Постанова від 29.01.2020 по справі 200/10880/19-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 року справа №200/10880/19-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Міронової Г.М., суддів Арабей Т.Г., Сіваченка І.В., розглянув в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 р. (у повному обсязі складено 12 листопада 2019 року м. Слов'янськ) у справі № 200/10880/19-а (головуючий І інстанції суддя Тарасенко І.М.) за позовом Державного підприємства "Шахтоуправління "Південнодонбаське №1" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 20.03.2019 року № 0028654903 на суму 904924,21 грн. та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» (далі - позивач) 06.09.2019 звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач), в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.03.2019 року № 0028654903 щодо сплати штрафу з податку на додану вартість на суму 904 924, 21 грн.; зобов'язати відповідача провести коригування даних в єдиному кабінеті платника податків ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» щодо зменшення нарахованої пені з податку на додану вартість у розмірі 2 314 373, 70 грн. по вказаних у додатку до податкового повідомлення-рішення від 20.03.2019 року № 0028654903 платежах; вирішити питання судових витрат (а.с. 3-6).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року у справі № 200/10880/19-а адміністративний позов задоволено.

Скасовано податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 20.03.2019 року № 0028654903 щодо сплати штрафу з податку на додану вартість на суму 904924,21 грн.

Зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області провести коригування даних в єдиному кабінеті платника податків ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» щодо зменшення нарахованої пені з податку на додану вартість у розмірі 2314373,70 грн. по вказаних у додатку до податкового повідомлення - рішення від 20.03.2019 року № 0028654903.

Вирішено питання судових витрат (а.с. 86-89).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій останній просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що відповідачем було проведено камеральну перевірку позивача з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно податкової декларації з ПДВ за серпень 2015 року, якою встановлено порушення вимог п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, а саме: порушено граничні строки сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з ПДВ, про що складено акт перевірки від 04.03.2019 року.

На порушення вимог п. 57.1 ст. 57 Кодексу позивачем погашено узгоджену суму податкового зобов'язання з ПДВ у загальному розмірі 4524621,00 грн., тобто з затримкою до 30 календарних днів включно наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.

Таким чином, розрахунок штрафних санкцій складено відповідно до ст. 126 Кодексу.

Згідно ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - Державне підприємство «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1», зареєстровано як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 34032208. Зареєстровано за адресою: 85670, Донецька область, м. Вугледар, вул. Магістральна, 4, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

04 березня 2019 року за результатами проведеної камеральної перевірки головним ревізором - інспектором відділу податку на додану вартість Мар'їнського управління Головного управління ДФС у Донецькій області складений акт № 151/05-99-49-03/34032208, за висновками якого податковим органом встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України від 02.12.200 року № 2755 (а.с. 14-15).

20 березня 2019 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0028654903 про сплату ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» штрафу за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 904924,21 грн. Дане податкове повідомлення - рішення позивач отримав 25 березня 2019 року (а.с. 16).

Не погодившись із рішенням, ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» звернулось зі скаргою від 27.03.2019 року № 627 до Державної фіскальної служби України, про скасування спірного податкове повідомлення - рішення (а.с. 17).

Рішенням Державної фіскальної служби України від 30.05.2019 року № 24845/6/99-99-11-06-01-25 скарга позивача № 627 від 27.03.2019 була залишена без розгляду (а.с. 22-23).

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Згідно з положенням п. 41.1, 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Пунктом 6.1 статті 6 Податкового кодексу України встановлено, що податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

За змістом пункту 8.1 статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків (підпункт 9.1.3 пункту 9.1 статті 9 Податковий кодекс України).

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1статті 14 Податковий кодекс України).

Податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (підпункт 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Матеріалами справи підтверджено, що ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» склало податкову декларацію за серпень 2015 року щодо податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 11557081,00 грн. та відправило її до податкового органу в електронному вигляді 21.09.2015 року (а.с. 19-21).

Приписами пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Отже, фіскальний орган зобов'язаний був провести камеральну перевірку з дотриманням вимог ст. 102 Податкового кодексу України.

За визначенням п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Нормами п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України зазначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Таким чином, строк, коли фіскальна служба мала провести перевірку та як результат визначити суму податкових зобов'язань та/або штрафних санкцій по декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року не повинен бути пізніше 21.09.2018 року (граничний строк сплати податкового зобов'язання - 30.10.2015 року), і з огляду на вищевикладені положення законодавства фіскальна служба мала право провести камеральну перевірку платника податків не пізніше закінчення 1095 днів з вказаної дати.

Фіскальний же орган лише 04 березня 2019 року провів перевірку, тобто, за межами строків встановлених Податковим Кодексо України.

Таким чином, застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 904924, 21 грн. за спірним податковим повідомленням - рішенням нарахованих по декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року в розмірі 11557081,00 грн. та сплачених протягом лютого 2019 року, є незаконним.

Оскільки сума штрафних санкцій за податковим повідомлення - рішенням від 20.03.2019 року № 0028654903 нарахована вже після перебігу строків на їх застосування, то спірне повідомлення - рішення підлягає скасуванню у зв'язку з порушенням таких строків.

За даними єдиного кабінету платника податків на несвоєчасно сплачені суми податку на додану вартість, відображених в додатку до податкових повідомлень - рішень від 20.03.2019 року № 0028654903 була нарахована пеня у розмірі 2314373,70 грн.

Підпунктом 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що пенею є сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

За визначенням підпункту 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктом 129.3.1 статті 129 податкового кодексу України передбачено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. (п. 129.4 ст. 129 ПК України)

У пункті 131.2. ст. 131 Податкового кодексу України передбачено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

Алгоритм визначення сум грошових зобов'язань міститься в статті 54 Податкового кодексу України та передбачає самостійне обчислення платником податку суми податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, шляхом зазначення у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу або визначення грошового зобов'язання контролюючим органом. При цьому, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (пп. 54.3.3 статті 54 Податковий кодекс України).

Приписи податкового кодексу України надають право податковому органу нараховувати пеню та у встановлених випадках перерозподіляти грошові кошти сплачені позивачем в порядку черговості виникнення податкового боргу.

Разом з тим, обов'язку виносити окреме податкове повідомлення-рішення на суму нарахованої пені за ст. 129 Податковим кодексом України не встановлено.

Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 07.04.2016 року № 422 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20.05.2016 року за № 751/28881 передбачено, що інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами; (п.1 Розділ І. Загальні положення).

ІКП відкриваються автоматично кожному платнику у разі: нарахування сум грошових зобов'язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, самостійно визначених платником (за фактом надходження податкових декларацій, розрахунків, уточнюючих розрахунків) (п. 2 ч. 1 «Порядок ведення інтегрованої картки платника», розділ ІI. «Інтегрована картка платника»).

Абзаци 4, 7 п. 1 глави 1 Розділу VI Порядку № 422, визначають, що при нарахуванні чергової частки розстрочення (відстрочення) сум податкового боргу в ІКП відбувається нарахування пені за несвоєчасну сплату на суму нарахованої частки податкового боргу за період з 91-го дня після останнього дня граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Податковим кодексом України, і по дату надання розстрочення (відстрочення) податкового боргу (у випадку, коли податковий борг виник в результаті несплати платником податків грошового зобов'язання, визначеного у поданій ним звітності), а з наступного дня після початку дії розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) та/або наступного дня після граничного строку сплати чергової частки розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) розпочинається нарахування процентів, які нараховуються по день фактичного погашення чергової частки розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) включно.

Отже, нарахування пені здійснюється в автоматичному режимі та пов'язано з фактом несплати у встановлений строк суми самостійно узгодженого зобов'язання.

Правилами п. 42-1.2. ст. 42-1 Податкового кодексу України окреслено, що електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та нормативно-правовими актами, що прийняті на підставі та на виконання цього Кодексу, законами з питань митної справи, в тому числі, шляхом перегляду в режимі реального часу інформації про платника податків, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв'язку з обліком платників податків та адмініструванням податків, зборів, митних платежів, здійсненням податкового контролю, в тому числі дані оперативного обліку податків та зборів (у тому числі дані інтегрованих карток платників податків), дані системи електронного адміністрування податку на додану вартість, дані системи електронного адміністрування реалізації пального, а також одержання такої інформації у вигляді документа, який формується автоматизовано шляхом вивантаження відповідної інформації з електронного кабінету із накладенням електронного підпису посадової особи контролюючого органу та печатки контролюючого органу.

З наведеного вбачається, що пеня на суму узгодженого податкового зобов'язання нараховується в силу вимог закону, процес нарахування здійснюється в автоматичному режимі, про стан, розмір нарахування пені платник може дізнатись, зокрема, скориставшись електронним кабінетом.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що, оскільки камеральна перевірка здійснена з порушенням строків передбачених на її проведення, то пеня у розмірі 2314373,70 грн. нарахована із порушенням статті 129 Податкового кодексу України,

Таким чином, вимоги позивача щодо скасування податкового повідомлення-рішення від 20.03.2019 року № 0028654903 щодо сплати штрафу з податку на додану вартість на суму 904 924, 21 грн. та зобов'язання відповідача провести коригування даних в єдиному кабінеті платника податків ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» щодо зменшення нарахованої пені з податку на додану вартість у розмірі 2 314 373, 70 грн. по вказаних у додатку до податкового повідомлення-рішення від 20.03.2019 року № 0028654903 платежах підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у рішенні.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. І відповідачем не доведено, що, приймаючи спірне рішення, він діяв правомірно.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 р. - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 р. у справі № 200/10880/19-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст складений 29 січня 2020 року.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді Т.Г.Арабей

І.В. Сіваченко