20.01.2020 Справа №607/18732/19
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Базан Л.Т., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №314075 від 31 липня 2019 року, ОСОБА_1 , 31 липня 2019 року о 04 год. 05 хв., в м.Тернополі по вул.Злуки, керував транспортним засобом марки «Opel Сombo», державний номерний знак « НОМЕР_1 », з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини, нечітка мова, нестійка хода. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки із застосуванням технічного приладу газоаналізатора «Drager Alcotest 6820» прилад ARHJ-0251 (повірка дійсна до 03.10.2019 року) та в закладі КНП ТОНД ТОР, відмовився у присутності двох свідків. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про день та час розгляду справи. На підставі ст. 268 КУПАП справу слід розглянути у відсутності особи, яка притягається до відповідальності.
З переглянутого в судовому засіданні відеозапису з відеореєстратора службового автомобіля УПП в Тернопільській області, вбачається, що 31 липня 2019 року о 03.17год. в м. Тернополі на вул..Злуки рухається автомобіль білого кольору, однак з відео не проглядається, марка, модель, номерний знак та хто перебуває за кермом. Службовий автомобіль подає звуковий сигнал та рухається за вказаний автомобілем з увімкненими проблисковими маячками. Автомобіль на вимогу поліцейських зупинився.
З переглянутого в судовому засіданні відеозапису з нагрудної камери поліцейського УПП в Тернопільській області, вбачається, що 31 липня 2019 року о 04.22год. в м. Тернополі по вул.. Злуки, стоїть припаркованим транспортний засіб, однак, марка та номерний знак не проглядається, та працівник поліції спілкується із особою, анкетні дані якого не встановлено під відеозапис та просить пред'явити для перевірки документи на транспортний засіб, на що особа відмовляється та просить показати службове посвідчення. Поліцейський показує службове посвідчення та повідомляє, що буде відбувати розгляд справи про порушення особою ПДР України. Водій сперечається з поліцейським, оскільки йому не відома причина зупинки. На пропозицію поліцейського, особа відмовилася пред'явити документи для перевірки. Відеозапис перервано. Запис продовжено о 04.33год., де поліцейський зупиняє невідомий автомобіль, водію якого пропонує бути свідком та повертається на місце події. Пропонує особі на ім'я ОСОБА_2 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки чи проїхати в медичний заклад, на що останній відмовився. Свідки не проглядаються з відео. Відеозапис перервано. Відео продовжується в 04.38год., під час якого поліцейський роз'яснює права особі на ім'я ОСОБА_2 та повідомляє, що буде складатися протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП. Відеозапис перервано. Запис продовжено о 05.15год., де поліцейський оголошує протокол за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши наявні докази по них, суд приходить до переконання про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, виходячи з наступного.
За ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При цьому, відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.130 КУпАП до адміністративної відповідальності може бути притягнуто за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є керуванням транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, є водії транспортних засобів.
Згідно Загальних положень ПДР України, водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії.
Із переглянутого відеозапису з відеореєстратора службового автомобіля УПП вбачається, що події мали місце 31 липня 2019 року о 03.17год. в м.Тернополі по вул.Злуки, із відеозапису із нагрудних камер -31 липня 2019 року о 04.22год. в м. Тернополі по вул.Злуки, а із протоколу про адміністративне правопорушення - 31 липня 2019 року о 04.05год. в м. Тернополі по вул.. Злуки. Отже, встановити в котру годину було скоєне правопорушення, який саме транспортний засіб рухався в м. Тернополі по вул. Злуки та хто перебував за його кермом не вдається за можливе. З відеозапису не проглядається, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Opel Сombo», державний номерний знак « НОМЕР_1 » 31 липня 2019 року о 04.05год на вул.. Злуки в м. Тернополі із порушенням ПДР України та був зупинений працівниками УПП в Тернопільській області, як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч.3 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті.
Крім цього, п.5 розділу ІІ наказу Міністерства внутрішніх справ від 18.12.2018 № 1026, передбачає, що включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
В порушення вищевказаної норми, працівниками УПП в Тернопільській області додано до протоколу про адміністративне правопорушення диск, що містить кілька самостійних окремих відеозаписів, зміст яких не містить жодних відомостей про особу, що здійснює відеозаписування, даних про особу правопорушника, транспортний засіб, яким він керував, а також під час перегляду відеозаписів неможливо встановити хронологію та суть подій, що мали місце 31 липня 2019 року у невстановлений час в м. Тернополі по вул.Злуки, а також те, що відбувалося у ті проміжки часу, коли відеореєстратор поліцейського не працював.
Отже, із вказаного відеозапису не проглядається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Opel Сombo», державний номерний знак « НОМЕР_1 », оскільки на відеозаписі із нагрудної камери автомобіль знаходиться в нерухомому стані. Крім цього, не проглядається марка та номерний знак автомобіля.
Згідно п.6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від 09.11.2015 року за №1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Крім цього, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення свідки, а саме ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , особи яких не проглядаються на відеозаписі, також не були встановлені під відеозапис, як вбачається із переглянутого відеозапису, не були присутні при встановленні особи водія та не являються очевидцями вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП. Також, на відеозаписі відсутній запис, надання вказаними свідками письмових пояснень, які долучені до матеріалів адміністративної справи.
Оцінюючи в сукупності вищевказане, суд приходить до висновку про недоведеність вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а тому провадження у даній справі підлягає закриттю у відповідності із п.1 ст.247 КУпАП - за відсутністю складу даного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 130, 247, 251, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження в адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити за відсутністю складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня отримання такої постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд.
Головуючий суддяЛ. Т. Базан