забрудненій території у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки, відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і київської областей віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 17 від 12 січня 1993 року - с. Великий Дивлин Лугинського району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Тобто протиправне рішення № 21, яким позивача вирішено зняти з квартирного обліку в зв'язку з поліпшенням житлових умов, було безпідставним.
За таких обставин позивач вважає викладені у відзиві відповідача обставини такими, що суперечать дійсності є безпідставними і бездоказовими.
В судове засідання 29.01.2020 року позивач надала суду заяву, в якій просила судовий процес не фіксувати технічними засобами, пред'явлений нею позов підтримує та просить його задоволити.
Представник відповідача - селищний голова Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, Короленко Т.А., в судове засідання 29.01.2020 року не з'явилася, 13.01.2020 року судом отримано заяву, в якій ОСОБА_4 просить справу розглянути без представника Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, заперечення щодо пред'явленого позову, які викладені у відзиві на позовну заяву, підтримує повністю.
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши матеріали справи, врахувавши позицію позивача та відповідача, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Як встановлено по справі, ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, має статус потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та проживає по АДРЕСА_1 , що підтверджується копіює паспорту громадянина України (а.с.7), копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 , копією вкладки до посвідчення громадянки, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи №604342с (а.с. 8), копією довідки до акта огляду МСЕК серії ЖИА № 039634 (а.с.9).
Згідно Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою KM України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням KM України № 17 від 12.01.1993 року, с. Великий Дивлин Лугинського району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 20 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги, в тому числі, позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Судом встановлено, визнається та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває в Стрижавській селищній раді Вінницького району Вінницької області на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Рішенням виконавчого комітету Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області №21 від 22.02.2018 року «Про зняття з квартирного обліку гр. Шостак ОСОБА_5 », оформленого протоколом № 1 від 21.02.2018 року, ОСОБА_1 знято з квартирного обліку, згідно п.26 п.п. 1 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, п.1 ч.1 ст. 40 ЖК України, в зв'язку з поліпшенням житлових умов, оскільки позивач являється власником житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, загальною площею 46, 9 кв. м, житловою площею 18,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та квартири, частка приватної власності становить 1/3, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 32 - 42).
Відповідно до п.26 п.п. 1 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, п.1 ч.1 ст. 40 ЖК України громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Згідно ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно ч.1,ч.10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень; акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
При прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем залишився поза увагою той факт, що позивач хоча і являється власником житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, загальною площею 46, 9 кв. м, житловою площею 18,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та квартири, частка приватної власності становить 1/3, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , однак згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» являється особою, віднесеною до 1 категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та користується пільгою на позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов та проживає у зоні гарантованого добровільного відселення.
Враховуючи наведені обставини, виходячи з аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що оскаржуваним рішенням Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області право позивача порушено, тому воно підлягає судовому захисту шляхом визнання його протиправним та скасування, з огляду на що позов ОСОБА_1 слід задоволити.
Розглядаючи дану цивільну справу, визначаючись щодо заявлених позивачем вимог суд виходив з того, що відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Питання судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Згідно ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки позивач при пред'явленні вказаного позову до суду звільнена від сплати судового збору, враховуючи повне задоволення вимог позивача, суд вважає за необхідне стягнути з місцевого бюджету Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області на користь держави судовий збір в розмірі 1536 грн. 80 коп.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про місцеве самоврядування», ст. 19 Конституції України, ст. 40 ЖК України, ст. 16 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 76, 133, 141, 247, 264, 265, 268, 273 ЦПК України -
Позов ОСОБА_1 - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області №21 від 22.02.2018 року «Про зняття з квартирного обліку гр. ОСОБА_1 ».
Зобов'язати Стрижавську селищну раду Вінницького району Вінницької області поновити ОСОБА_1 на квартирному обліку при Стрижавській селищній раді Вінницького району Вінницької області у пільговому списку на позачергове отримання житлової площі за категорією обліку «постраждалі в зв'язку з аварією на ЧАЕС 1-ї категорії» з 22.02.2018 року, врахувавши попередній час перебування на квартирному обліку.
Стягнути з місцевого бюджету Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області на користь держави судовий збір в розмірі 1536 грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.І. Бондаренко